Konsulencë: çfarë është dhe cilat janë funksionet e tij

Këshillim: çfarë është

Një nga shërbimet që ka të bëjë me sipërmarrësit apo kompanitë profesionale është konsulenca, e cila Është gjithashtu një nga më të vlerësuarit për rezultatet e marra.

Por çfarë është një konsulencë? çfarë lloje ekzistojnë? Për çfarë është? E gjithë kjo dhe shumë më tepër është ajo për të cilën do të flasim në vijim.

Këshillim: çfarë është

Një konsulencë është në fakt një shërbim që u ofrohet si profesionistëve ashtu edhe kompanive. Ai përbëhet nga një ekip, ose një profesionist, që ofron një sërë rekomandimesh, këshillash dhe sugjerimesh për këta sipërmarrës. ose kompanitë bazuar në përvojën që keni.

Një shembull i kësaj mund të jetë një profesionist i specializuar në fushën e teknologjisë, i cili këshillon një kompani që sapo ka filluar në këtë sektor. Duke pasur një lloj ndihme shtesë nga një person që tashmë e kupton atë sektor, rezultatet që do të merrte kjo kompani do të ishin shumë më të mëdha sesa nëse do ta bënte pa asnjë ndihmë.

Shumica e konsulencave që kryhen lidhen gjithmonë me funksionin e këshillimit, kontrollit dhe mbikëqyrjes së të gjithë veprimtarisë ekonomike në fushën në të cilën kërkohen.

Dallimi midis këshillimit dhe menaxhimit

Është e zakonshme që, kur dëgjohen fjalët menaxhim dhe këshillë, ato lidhen me njëra-tjetrën. Por, në fakt nuk janë njësoj.

Një konsulencë, dhe për këtë arsye një këshilltar, Funksioni i tij është të japë informacion, sugjerime, këshilla… Por nuk është përgjegjës për menaxhimin ose përpunimin e këtyre sugjerimeve apo hapat që duhen ndërmarrë.

Në vend të kësaj, një menaxher nëse ai e bën atë hap përpara. Me fjalë të tjera, është i ngarkuar jo vetëm të këshillojë se çfarë duhet të bëjë ai profesionist apo kompani, por edhe ta kryejë atë, duke u siguruar që gjithçka të bëhet ashtu siç duhet.

Objektivi i konsulencës

Personi që shpjegon se çfarë është një konsulencë

Tani që e dini se çfarë është një konsulencë, do të kuptoni se qëllimi i kësaj nuk është të vini në dyshim vendimet që kanë marrë profesionistët ose kompanitë. Gjëja e parë që ata kryejnë është një marrëdhënie bashkëpunimi, domethënë duhet të dinë se cila është situata aktuale e kompanisë. ose të profesionistit që të jenë në gjendje të veprojnë dhe të njohin problemet me të cilat përballen. Një herë që ndarja e parë duhet të zhvillojë një sërë propozimesh për zgjidhjen e problemeve. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të ndiqni gjithçka që specifikon një këshillë, por më tepër se janë rekomandime për të përmirësuar atë biznes dhe i takon klientit ta ekzekutojë apo jo.

Nëse pas mbledhjes në të cilën janë paraqitur sugjerimet e ndryshme, këto janë kryer, këshilltari duhet të sigurojë që ato të marrin rezultatet e pritura dhe, nëse jo, modifikoni veprimet për të arritur qëllimin.

Avantazhet dhe disavantazhet

Pasi të kuptoni se çfarë është një konsulencë, avantazhet që ajo ofron janë gjithashtu të lehta për t'u kuptuar.

Pika qendrore e një konsulence është rritja e atij profesionisti ose e vetë kompanisë. Këshilltari është një person që sjell përvojë dhe njohuri të sektorit dhe kjo është gjithmonë më e lartë se ajo që mund të kontribuojë çdo kompani, prandaj ka përfitime më të mëdha.

Një tjetër avantazh i konsultimit është fakti që situata analizohet nga jashtë dhe gjithmonë në nivel objektiv. Duke pasur njohuri të gjera për tregun, për kompanitë e tjera dhe për sektorin në përgjithësi ju mund të ndihmoni në një mënyrë shumë më efikase se fokusuar vetëm në biznes.

