Llogari profesionale: pa komisione dhe me më shumë shërbime

Një llogari profesionale është një produkt që është i pranishëm në ofertën e të gjitha institucioneve të kreditit dhe që karakterizohet kryesisht sepse i shërben menaxhojnë paratë nga aktiviteti profesional të përdoruesve. Ajo është menduar për sipërmarrësit, profesionet liberale dhe të vetë-punësuarit dhe është një mënyrë shumë praktike për të menaxhuar të ardhurat dhe shpenzimet e këtyre profileve të klientëve në një produkt të vetëm bankar.

Për të komercializuar llogarinë profesionale, bankat e ofrojnë atë pa komisione dhe shpenzime të tjera në menaxhimin ose mirëmbajtjen e saj. Por në çdo rast, është e nevojshme të plotësohen një sërë kërkesash për zyrtarizimin e tij. Njëra nga këto kërkesa kalon nëpër sjellin të ardhura profesionale të merren që janë të barabarta ose më të mëdha se 1.000 euro neto në muaj.

Në disa raste, këto kushte kontraktuese bëhen më të ashpra me kërkesën për të vendosur të paktën tre fatura në tremujor. Depozitat e vlefshme në Llogarinë Profesionale janë ato të bëra me çeqe ose transferime, remitanca dhe terminale POS. Në asnjë nga rastet nuk lejohet ta bëjë atë në përputhje me lëvizjet personale të secilit prej mbajtësve të tij.

Llogari profesionale: si janë ato?

Një nga veçoritë në këtë klasë të llogarive bankare është se ata lejojnë secilin mbajtës të ketë dy llogari të këtyre karakteristikave të regjistruara. Për sa kohë që ato përputhen me kërkesat e së njëjtës dhe njoftojnë institucionin financiar për këtë fakt. Ndërsa nga ana tjetër, ato janë llogari që zakonisht nuk keni një shpërblim të dukshëm dhe norma e interesit e raportuar mezi tejkalon 0,10% në rastet më të mira. Megjithëse në këmbim të mbajtjes së shpenzimeve nga momenti i lëshimit të tij.

Një aspekt që e bën këtë produkt financiar të pagabueshëm është se një libër kontrolli mund të kërkohet falas nga ku mbajtësit mund të bëjnë shpenzimet e tyre profesionale. kur e punëson atë, ai mbart një kartë krediti ose debiti plotësisht pa shpenzime në lëshimin dhe mirëmbajtjen e tij. Nga ku mund të tërhiqni para në para në ATM. Si dhe, në raste të caktuara, një linjë krediti e përhershme deri në 10.000 euro. Me një kthim fiks ose si përqindje e borxhit të përgjithshëm, me një minimum prej 3%.

Trego aktivitetin çdo tremujor

Në çdo rast, llogaria profesionale duhet të jetë aktive për një pjesë të mirë të vitit. Kjo është, bëni të paktën tre lëvizje pagese në tremujor. Meqenëse nëse kjo kërkesë e vendosur nga bankat nuk plotësohet do të anulohet automatikisht nga ata. Nga ana tjetër, është një produkt që ju lejon të shmangni mbitërheqjet (deri në 500 euro) në llogari. Kështu që në këtë mënyrë, kjo lëvizje nuk penalizohet, pasi nga ana tjetër ndodh në lloje të tjera të llogarive bankare të drejtuara grupeve të tjera shoqërore.

Duhet gjithashtu të theksohet se ky format i llogarisë gjeneron përfitime të tjera që do të jenë shumë të dobishme për mbajtësit e saj. Midis tyre, është e mundur të aksesohen mjetet e mundësuara posaçërisht për profesionistët ose sipërmarrësit, të tilla si burimet e financimit të dizajnuara posaçërisht për të kënaqur nevojat e tyre të likuiditetit për mirëmbajtjen e biznesit të tyre. Si një këshilla të specializuara për të përmbushur të gjitha nevojat e biznesit tuaj. Një stimul tjetër që bankat përdorin për komercializimin e tyre është kontributi i të ashtuquajturës sigurim biznesi. Me prime më të mëdha se 1.000 euro në vit dhe që përfshin mbulimin më të nevojshëm për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme. Ndërsa më në fund, ata eliminojnë shpenzimet për çeqet dhe premtimet, transferimet dhe llojet e tjera të produkteve financiare. Në çdo rast, secila njësi ekonomike jep një shenjë tjetër të identitetit për t'u dalluar nga oferta e konkursit.

Përfitimet e këtij produkti

Në çdo rast, llogaritë profesionale nuk janë një produkt që synon të gjithë profilet e klientëve. Nëse jo, përkundrazi, ato kanë për qëllim një shumë të përcaktuar mirë dhe se ata janë profesionistë ose punëtorë të vetë-punësuar që duan të kenë një mjet bankar për të zhvilluar lëvizjet e tyre bankare. Përmes një produkti që kënaq nevojat e tyre duke u ofruar atyre shërbimet dhe përfitimet më të përshtatshme për veprimtarinë e tyre profesionale. Në disa raste, edhe me mundësinë e kursimit të parave çdo vit përmes komisioneve dhe shpenzimeve të tjera në menaxhimin ose mirëmbajtjen e tyre. Çfarë kërkojnë ata në fund të fundit.

