Kostoja margjinale, çfarë është dhe ndikimi i saj në tregun ekonomik

kosto marxhinale

Brenda përkufizimeve të financa dhe ekonomi, ekziston një term që nënkupton shumë lidhje me prodhimi i mallrave; Ky term i kostos marxhinale përfshin në vetvete disa përkufizime që ndërthuren lejojnë të arrihet përkufizimi përfundimtar, në të cilin kosto marxhinale është shkalla e ndryshimit që ekziston duke pasur parasysh ndryshimin në prodhim.

Në terma pak më të thjeshtë mund të përkufizoni kosto marxhinale si rritje që ekziston në koston e prodhimit të një njësie, kur prodhimi i përgjithshëm rritet. Në terma më të thjeshtë, kostoja margjinale i përgjigjet pyetjes Sa më kushton të bëj edhe 1 njësi më shumë? Por, për të kuptuar kuptimin e këtij termi në një mënyrë më të gjerë, është thelbësore që t'u përgjigjemi pyetjeve të tjera, le të fillojmë duke analizuar se çfarë është një kosto.

Kosto margjinale

Kur i referohemi prodhimit të disa të mirave, gjithmonë flasim se kërkohet pjesëmarrja e përbashkët e disa elementeve, ndërveprimi i të cilave lejon lënda e parë bëhet produkti përfundimtar, e cila është e destinuar të bjerë në duart e klientit përfundimtar.

Por çfarë kërkohet për të qenë në gjendje të kryejë këtë proces?

Merrni për shembull procesin e montimit të një karrigeje të thjeshtë, e cila kërkon dërrasa, tuba dhe vida. Procesi i montimit është i thjeshtë, pasi mjafton që tubat të vidhen me dërrasa për të qenë në gjendje të kenë karrigen e plotë, kjo do të thotë që për të qenë në gjendje të montoni një karrige është e nevojshme të blini lëndën e parë me të cilën ishte prodhuar, domethënë, dërrasa, tuba dhe vida; Thisshtë në këtë mënyrë që tani e dimë se ekziston një kostoja e lëndës së parë. Tani, le të mendojmë se çfarë nënkupton kjo për sa i përket llojeve të tjera të investimeve.

kosto marxhinale

Për të mbledhur një karrige, kërkohet jo vetëm lënda e parë, por edhe një nga elementët më të rëndësishëm, një person. Ky person i cili njihet si punëtor ose operator është personi i ngarkuar për të qenë në gjendje të kryejë Procesi i montimit, në sajë të së cilës ne mund të marrim karrigen e mbledhur si rezultat përfundimtar; Dhe diçka shumë e rëndësishme është se, investimit në lëndë të parë, tani i shtojmë investimin në punë, pasi paga që jepet për të marrë kapitalin njerëzor për të kryer procesin, konsiderohet gjithashtu si një kostoja e prodhimit, por nuk mbaron këtu.

Që punëtori të jetë në gjendje të kthejë tubat dhe dërrasat në një karrige të bukur, kërkohet që makineria të jetë në gjendje të mbledhë produktin, kjo makineri mund të jetë për shembull stërvitje dhe disa baza për të mbështetur montimin, kështu që investimi i prodhimit shtohet kostoja e makinerive. Dhe tani, që makineria të funksionojë si duhet, është e nevojshme të keni priza elektrike ose hidraulike, në mënyrë që të mund të bëni që makineritë të funksionojnë, gjë që nënkupton që, për secilën njësi të mbledhur, duhet të ngarkohet edhe një. energji

Secila prej atyre investimeve që bëhen për të arritur qëllimin e prodhimit të një produkti të caktuar njihen si kostoja e prodhimit të produktit. Por nuk janë vetëm kostot e lartpërmendura, ka edhe kosto logjistike ose transporti, kosto administrimi, kosto tatimore, mirëmbajtje, ndër disa të tjera.

investimet

Vitet e fundit është bërë modë termi investim, dhe megjithëse në shumë raste ne mendojmë se një investim është kur aksionet ose disa instrumente të tjerë financiarë blihen dhe shiten, një investim nuk është gjithmonë i atij lloji; Në prodhim, procesi i investimit kryhet kur vihet në dispozicion një kapital i caktuar për të qenë në gjendje të prodhojë një të mirë. Në këto raste, kthimi i investimit që bëhet mund të ndryshojë në shumë aspekte, megjithatë, është i njëjti fund që ndiqet.

kosto marxhinale

Në investimet e prodhimit, ne mund ta gjejmë veten me një mundësi për të shitja e një produkti të caktuar që është bërë e njohur, ose se është shumë e kërkuar; Duke vazhduar me shembullin e prodhimit të karrigeve, është e mundur që të zbulojmë se një nga zonat me numrin më të madh të klientëve është shitja e karrigeve; Pasi të jetë identifikuar kjo fushë e mundësive, është koha të fillojmë të flasim për një projekt.

