Letër motivuese: çfarë është, elementë dhe si ta bëni një të tillë

Karta e prezantimit

Nëse jeni një nga ata që kërkoni punë, me siguri ju shikoni shumë shpesh ofertat e punës. Ju mund të përditësoni CV-në tuaj, por, E keni vënë re që gjithnjë e më shumë po kërkojnë letrën motivuese?

Ky është një dokument në të cilin ju duhet të "fitoni mbi" intervistuesin. Sidoqoftë, jo të gjithë e dinë se si ta bëjnë atë siç duhet. Si thua t'ju japim një dorë me këtë?

Cila është letra motivuese

Një letër motivuese është një dokument që duhet të shoqërojë një CV ose një aplikim për punë, dhe ka për qëllim të prezantojë kandidatin dhe të nxjerrë në pah aftësitë dhe përvojën e tij në lidhje me pozicionin për të cilin ata po aplikojnë.

Me fjalë të tjera, është një dokument në të cilin ju prezantoni veten dhe tregoni qëllimet tuaja në lidhje me punën e ofruar. Nuk është aq shumë një përmbledhje e CV-së tuaj (pasi për këtë ka), por mundësia për të theksuar me fjalë kandidaturën tuaj mbi të tjerët, ose sepse aftësitë dhe përvoja juaj janë në harmoni me atë që ata kërkojnë, ose sepse mendoni se do të jeni kandidat ideal per ate pozicion pune.

Çfarë duhet të përmbajë letra motivuese?

shkrimi i letrës

Gjëja e parë që duhet të dini është se letra motivuese nuk është një dokument që duhet ta bëni të gjerë, përkundrazi, duhet të jetë shumë e shkurtër dhe koncize. Mbani në mend se jo vetëm ata do të marrin letrën tuaj, por atë të shumë kandidatëve të tjerë, dhe për këtë arsye, nëse e zgjatni shumë, ata nuk do ta lexojnë.

Në këto raste është më mirë të jesh gjithmonë i shkurtër, i drejtpërdrejtë dhe mbi të gjitha nëse dëshiron të kesh sukses, ta bësh të paharrueshëm. Disa ekspertë do t'ju thoshin se letra motivuese është si letra e shitjes në internet që ju prezantoni. Sikur të kishit shkruar një email duke prezantuar veten, duke thënë se çfarë mund të bëni për atë person dhe duke bashkangjitur CV-në tuaj në rast se ai dëshiron të dijë më shumë për ju.

Dhe kështu duhet ta shihni. Tani, ka disa elementë thelbësorë në të si:

 • Informacioni juaj personal: emri dhe mbiemri, telefoni dhe emaili te pakten. Disa vendosin edhe adresën postare, por kjo do të varet nga puna për të cilën aplikoni.
 • Edukimi: gjithmonë minimalisht, tashmë do të pasqyrohet në cv.
 • Eksperience pune: nëse lidhet me punën për të cilën po aplikoni.
 • aftësitë: këtu do t'ju thonim të përqendroheni më shumë sepse këtu do të keni më shumë "lidhje" me atë intervistues.

Si të shkruani një letër motivuese

person që shkruan dokument

Para së gjithash Ne duhet t'ju paralajmërojmë se shkrimi i një letre motivuese nuk duhet parë si një "shabllon" për ta dërguar atë në të gjitha punët për të cilat aplikoni.. Kjo është ideja më e keqe dhe mënyra "më e trashë" për të humbur mundësitë.

Dhe është se secili prej tyre duhet të fokusohet në atë punë specifike. Është e vërtetë që mund të jeni në gjendje të përdorni fjali ose paragrafë, por rekomandimi ynë është që të mos e bëni dhe ta shkruani gjithmonë duke filluar nga e para për ta personalizuar në maksimum lidhur me punën për të cilën po aplikoni.