Brenda këtij konteksti të përgjithshëm, llogaritë bankare profesionale janë një armë shumë efektive nga e cila mund të menaxhoni paratë tuaja, të paguani punëtorët tuaj ose të paguani këstet mujore të linjave tuaja të kreditit. Me optimizim më të madh sesa nga llogaritë e kontrollit ose të kursimeve me formate më tradicionale ose konvencionale. Aty ku njësitë bankare ofrojnë shërbime dhe përfitime shumë më specifike që synojnë këtë pjesë të strukturës prodhuese të ekonomisë spanjolle.

Ashtu si një produkt tjetër i krijuar së fundmi që është shumë inovativ në konceptimin e tij, siç janë transferimet e menjëhershme, të cilat kërkohen në një numër të mirë të rasteve nga profesionistë ose punëtorë të vetëpunësuar. Dhe se ne do të shpjegojmë më hollësisht se si janë ato dhe çfarë është funksioni dhe mekanika. Kështu që t'i përdorni që tani dhe bazuar në nevojat tuaja reale në biznesin tuaj ose aktivitetin profesional. Sepse ata kanë qenë në tregun bankar për një kohë shumë të shkurtër dhe ju duhet ta njihni më mirë këtë model pagese.

Transfertat e menjëhershme

Transfertat e menjëhershme janë një nga zgjidhjet më efikase kur është e nevojshme dërgimi i parave palëve të treta. Nuk mund të harrohet se transferimet bankare janë një lëvizje shumë e zakonshme për të kryer pagesa, shlyer borxhet ose paguar tarifën e qirasë për shtëpinë. Por një pengesë serioze e këtij transaksioni monetar është se zakonisht duhen nga 1 deri në 2 ditë derisa të merret nga marrësi. Një fakt që ndonjëherë krijon incidente shumë të padëshiruara nga ana e përdoruesve të bankës.

Në mënyrë që të korrigjohet kjo incidencë në transferimet më konvencionale, janë projektuar dërgesa të menjëhershme, të cilat zakonisht shkurtojnë operacionin në disa minuta. Efekti më i menjëhershëm është se transferimi i parave do të bëhet pothuajse në kohë reale. Ky është objektivi kryesor i të ashtuquajturave transferime të menjëhershme që zyrtarizohen përmes sistemit TIPS (shlyerja e pagesës së menjëhershme të synuar) Ose çfarë është e njëjtë, pagesa e menjehershme. Në këtë mënyrë, paratë e dërguara nga klientët do të arrijnë në destinacionin e tyre më shpejt.

Si funksionojnë ato?

Përkundër asaj që mund të duket që nga fillimi, ky sistem nuk është zhvilluar ekskluzivisht për operacionet e kryera nga pajisjet teknologjike (celularët, tableta, etj). Por përkundrazi, ajo mirëmban kanalet tradicionale të sistemeve të tjera të shpërndarjes. Kjo është, nga e vetja Dega e bankës ose kompjuterin personal. Nëse zgjidhni këtë opsion të fundit, do të keni avantazhin e madh që operacioni mund të bëhet në çdo kohë të ditës, madje edhe gjatë fundjavave. Duke pasur parasysh nevojën e klientëve që të përballen me një pagesë urgjente në këtë periudhë të javës.

Nga ana tjetër, nuk ka ndonjë kërkesë për të hyrë në këtë shërbim bankar, thjesht akreditoni veten si një klient i institucionit financiar ku kursimet depozitohen përmes një llogarie kontrolli ose produkteve të tjera me karakteristika të ngjashme. Ky shërbim sjell një kosto për njësitë ekonomike të 0,20 cent për euro në secilin operacion, megjithëse do të varet nga vendimi juaj në mënyrë që shuma të mund të bjerë ose jo mbi klientin.

Ai gjithashtu paraqet një ndryshim delikat, në lidhje me transferimet e konsideruara si tradicionale, dhe kjo është se nuk do të ketë asnjë ndërmjetës në këtë proces monetar. Për të mirën e të dy palëve, të cilët do të jenë në gjendje të përmbushin objektivat e tyre.

Shuma e transaksionit

Një aspekt tjetër që duhet të vlerësohet në transferimet e menjëhershme është se ka kufizime në lidhje me shumën e shumave të dërguara. Kjo mënyrë pagese lejon lëvizje në llogari që mund të arrijnë a shuma maksimale prej 15.000 euro. Me përfitimin shtesë që nuk do të presë asnjë njoftim se dërgesa është bërë në mënyrë korrekte dhe ka arritur te marrësi i saj. Për shkak se në të njëjtën kohë jepet urdhri, do të dihet që operacioni është kryer normalisht.

Ky është një operacion që fillimisht është mundësuar për vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhe për këtë arsye do të zyrtarizohet në euro. Sidoqoftë, nuk është shumë e vështirë të arrihet një marrëveshje me bankat në mënyrë që ajo të mund të prodhohet në monedha të tjera ndërkombëtare: paund britanik, dollarë amerikan ose franga zvicerane. Në këtë rast, do të kërkojë një njoftim në bankë për të shprehur këto nevoja të klientit dhe në këtë rast do të ketë aplikimin e a komision për këmbimin e valutave që varion midis 0,20% dhe 1% të shumës totale të transferit, në varësi të secilit institucion financiar. Kjo është, është një lëvizje që do të penalizohet nëse doni të dërgoni para në vendet e tjera që nuk janë të vendosura në zonën e euros, të tilla si Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe ose Meksika.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.