Komisione të reja dhe transportueshmëri në llogaritë bankare

Komisionet

Brenda disa javësh, përdoruesit e bankave mund të jenë me fat për shkak të rregulloreve të reja bankare që janë miratuar nga ekzekutivi spanjoll. Me objektivin kryesor të llogaritë bankare të shikimit. Nga dy këndvështrime, nga njëra anë, derivati ​​i shpenzimeve tuaja. Dhe nga ana tjetër, lehtësia e ndryshimit të llogarisë tuaj të kursimeve në çdo kohë në jetën tuaj. Nga të dy këndvështrimet, nuk ka dyshim se do të përfitoni nga zbatimi i rregulloreve të reja.

Një nga faktorët për miratimin e masave të tilla është homologoni me vendet fqinje. Dhe ku, deri më tani, përdoruesit spanjollë ishin qartë të disavantazhuar në interesat e tyre personal, siç do ta shihni tani e tutje. Nga ana tjetër, do të keni mundësinë të grumbulloni informacionin më të mirë për të dalë mirë nga marrëdhëniet tuaja me institucionet e kreditit. Diçka që do t'ju vijë në ndihmë për të përmirësuar bilancin e llogarisë suaj në fund të vitit.

Nga ky këndvështrim i përgjithshëm, risia e parë që do t'ju ndikojë në lidhje me llogaritë e kursimeve është që nga disa javë do të duhet të paguani më pak komisione dhe madje edhe të gjitha kostot e menaxhimit dhe mirëmbajtjes së këtij lloji të produkteve bankare. Deri në pikën që do të ndikojë te të gjithë përdoruesit, me kërkesën e vetme për t'u bërë një Mbajtësi i llogarisë nga këto karakteristika. Nuk është për t'u habitur, gjithçka që rrethon këto lajme të rëndësishme ka për qëllim këtë produkt financiar. Nuk është për t'u habitur, ajo është më e punësuar nga çdo profil i klientit. Mbi të tjerët sigurisht të njohur me ta.

Komisionet: deri në 3 euro

Shpenzimet

Tani është koha që ju të dini se çfarë komisionesh do të keni tani e tutje për punësimin e llogarive themelore bankare. Rregullorja e re kërkon që institucionet financiare ata nuk do të jenë në gjendje t'ju tarifojnë më shumë se 3 euro në muaj. Ose çfarë është e njëjtë, një kapak vjetor prej 36 eurosh. Edhe pse nuk është një shumë tepër e kërkuar, të paktën do t'ju ndihmojë të përmbajë shpenzimet dhe të keni më shumë para në bilancin tuaj çdo vit. Somethingshtë diçka që do t'ju përfitojë nga të gjitha pikëpamjet, siç do ta shihni nga këto momente precize.

Brenda këtij konteksti të përgjithshëm të paraqitur nga llogaritë themelore, risia kryesore është se bankat nuk do të jenë në gjendje t'ju përkulin norma vërtet abuzive, siç ndodh deri më tani me komisionet e llogarive të kursimeve. Sepse në fakt, nga momenti i aplikimit të tij ata nuk do të jenë në gjendje t'ju ngarkojnë asnjë nga shumat që ngarkohen në llogarinë tuaj themelore. Nga kjo pikëpamje, nuk ka dyshim se do të përfitoni nga kjo masë. Për shkak se shkallët e këtyre normave do të lëvizin nga zero deri në tre euro.

Pretendime për akuza të papërshtatshme

Si pasojë e zbatimit të kësaj mase bankare, bankat nuk do të jenë më në gjendje të tejkalojnë shumën e këtyre shënimeve. Sepse nëse është kështu, ju mund të kërkoni atë shumë për mbledhjen e pahijshme dhe institucionet financiare do të duhet kthehuni tek ju sa më shpejt të jetë e mundur shumat e lartpërmendura. Përtej incidenteve të tjera që do të gjenerohen nga kjo praktikë e keqe bankare. Nuk është për t'u habitur, promovimi i një transparence më të madhe është një nga objektivat kryesorë të zbatimit të kësaj rregulloreje të re. Mbi konsideratat e tjera teknike që rrjedhin nga zbatimi i tij.

Sidoqoftë, data në të cilën kjo masë bankare do të hyjë në fuqi nuk është përcaktuar ende. Në mënyrë të parashikueshme do të arrijë me fillimin e vjeshtës, Deri në fund të shtatorit ose në ditët e para të tetorit. Në këtë mënyrë, do të duhet të prisni disa javë në mënyrë që bankat të mos kalojnë tre euro në pagesën e komisioneve për llogaritë e tyre themelore. Nuk është për t'u habitur, ai është një plan që të përputhet me vendet e tjera në mjedisin tonë më të afërt. Si për shembull, në kombet e zonës së euros. Në këtë kuptim, nuk mund të harrosh se është një rekomandim i bërë nga institucionet e komunitetit dhe se qëllimi i tyre është të mbrojnë përdoruesit e bankës.

Transportueshmëri falas në llogari

ndryshim

Në çdo rast, kufizimi në komisionet e llogarive të kursimeve është e vetmja masë që do të vini re brenda disa javësh. Nëse jo, përkundrazi, kjo ka të bëjë edhe me lirinë e ndërrimit të llogarive. Meqenëse në fakt, parashikohet gjithashtu që ju të mund të transportoni llogarinë tuaj bankare në një tjetër me të njëjtat karakteristika falas, për sa kohë që ky proces nuk është tepër kompleks nuk i kalon 13 ditët. Përmes një performance që është shumë e ngjashme me atë të celularëve. Kjo do të thotë, ju do të keni më shumë lehtësi për të ndryshuar llogari dhe për të përfituar nga ofertat e shumta që bankat kanë zhvilluar.

