Letër dorëheqje

letër-dorëheqje-punë

Para së gjithash, le të fillojmë duke përcaktuarÇfarë është dorëheqja?, i cili është një koncept që i referohet veprimit të një punonjësi në lidhje me dorëheqjen ose braktisjen e një pozicioni në punën e tyre.

Ky term vjen nga latinishtja dimissio që do të thotë se një person po kryen një veprim, i cili do të jetë i njëanshëm. Me fjalë të tjera, kushdo që është nën atë akuzë ka vendosur të japë dorëheqjen vetë. Kështu dorëheqja ndryshon nga shkarkimi, kur shefi ose autoriteti vendos të pezullojë aktivitetet e punonjësit dhe të tërheqë pozicionin e tij.

Shumë shpesh, njerëzit marrin vendimi për të lënë punën tuaj, Për arsye të ndryshme të tilla si problemet me shefat e tyre dhe ndër shkaqet më të zakonshme, ne mund të zbulojmë shkeljen e disa prej kushteve të vendosura më parë, të tilla si ajo mund të mos jetë kryer pagesa e pagës tuaj në kohën e caktuar, mungesa e një pagese kur qëndroni jashtë orarit në punë si një kërkesë dhe detyrim që shkon në punën tuaj dhe paga e përfunduar. Ne gjithashtu mund të takohemi me abuzimi i pushtetit, ku mund të ketë ngacmim ose keqtrajtim seksual siç është poshtërimi i punonjësit para njerëzve të tjerë që punojnë në vend përveç mungesës së kënaqësisë ose njohjes së përpjekjes së bërë.

Asnjë person nuk është i detyruar të durojnë keqtrajtimin ose llojet e keqtrajtimit nga autoritetet ose shefat e tyre. Për këtë arsye nuk është e shëndetshme të qëndrosh në atë vend dhe të mbash atë zhgënjim që ndjen. Kështu jeta e punës nuk është si jeta jonë e përbashkët dhe nëse ka keqtrajtim, bërtitje, kërcënime ose mbi shfrytëzim, kjo me siguri do të ketë pasoja në të ardhmen profesionale të shefit ose kompanisë.

Rekomandohet për punonjësi që vepron me kujdes të veçantë në këto situata, pasi mund të gjenerojë probleme në historinë tuaj të punës, kështu që është e rëndësishme që të qëndroni të qetë dhe të arsyeshëm, me një trajtim brenda arsimit të mirë edhe pse mund të perceptohet se ky rekomandim është i padrejtë.

marr vendimi për të dhënë dorëheqjen është në rastet kur ka probleme serioze Midis asaj që është marrëdhënia me bashkëpunëtorët ose bosët, në letrën e dorëheqjes, ajo mund të shtohet në një mënyrë të përshtatshme me gjuhë të përshtatshme dhe pa qenë ofenduese. Ajo që kërkohet këtu është të shkruash të gjitha situata negative, duke i përshkruar ato në detaje, por në një mënyrë objektive në mënyrë që kjo të nënkuptojë se dorëheqja është e vetmja mënyrë logjike për të dalë përballë kaq shumë abuzimeve të punonjësve

Pamje nga afër e një njeriu të rritur në mes duke hedhur letra

Importantshtë e rëndësishme që në letra e dorëheqjes përmend gjithçka të mësuar dhe përfitimet që janë marrë gjatë punës në atë kompani, përveç sa na shqetëson dhe na dhemb kur shohim veten të detyruar ta lëmë dhe të largohemi, por që është e vetmja rrugëdalje që do të gjenerojë mbivendosjen e 2 momenteve të kundërta:

Na vendos mbi problemin pasi që edhe me gjithçka që po përjetojmë, ne ende kemi aftësinë të shprehemi në mënyrë të përzemërt dhe të vërejmë se problemi është më i madh se të gjitha të mirat që keni pasur në atë vend pune, kështu që ne jemi të detyruar të braktisim pozicionin tonë dhe se nuk na takon neve të marrim vendimin për t'u larguar, por përkundrazi është një reagim ndaj veprimit që po përjetohet.

Rëndësia e letrës së dorëheqjes:

Plotësimi i letrës së dorëheqjes ose letrës së dorëheqjes në punën tuaj, është më e rëndësishme nga sa mendoni. Ju kurrë nuk duhet të harroni se bota është shumë e vogël dhe se me siguri në punën tuaj të re ose në një të ardhme jo shumë të largët, ju do të gjeni kolegë dhe kolegë të vjetër, prandaj është jashtëzakonisht e rëndësishme që të përfundoni në marrëdhënie të mira me kompaninë, të jeni i përzemërt për përvoja shumë të këqija që keni jetuar, prandaj shkruani një letër që projekton harmoninë, por që përmend problemet për të cilat duhet të shkoni, Kjo do t'ju pozicionojë si një person i përqendruar, i qëndrueshëm në veprimet e tyre dhe që pavarësisht nga të gjitha të këqijat që kanë ndodhur në atë vend, vlerëson kohën që është shpenzuar dhe sa shumë është mësuar.

Hartimi i letrës së dorëheqjes.