Por jo gjithmonë gjithçka është e mirë sepse ndër disavantazhet që mund të gjeni është fakti që puna e një këshilltari kufizohet në dhënien e rekomandimeve. Por është personi përgjegjës i kompanisë që do të vendosë nëse do ta ndjekë atë këshillë apo do ta heqë atë. Fakti që këshilltari nuk është i përfshirë drejtpërdrejt në kompani vjen gjithashtu në lojë. dhe kjo mund të bie ndesh me mënyrën se si sipërmarrësit e shohin biznesin e tyre. Nëse ndër rekomandimet e ofruara nga një konsulencë disa nuk përputhen me filozofinë e kompanisë, sado të mira të jenë, ato nuk do të realizohen.

Së fundi, një tjetër nga disavantazhet e konsulencës është fakti se nuk kryejnë të gjitha procedurat që duhen bërë. Me fjalë të tjera, ne do të ktheheshim te ndryshimi midis një konsulence dhe një agjencie ku është kjo e fundit që jep rekomandime përveç kryerjes së procedurave për të kryer ato sugjerime pasi ato të pranohen.

Llojet e këshillave

Këshilla ligjore

Puna e një konsulence mund të jetë mjaft e larmishme, aq sa çon në klasifikimin e llojeve të konsulencës sipas fushës së punës. Kështu, ne mund të gjejmë:

 • Këshilla financiare. Është më i njohuri dhe ai që praktikisht çdo profesionist dhe kompani kërkon të mbajë llogaritë e biznesit dhe t'ju këshillojë për fronte të reja, optimizime...
 • Kontabilist. Siç tregon emri i saj, do të ishte përgjegjës për mbajtjen e kontabilitetit të një kompanie ose biznesi.
 • Punës. Misioni në këtë rast do të ishte kryerja e funksioneve që lidhen me burimet njerëzore.
 • Administrative. Funksioni i tij është të prioritizojë, organizojë, depozitojë... të gjitha dokumentet që lidhen me kompaninë apo profesionistin me të cilin punoni.
 • fiskal. Ai është i ngarkuar të këshillojë për respektimin e detyrimeve tatimore.
 • Konsulencë kompjuterike. Është një nga më inovativët dhe objektivi që duhet përmbushur lidhet me këshillimin e kompanive përsa i përket pajisjeve teknologjike për të ndihmuar një produktivitet më të madh dhe efikasitet të biznesit.
 • Ligjore. Ata janë përgjegjës për zgjidhjen e problemeve ligjore.

Si të zgjidhni një konsulencë

kalkulatriçe

Zgjedhja e një konsulence nuk është një gjë e lehtë për t'u bërë. Dhe ka shumë aspekte që duhet të merren parasysh. Ndër to më të rëndësishmet janë:

 • Besimi. Duhet të keni parasysh se personi që do të analizojë tërësisht biznesin tuaj duhet të jetë dikush të cilit i besoni vërtet, sepse ai do t'ju tregojë gjërat që janë të mira dhe të gjitha ato që janë të këqija dhe që mund të përmirësohen. Kjo nuk pranohet gjithmonë pozitivisht, por nëse keni besim të plotë tek ai profesionist i komunikimit, do të jetë më mirë dhe do të kuptoni edhe këndvështrimin e ofruar.
 • Personalizimi i shërbimit. Jo të gjitha kompanitë apo të gjithë profesionistët janë të njëjtë. Edhe kur ata punojnë në të njëjtin sektor, çdo kompani është një botë dhe nevojat që mund të kenë janë shumë të ndryshme mes tyre. Prandaj, pasja e një konsulence që personalizon shërbimin tuaj mund të përmirësojë rezultatet që dëshironi të merrni.
 • Referencat. Të kesh dëshmi nga klientë ose miq të tjerë, mendime pozitive, madje edhe një reputacion dhe prezencë e mirë në media, ndihmon për t'i besuar asaj këshille më shumë se një tjetër, mendimet e të cilit janë negative ose askush nuk e di për të.

Tani që keni zbuluar se çfarë është një konsulencë dhe gjithçka që nënkupton, ju takon juve të vendosni nëse kjo është ajo që kërkoni apo nëse është diçka tjetër. Keni dyshime? Na thuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.