Në çdo rast, ekziston një ndryshim thelbësor në të gjithë këtë proces dhe është ai që i referohet numrit të llogarisë rrjedhëse. Sepse nuk do të jetë e njëjta gjë, nëse jo se përkundrazi ato do të jenë shifra të tjera të ndryshme. Ky faktor mund të ketë ndonjë ndërlikim tjetër për debitet direkte të faturave të brendshme që keni në atë kohë. Si për shembull, ato të ujit, energjisë elektrike, gazit, telefonisë ose ndonjë tjetër. Nuk është për t'u habitur, ju nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç se t'i njoftoni ata për ndryshimin në llogarinë tuaj të kontrollit në mënyrë që ata të mund të zyrtarizojnë saktë tarifat për këto shërbime për shtëpinë.

Përparësitë e kësaj mase

Në çdo shtëpi, përmirësimi për të transportuar llogarinë tuaj të kontrollit në një entitet tjetër përfshin një seri përfitimesh që duhet të merrni parasysh që tani e tutje. Disa prej tyre janë shumë të rëndësishme dhe kjo mund t'ju ndihmojë të menaxhoni këtë produkt financiar me një fleksibilitet më të madh që nga momenti i hyrjes në fuqi të masës së lartpërmendur. Ndër të cilat janë përfitimet e mëposhtme që ekspozojmë më poshtë.

 • Ju do të keni një liri më e madhe për të zgjedhur se cila është llogaria themelore që ju përshtatet më shumë në çdo kohë. Brenda një oferte të rëndësishme që bankat kanë përgatitur për ju dhe që tregtohet nën modalitete dhe shërbime të ndryshme.
 • Nga fillimi ju do të eleminoni problemet më të mëdha që ajo sjell mbaj llogarinë rrjedhëse. Kështu që nga ato momente ky operacion nuk ju takson ose të paktën vendimi që keni marrë në lidhje me këtë produkt financiar mund të përjetësohet.
 • Ju mund ta bëni këtë operacion performo sa herë të duash, që do të thotë, në një mënyrë të pakufizuar dhe ku do të mbizotërojë vendimi juaj për të zgjedhur atë që ju e konsideroni llogarinë më të mirë rrjedhëse për të mbrojtur interesat tuaja personale.
 • Isshtë një strategji shumë efektive që do t'ju ndihmojë pranoni promovime që bankat kanë promovuar. Me modele më agresive ku përfshihen më shumë shërbime dhe përfitime.
 • Ju nuk do të duhet të mbani ndonjë periudhë të përhershme. Por përkundrazi, ju mund të ndryshoni llogarinë tuaj bankare në çdo kohë dhe në datën që e konsideroni të përshtatshme. Pa kufizime të çfarëdo lloji dhe pa anuluar shërbimet që rrjedhin nga punësimi juaj.

Si ndikon në interes?

interes

Nga ana tjetër, zbatimi i kësaj mase nuk ka asnjë lidhje me përfitimin e punësimit të saj. Do të mbetet e njëjtë si deri më tani, pa asnjë lloj ndryshimi. Për shkak se interesi i llogarive rrjedhëse nuk ka asnjë lidhje me komisionet dhe shpenzimet e tjera në menaxhimin ose mirëmbajtjen e tyre. Ato janë gjëra krejtësisht të ndryshme dhe në çdo rast, ata do të duhet të respektojnë shpërblimin që ju ofrojnë në kohën e ndryshimit. Gjithmonë nën kufij shumë të dobët tregtarë si rezultat i çmimit më të ulët të parave që organet e komunitetit kanë vënë në praktikë.

Nga ky këndvështrim, efekti kryesor që do të vini re me zbatimin e kësaj mase të re bankare është se përfitimi real i gjeneruar nga ky produkt do të jetë më i lartë. Si pasojë e eliminimin e këtyre shpenzimeve aq pak të dëshiruara nga ana juaj dhe që ato mund të arrijnë deri në rreth 100 ose 200 euro çdo vit. Tani ato para do të shkojnë në tërësinë e tyre në mënyrë që t'i keni në dispozicion në këtë produkt bankar për menaxhimin e kursimeve tuaja. Kjo do të thotë, ju do të keni likuiditet më të madh nga ai moment i saktë. Nuk është shumë, por do të shërbejë për të mbuluar shpenzimet e tjera në shtëpi ose thjesht për t'ju dhënë një tekë të çuditshme personale.

Në çdo rast, është shumë e përshtatshme që të analizoni tani e tutje cilat janë kushtet e kontraktimit të llogarisë suaj personale për të përcaktuar nëse është apo jo fitimprurëse ndryshimi i këtij produkti financiar. Sepse mund të jetë një punë falas, por kërkon kohë që mund t’i përkushtoheshe detyrave ose aktiviteteve të tjera. Sepse shumë herë zgjidhja e këtij problemi nuk është ndryshimi i llogarive, por thjesht negocimi i tij me bankën tuaj të zakonshme. Gjithmonë bazuar në interesat tuaja personale, e cila është përfundimisht ajo për të cilën bëhet fjalë. Në çdo rast, është një lajm i mirë për të mbrojtur pozicionin tuaj si një përdorues i bankës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Përshëndetje, a mund të më thoni nëse kjo masë tashmë ka hyrë në fuqi apo kur do ta bëni? .-Sot më 31/12 jam përpjekur të bëj një transportueshmëri dhe banka thotë se ata nuk kanë asnjë urdhër për të vënë në veprim këtë masë.

  Faleminderit dhe gjithë të mirat.