Kthimi në proteksionizëm dhe rritja e normave dëmton tregun e aksioneve

proteksionizëm Deri më tani këtë vit nuk ka qenë shumë i dobishëm për interesat e investitorëve të vegjël dhe të mesëm. Shumica e indekseve ndërkombëtare janë në territor negativ gjatë gjysmës së parë të këtij viti të ri. Tani pyetja kryesore qëndron në faktin nëse kjo tendencë do të vazhdojë kah fundi i vitit. Ose nëse përkundrazi, ajo është një lëvizje shumë specifike dhe e kufizuar plotësisht në kohë. Do të jetë një nga çelësat që do t'ju sjellë ky vit tregtar.

Nga ky skenar i përgjithshëm, ju jeni të interesuar të identifikoni arsyet pse këto rënie të dukshme janë gjeneruar në tregjet e kapitalit pothuajse të botës. Epo, natyrisht nuk ka asnjë shkak të vetëm, por përkundrazi një varg rrethanash që kanë çuar në çmimet e aksionet janë zhvlerësuar në këtë periudhë. Ndoshta edhe me një surprizë të caktuar për veten tuaj kur mendoni se skenari i bursës do të jetë mesatarisht i fortë. Ose të paktën qeveriset nga një tendencë e anësisë.

Tjetra do të shpjegojmë këto shkaqe dhe si ato kanë ndikuar në rënien në këto tregje financiare. Kështu që ju të mund të shtjelloni një të saktë strategjia e investimeve e kursimeve tuaja tani e tutje. Nuk është për t'u habitur, ju duhet të mendoni pozitivisht dhe të pranoni se mundësitë e vërteta të biznesit gjithmonë do të paraqiten. Në të cilën jeni në gjendje të arrini kthime të larta nga operacionet e hapura në tregjet e kapitalit. Siç do ta shihni, manifestimet janë të shumta dhe të natyrës së larmishme. A doni t'i dini ata që të jenë më të qartë për atë që duhet të bëni tani e tutje?

Më shumë proteksionizëm në ekonomi

euro Nuk ka dyshim se kthimi në politikat autarkike është një fenomen që po karakterizon këtë vit aktual. Mbi lajmet e tjera me rëndësi të veçantë në fushën e tregjeve financiare dhe vetë parave. Në këtë drejtim, qëllimet e Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, është një shembull i qartë i kësaj tendence në ekonomi. Dhe do të ndiqet nga vende të tjera me shumë rëndësi në fushën ekonomike ndërkombëtare. Si për shembull mund të jetë Kina, Rusia dhe disa nga ato më të rëndësishmet në zhvillim. Kjo është diçka që sigurisht që tregjet financiare nuk e pëlqejnë dhe manifestohet me rënie në tregun e aksioneve dhe në aktivet e tjera financiare.

Frika se ata do politikat lokale ka shumë të bëjë me skenarin aktual të tregjeve të aksioneve. Edhe pse është një fakt që po kalon pa u vërejtur nga një pjesë e madhe e investitorëve të vegjël dhe të mesëm. Por më e keqja nga të gjitha, kjo mund të jetë shkas për rëniet më të rënda nga tani e tutje. Prandaj, ky është një nga skenarët që duhet të keni më shumë frikë në mënyrë që shumë gjëra negative të mos ju ndodhin në pasqyrën tuaj të të ardhurave që rrjedhin nga investimi. Ju nuk mund të harroni se në të gjitha rastet, tregjet financiare janë mbrojtëse të tregtisë së lirë. Dhe kjo natyrisht është e shënuar edhe në tregjet e kapitalit.

Normat e interesit rriten

Nga ana tjetër, ekziston edhe rritja e ngadaltë, por e sigurt e normave të interesit në anën tjetër të Atlantikut, e cila shfaq një pakënaqësi të fshehtë midis investitorëve të vegjël dhe të mesëm. Sepse me të vërtetë, nga Rezerva Federale (Fed i SHBA) ka rritur normat e interesit me një të katërtën e një përqindjeje, në kufijtë midis 1,25% dhe 1,5%. Pasi të jetë konfirmuar shëndeti i mirë i ekonomisë amerikane. Sidoqoftë, dyshime të tepërta janë krijuar në lidhje me nivelet e shkurtimeve për tremujorët e ardhshëm. Diçka që sigurisht nuk i ndihmon tregjet e kapitalit.

Në çdo rast, sipas organit rregullator amerikan, "rruga e vërtetë e normave të interesit të vendosura nga Fed do të varet nga perspektiva ekonomike, në varësi të informacionit të treguar nga të dhënat që merren. Kështu që në këtë mënyrë, të gjithë anëtarët e FOMC kanë votuar në favor të ruajtjes së normave të interesit. Megjithëse nuk i ka lënë tregjet financiare shumë të qeta që duan të marrin siguri më të madhe në lidhje me política monetaria se do të marrë fuqinë udhëheqëse ekonomike në botë në muajt e ardhshëm apo edhe me një parashikim prej disa vitesh në horizont.