Ky projekt i referohet planifikimit të të gjithë procesit që kërkohet për të arritur objektivin përfundimtar, i cili është shitja e një numri të caktuar karrigesh, me të cilat fitimet e dëshiruara. Duringshtë gjatë këtij planifikimi që të gjitha shpenzimet që do të kryhen identifikohen për të arritur qëllimin përfundimtar. Këto shpenzime janë investimi që do të bëhet.

Brenda pikave që konsiderohen të jenë në gjendje të përcaktohen shumën përfundimtare të investimitNe kemi investuar në infrastrukturë dhe është që për të prodhuar karriget tona do të kërkojmë një hapësirë ​​të dedikuar për ruajtjen e lëndës së parë që ato na ofrojnë; pas kësaj, kërkohet një zonë që të jetë në gjendje të mbledhë karriget; dhe më pas kërkohet një hapësirë ​​për të ruajtur karriget e mbledhura tashmë. Përveç kësaj, kërkohet një hapësirë ​​për zyrat e administratës dhe automjetet përmes të cilave prodhimi do t'u dërgohet klientëve.

Një lloj tjetër investimi që bëhet në këtë projekt janë lejet që kërkohen për të qenë në gjendje veproj si duhet; Së bashku me këtë, është e rëndësishme të merret parasysh investimi në pajisjet e mirëmbajtjes, të cilat do të përdoren për të mbajtur të gjithë sistemin dhe të gjitha makineritë dhe mjetet e përdorura në kompani.

Tani, posa të keni shumën totale për të investuar, qëllimi pritet të arrihet, dhe qëllimi kryesor i një kompanie është të gjenerojë fitime, kjo është arsyeja pse fitimet e shitjeve duhet të tejkalojnë investimet e bëra. Në këtë mënyrë mund të mendojmë për sa vijon.

Sapo të bëhet analiza, në neustra fabrika e karriges kërkohet një investim total prej 1 milion euro; dhe projekti është planifikuar të prodhojë 100.000 karrige në vit për 5 vitet e ardhshme; Nëse duam të marrim fitime nga ky prodhim, është e nevojshme që karriget të shiten me një çmim që lejon mbulimin e investimit të bërë në fillim, dhe në kohën e mirëmbajtjes së prodhimit, dhe nga ana tjetër, që ai të mbulojë me fitimin e duhur diferencë

Në shembullin tonë, planifikimi tregon se do të bëhen gjithsej 500.000 karrige, për të cilat një shumë prej 1 milion euro u investua në fillim, plus investime mujore për sa i përket pagave dhe lëndëve të para, të cilat janë ekuivalente me 10.000 euro në muaj. Pra, investimi përfundimtar është 1.600.000 euro. Dhe nëse dëshira jonë është të fitojmë 15% në lidhje me investimin tonë, fitimet do të arrinin në 240.000 euro, që i shtohet investimit tonë na jep një total prej 1.840.000 euro si shuma përfundimtare që do të fitohet nga shitja e karrigeve. Pra, sipas planifikimit tonë të prodhimit, secila karrige duhet të shitet me 3.68 euro.

Kosto margjinale

Kur kryejmë një projekt, gjëja më e natyrshme është të kemi një projeksioni i prodhimit dhe shitjes, Sidoqoftë, ka raste kur kërkesa për të mira tejkalon parashikimet e projektit, kështu që për të patur një diferencë kohore të përgjigjes, projektet bëjnë supozime për një rritje të mundshme të shitjeve, në mënyrë që në disa raste të përfshihen kostot shtesë për të qenë në gjendje të mbështesin prodhimin ekstra, është në këto raste që kostoja margjinale zbatohet në mënyrën më të mirë, domethënë: nëse në vend të 500.000 njësive dua të prodhoj 500.001 njësi, sa më shumë, përveç 1.840.000 euro, do të duhet të investoni në mënyrë që të merrni prodhimin e dëshiruar?

kosto marxhinale

Veryshtë shumë e rëndësishme të njohim këto të dhëna në mënyrë që të njohim çmimin përfundimtar të këtyre njësive, me të cilat mund të përcaktojmë me saktësi çmimin e shitjes, në mënyrë që objektivat e projektit të arrihen dhe të mirëmbahen. Por si e dimë ne koston marxhinale?

Matematikisht kosto marxhinale Ajo përfaqësohet si derivat i kostos totale, midis derivatit të numrit të njësive totale; Kjo nënkupton që kostoja totale e investuar për të marrë numrin e përcaktuar të njësive duhet të ndahet me numrin e pjesëve reale, në mënyrë që të përcaktohet si kosto e njësisë.

Kjo kosto margjinale është shumë e dobishme kur bëhen projekte sepse nga pikëpamja financiare, pika optimale gjendet midis kostos së prodhimit dhe çmimit të shitjes, në mënyrë që të llogaritet çmimi i duhur në të cilin kompania nuk humbet para, por mos abuzoni me klientin. Pa dyshim, marrja parasysh e këtij termi në planifikimin e projekteve tona do të na ndihmojë të kemi një rezultat më të mirë financiar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.