Pasi të merret vendimi dhe të ketë ardhur koha për të paraqitur zyrtarisht dorëheqjen tuaj nga puna, ne duhet të përgatitemi për të bërë një shumë letër e mirë e dorëheqjes. Dhe për këtë ne duhet të pajtohemi me një seri kërkesash në përgatitjen e saj, të cilat do t'i shpjegojmë:

1. Duhet të siguroheni që personi përgjegjës për zonën e burimeve njerëzore ose në rast se nuk ka një departament të tillë në kompaninë tuaj, drejtori do të jetë përgjegjës për vulosjen e letrës së dorëheqjes ose dorëheqjes që ju paraqisni. Kjo është e rëndësishme që të keni një miratim që ju ndihmon të demonstroni ose justifikoni se nuk e keni informuar kompaninë për qëllimet tuaja për të lënë punën që ju është besuar, përveç kësaj, nga momenti që ju të paraqisni këtë letër, krijohet një njoftim kjo rregullt është 15 ditë përpara midis asaj që është dorëzimi i letrës së dorëheqjes me datën në të cilën nuk do të paraqiteni më për të punuar. Por kjo kjo do të varet nga kontrata juaj, pasi që disa kanë vërtetuar që periudha e njoftimit duhet të jetë një muaj ose një kohë e caktuar e cila përcaktohet në kontratë. Nëse kjo është çështja juaj, ju do të duhet të pajtoheni dhe të prisni për datën nëse nuk arrihet një marrëveshje e përzemërt me kompaninë në mënyrë që të largoheni nga puna para kohës së caktuar.

dorëheqje-punë

2. Mos harroni të jeni të mirë me kompaninë në të cilën keni punuar, ndoshta në të ardhmen do të punoni në një kompani që është e së njëjtës degë ose kompetencë, e cila siguron që në kongrese dhe ngjarje ose takime të tjera do të jeni në gjendje të takoni njerëz që punojnë në të (ish kolegët) ose me të cilin ishte shefi juaj. OSE kompania juaj e re mund të marrë vendimin për t'ju dërguar në marrëdhënie pune me kompaninë e mëparshme, ose azhurnime ku marrin pjesë të gjitha kompanitë e degës së punës dhe padyshim që do të jeni në gjendje të takoheni me kolegët fqinjë. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që të përfundoni marrëdhëniet tuaja të punës në një mënyrë miqësore në mënyrë që në të ardhmen kompania juaj dhe padyshim që të përfitoni.

Këtu është një shembull i një letre të dorëheqjes që mund t'ju ndihmojë:

 • Dita, muaji dhe viti shënohen në anën e majtë të fletës.
 • Kujt mund t'i interesojë (ose nëse e dini saktësisht se kujt i drejtohet, shkruani emrin e tyre) edhe në anën e majtë.
 • Veçanërisht vlerësoj gjithçka kam mësuar nën strehën e kësaj kompanie, njohuritë e marra dhe trajtimin e marrë gjatë periudhës në të cilën punoj (këtu do të shkruani emrin e ndërmarrjes) ku kam mundur të kryej punën time me kënaqësi të plotë nën pozicionin e (këtu do të shkruani pozicionin që keni pasur në kompani)
 • Pa dyshim, kapitali njerëzor që ka (emri i kompanisë) është ai që vlerësoj më shumë, pasi kam qenë në gjendje të jem pjesë e këtij ekipi të shkëlqyeshëm pune përveç të gjitha njohurive të fituara, përvojave dhe metodologjive të reja që ka kjo me mesoi. (emri i kompanise).
 • Planet dhe projektet në të cilat unë isha pjesë dhe që isha në gjendje të zhvilloja kanë qenë vërtet shumë të rëndësishme për mua dhe janë bërë një nga përfitimet e mia të mëdha kur punoja për këtë kompani. Pikërisht, kjo është ajo që më ndihmon dhe më jep shtysë tani kur duhet të paraqes dorëheqjen time nga pozicioni i (pozicionit që keni pasur) ku kam punuar dhe performuar me shumë entuziazëm. Por kjo sfidë e madhe profesionale e largimit nga puna më bën të marr horizonte të reja për këtë arsye, ju informoj se po largohem nga pozicioni im si (punë që keni kryer).
 • Pa zhurmë të mëtejshme për momentin, unë vlerësoj shumë besimin që më është dhënë gjatë periudhës që kam punuar për këtë kompani.
 • Ju duhet të shkruani emrin tuaj të plotë.
 • Pas kësaj nënshkruajeni atë.

dorëheqja e letrës së punës

Ky do të ishte një udhëzues që të mund të shkruani letrën tuaj të dorëheqjes si duhet dhe me përzemërsi.

Është e rëndësishme ju kujtoj se ju keni të gjithë lirinë si punëtor për të paraqitur lirisht dorëheqjen tuaj ose dorëheqjen nga puna, pa dhënë asnjë shpjegim të shkakut që e justifikon atë. Ju vetëm do të duhet të respektoni afatet e përcaktuara më parë në kontratë për punën në fjalë. Shkrimi i letrës mund të shpjegojë arsyen, por për ta bërë atë të duket më profesional dhe t'ju projektojë si një person i përgjegjshëm dhe i besueshëm, është më mirë ta vrisni atë.

Ju gjithashtu duhet të mbani mend se nëse nuk paraqisni këtë letër dorëheqjeje, si punëtor nën atë kompani ju do të humbni të gjitha të drejtat për atë që do të jetë kompensimi për ndërprerjen e kontratës, pasi që ju po vendosni të përfundoni me atë punë, në krahasim me ekzistimi i një pushimi nga puna për të cilin nuk jeni në një situatë ligjore të papunësisë duke marrë iniciativën për të lënë pozicionin, gjithashtu nuk do të keni të drejtë të përdorni akseset e papunësisë ose të quhet gjithashtu papunësi.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.