Rritje rritje në Britaninë e Madhe

sterlinë Një tjetër nga lajmet që ka pasur një ndikim në evolucionin e tregjeve të aksioneve, duke tërhequr çmimet poshtë, ka qenë vendimi i Banka e Anglisë ndryshoni strategjinë tuaj monetare. Në këtë kuptim, bie në sy fakti që banka britanike e emetimit ka filluar vitin e ri, duke ruajtur politikën e saj monetare. Por me një nuancë të lehtë që investitorët kanë arritur të kapin dhe kjo është se terreni po përgatitet në mënyrë që normat e interesit të rriten edhe këtë vit.

Nuk është për t'u habitur, deklarata nga botuesi anglez zbulon se rritja e normës mund të fillojë "pak më herët sesa pritej". Duke vënë në dukje se forca e ekonomisë botërore dhe ritmi i ekonomisë angleze është në një ritëm të mirë dhe duke përmendur se "ne shpresojmë të zvogëlojmë mbështetjen për ekonominë përmes normave të interesit për ta kthyer inflacionin në objektivin e saj natyror prej 2%. Në çdo rast, nuk ka qenë lajm pritet shumë mirë nga tregjet financiare të cilat kanë treguar rënie të rëndë këto ditë. Edhe pse si pasojë e incidenteve të tjera në tregjet ndërkombëtare të aksioneve.

Ibex 35 bie 7%

Në çdo rast, ekziston një gjë që është shumë e qartë dhe ajo është se indeksi selektiv i kapitalit spanjoll nuk ka filluar vitin me optimizëm të tepruar. Deri në pikën e rënies së rreth 7% gjatë tremujorit të parë të vitit. Në përputhje me atë që po ndodh me vendet e tjera ndërkombëtare. Kjo ka çuar në një shqetësim të caktuar nga ana e investitorëve të vegjël dhe të mesëm të cilët për momentin nuk dinë çfarë të bëjnë me kursimet e tyre. Nëse do të mbajnë pozicionet e tyre ose, përkundrazi, do të zhbëjnë pozicionet dhe do të hyjnë në likuiditet për të qenë shumë më të qetë në muajt e ardhshëm.

Në çdo rast, analistët financiarë e konsiderojnë bursën opsionin më të mirë të investimit për momentin. Mbi të ardhurat fikse meqenëse ata aludojnë se është e nevojshme të pozicionoheni në këtë klasë investimesh pasi që ato janë të vetmet që mund të gjenerojnë një kthim interesant të kursimeve. Edhe pse me koston e supozimit të më shumë rreziqeve në operacione nga tani e tutje. Ky është një faktor që duhet të vlerësoni individualisht, në varësi të situatës tuaj financiare dhe natyrisht profilit që paraqisni si një investitor i vogël dhe i mesëm: agresiv, i ndërmjetëm ose mbrojtës.

Problemet brenda Bashkimit Evropian

Evropë Nga ana tjetër, ju nuk mund të harroni për problemet e qeverisjes që ekzistojnë në vende të caktuara të Bashkimit Evropian. Dhe kjo po i bën indekset përkatëse të aksioneve më pak konkurruese. Siç po ndodh në këtë moment me disa nga tregjet më të rëndësishme të aksioneve në ekonominë ndërkombëtare. Shtë një nga sfidat më të mëdha me të cilat aksionet do të përballen gjatë pjesës tjetër të vitit. Sepse është e vërtetë që ka ende shumë muaj për të mbyllur vitin dhe natyrisht shumë gjëra mund të ndodhin në ekonomi. Ose pozitive ose negative në varësi të asaj që mund të ndodhë tani e tutje.

Nuk është për t'u habitur, një nga shenjat kryesore të dobësisë vjen nga ekonomia e tretë më e madhe në Bashkimin Evropian, Italia. Deri në pikën e hyrjes në një periudhë prej paqëndrueshmëria politike si pasojë e zgjedhjeve të fundit të përgjithshme. Ky është një faktor që mund të transferohet në vende të tjera në mjedisin tuaj të ngushtë. Përveç kësaj, nuk mund të harrohet se tregu i aksioneve është rritur shumë në pesë vitet e fundit. Me rivlerësime dyshifrore dhe kjo ka bërë që tregjet financiare të këtyre karakteristikave të mbivlerësohen. Nevojitet në çdo rast një korrigjim në çmimin e aksionit për të rregulluar ofertën dhe kërkesën e këtyre aktiveve financiare.

Korrigjimet që nga janari

Korrigjimi i janarit që filloi në Shtetet e Bashkuara pas publikimit të të dhënave të punësimit paralajmëroi të gjithë investitorët për një rrezik të mundshëm inflacioni në ekonominë amerikane, gjë që bëri që shumë fonde të tregtuara në këmbim (ETF) të shesin pozicionet e tyre. Përkundër gjithçkaje, sipas analistëve më të rëndësishëm ata vazhdojnë t'u besojnë aksioneve evropiane dhe amerikane. Për një arsye shumë të qartë, dhe kjo është se tendenca themelore është e fortë, e cila ushqehet nga të dhëna solide makroekonomike dhe rezultate të biznesit.

Me fjalë të tjera, sfondi është pozitiv për investimin e kursimeve në tregun e aksioneve. Përtej korrigjimeve specifike dhe të kufizuara që mund të gjenerohen në tregjet financiare gjatë një viti që është shumë i ndërlikuar për investitorët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.