Tani, nëse doni të merrni një intervistë pune dhe të tregoni se mund të jeni një kandidat i mirë, këtu janë disa hapa:

 • Vendoseni në krye të faqes tuajin informata personale. Në këtë mënyrë ata do të jenë gjithmonë të pranishëm për lexuesin e kësaj.
 • Adresoni marrësin. Është e vërtetë që nuk e dini se kush do ta lexojë, ndaj një përshëndetje profesionale (edhe pse më pak e drejtpërdrejtë) do të ishte "I nderuar zoti / znj.". Megjithatë, nëse keni mundësi të dini se kush është personi që është në krye të përzgjedhjes, është më mirë ta personalizoni atë. Kështu që ju do të lidheni me atë person.
 • Bëni një prezantim të shkurtër për veten tuaj. Ky do të ishte paragrafi i parë dhe ju duhet të prezantoni veten, por edhe të shpjegoni se si e gjetët atë punë (ku keni dëgjuar për të). Në këtë mënyrë, nëse ata e kanë postuar atë në shumë site, ata do ta dinë se nga po vini. E njëjta gjë nëse shkoni me rekomandimin e një punëtori tjetër (në këtë rast, kërkoni nga ai person leje për ta përmendur në letër, përndryshe, mos e bëni).
 • Theksoni aftësitë dhe përvojën. Në paragrafin e dytë duhet të flisni për përvojat tuaja, nëse ka, si dhe për aftësitë tuaja në lidhje me pozicionin. Për shembull, është e kotë të thuash se je “veteriner” nëse pozicioni për të cilin po aplikon është operator telefonik në një agjenci. Ato duhet të jenë gjëra që vërtet zbatohen për atë punë që dëshironi të merrni. Përndryshe, ju do të hidheni poshtë në këtë pikë të letrës.
 • tregoni interesin tuaj. Paragrafi i tretë është ndoshta më i rëndësishmi nga të gjithë. Por që ata të arrijnë tek ai në të mëparshmet duhet t'i keni fituar. Dhe kjo është, disi, kur ju provokoni reagimin. Me fjalë të tjera, ju duhet t'i bëni ata të kuptojnë se ju keni hulumtuar kompaninë dhe se e dini, ose të paktën e keni të qartë, pse dëshironi të punoni atje. Mund të jetë për shkak të vlerave të tyre, për shkak të projekteve që kanë bërë, për shkak të kulturës së kompanisë... Ose diçka më pak të “bukur”, si për shembull sepse është afër shtëpisë, sepse dëshiron një sfidë etj.
 • Mbyll letrën. Së fundi, duhet të falënderoni për leximin e letrës dhe të zëvendësoni informacionin tuaj të kontaktit. Nuk është ta përsërisni, por ta vendosni në një mënyrë tjetër në mënyrë që ata të kujtojnë se mund t'ju telefonojnë ose t'ju dërgojnë një mesazh për të kontaktuar me ju.
 • Nënshkruani letrën. Mund të duket budallallëk, por nëse mund ta nënshkruani letrën, online ose personalisht, shumë më mirë. Jo të gjithë kandidatët do ta bëjnë këtë, dhe kjo mund ta bëjë atë të dallohet pak më shumë, pasi ju u munduat ta nënshkruani atë për t'i dhënë më shumë autoritet.

Më në fund, e vetmja gjë Gjithçka që duhet të bëni është të siguroheni që të mos ketë gabime drejtshkrimore apo gramatikore, dhe se ju me të vërtetë e merrni mesazhin që dëshironi të përcillni.

Avantazhet dhe disavantazhet e një letre motivuese

person që përdor një laptop

Është e qartë se një letër motivuese është gjithmonë një gjë e mirë sepse mund ta personalizoni atë, jepni një përshtypje të parë në lidhje me motivimin tuaj dhe dëshirën për të punuar dhe për t'u dalluar nga konkurrenca (në lidhje me aftësitë dhe përvojën).

Megjithatë, të gjitha këto avantazhe vijnë me të meta që shpesh nuk merren parasysh. Në këtë rast, duhet të përgatiteni për:

 • Kushtojini kohë dhe përpjekje letrës. Nuk bëhet për pesë minuta, por ju duhet kohë për të menduar se çfarë do të vendosni dhe si ta vendosni. Prandaj, nëse po aplikoni për disa vende pune, do t'ju duhet kohë për të shkruar një letër për secilën prej tyre (as mos mendoni t'i dërgoni të njëjtën të gjithëve).
 • Mund të injorohet, veçanërisht kur nuk është kërkuar ose sepse nuk e njohin mirë fuqinë e tij.
 • Mund të jetë e tepërt në kuptimin që, nëse vendosni të njëjtën gjë si në kurrikulë, do të përsërisni veten (pra duke ju thënë se nuk është një përmbledhje).

A është më e qartë për ju se çfarë është letra motivuese?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.