Bitcoins Cilat janë ato dhe si të investojmë në këtë kriptomonedhë?

bitcoins Lajmet e fundit në lidhje me virusin që ka shkaktuar një të madh sulm kibernetik ndaj interesave të biznesit pothuajse të gjithë kanë vendosur në vendin e parë të informacionit për një monedhë që deri më tani pak e dinin për ekzistencën e saj. Ato janë të ashtuquajturat bitcoin dhe ato janë bërë të njohura mirë për faktin se terroristët e rrjeteve kanë vendosur pagesën në këtë monedhë për të zgjidhur këtë problem serioz. Kjo ngjarje ka shërbyer për të nxjerrë në pah rëndësinë e kësaj monedhe kriptomonedhe.

Por, a e dini me të vërtetë se çfarë është dhe nëse mund të bëni disa blerje me këtë mjet pagese? Epo, është një monedhë dixhitale që zbatohet në transaksionet ndërmjet individëve. Në çdo rast, ekziston një karakteristikë që e përcakton atë më saktësisht dhe që i referohet faktit se është e decentralizuar. Çfarë do të thotë kjo? Epo, shumë e thjeshtë, kjo nuk është miratuar nga asnjë qeveri, aq më pak nga bankat qendrore në të gjithë botën. Nga ky skenar, ai nuk ka garancitë zyrtare për të kryer një operacion pak a shumë tradicional. Completelyshtë plotësisht e pavarur dhe shkon vetë.

Pamja e saj daton që nga viti 2008 nën mbrojtjen e shfaqjes së teknologjive të reja të informacionit. Në një etje për të globalizoni sistemet e pagesave, megjithëse incidenca e saj në këto kohë nuk është aspak masive. Përkundër këtij realiteti, transaksionet e konfirmuara të kryera nuk mund të modifikohen, as nuk mund të anulohen. Pra, si i tregtoni këto monedha dixhitale shumë të veçanta? Epo, zakonisht përmes programeve të klientëve që materializohen në lloje të ndryshme të aplikacioneve. Por sigurisht që nuk është një monedhë e vetme për të gjithë, siç ishte ideja fillestare e disa prej promovuesve të saj.

Bitcoins: për çfarë shërbejnë ato?

Dallimi kryesor në lidhje me monedhën fizike është se ajo është elektronike. Isshtë e vlefshme për shkëmbeni çdo lloj produkti ose shërbimi dhe dallohet duke paraqitur një seri kontributesh që e bën Bitcoins një medium alternativ dhe krejtësisht të ndryshëm. Ajo shquhet për efikasitetin dhe sigurinë e saj për të vendosur një seri marrëdhëniesh tregtare midis përdoruesve. Në çdo rast, ajo është e lidhur ngushtë me shfaqjen e teknologjive më të fundit të informacionit. Isshtë arsyeja e vërtetë për ekzistencën e saj, mbi vlerësimet e tjera.

Një nga pyetjet që lindin për të vlerësuar dobinë e saj reale është nëse mund të ndryshohet në monedha të tjera. Ashtu si në rastet në të cilat duhet të zëvendësoni euro me dollarë për të vizituar pagesa të caktuara ose për të zyrtarizuar. Në këtë kuptim, sigurisht që ky operacion mund të kryhet. Jo vetëm për monedhën e Amerikës së Veriut, por për çdo tjetër, ashtu si mund të bëni me euron. Por me një ndryshim shumë të rëndësishëm nga lëvizjet tradicionale. Nuk është askush tjetër veç mungon nga ndërmjetësit pasi që zyrtarizohet vetëm ndërmjet individëve. Kjo është, drejtpërdrejt nga personi në person. Shtë një nga risitë kryesore që paraqet.

Anonimiteti në operacionet tuaja

Një tjetër nga kontributet e tij më të rëndësishme është se ju mund të ruani privatësinë tuaj kur kryeni operacione në bitcoins. Sepse në fakt, ju nuk keni nevojë të zbuloni identitetin tuaj në asnjë kohë ose në asnjë rrethanë. Ashtu si nuk mund të falsifikohet duke pasur një të fuqishëm sistemi kriptografik që siguron integritetin e tij gjatë gjithë procesit.

Por nëse ekziston një karakteristikë që është e natyrshme për këtë monedhë dixhitale, është se ajo u lejon përdoruesve të bëjnë operacione më të lira. Për një arsye aq të thjeshtë sa eliminimi i ndërmjetësve financiarë. Kur kalon më tradicionalen, është e zakonshme të paguash shtesë, komisione dhe gjoba në të gjitha proceset bankare. Nga dërgimi i transfertave ose pagesave ndërkombëtare me karta krediti ose debiti. Edhe nga shërbimet online të ofruara nga bankat komerciale.

Në bitcoin, mungesa e ndërmjetësve bie në sy pikërisht. Meqenëse paratë shkojnë direkt nga personi në person, duke ulur kështu koston e operacioneve. Kjo gjithashtu lejon blerjen e produkteve me një çmim shumë më konkurrues duke ndjekur këtë strategji tregtare. Deri në pikën që këto janë disa nga përparësitë më të vlerësuara nga përdoruesit më inovativë.

Ata tregtohen gjithmonë, çdo ditë

operacionet Një tjetër dyshim që lind kur i referohet kësaj çështje ka të bëjë me ndryshimet e saj të çmimeve. Epo, nuk ndalet kurrë. Por përkundrazi, negociohet në çdo kohë dhe çdo ditë të vitit. Në një mënyrë të ngjashme me mënyrën se si e bëjnë valutat e tjera ndërkombëtare dhe për këtë arsye janë pranuese të vëmendjes së shumë komuniteteve të përdoruesve. Kursimet madje mund të bëhen fitimprurëse me këto operacione shumë të pazakonta në tregjet financiare më tradicionale.

Ajo ka emërues të tjerë në veprimet e tij që vijnë për të transferuar qasjet nëse ato mund të blihen me këtë mënyrë pagese virtuale. Në këtë kuptim, përgjigjja është po. Por jo në banka apo institucione financiare. Por në platformat financiare në internet shume specifike. Në këtë kohë, ajo madje formon një formë shumë fitimprurëse të investimeve. Nuk është për t'u habitur, trendi i tij ka qenë qartë bullish në vitet e fundit. Me një stabilitet në ndryshimet e tij që materializohet me kalimin e kohës. Nuk mund të harrohet se ato luhaten si çdo monedhë tjetër. Edhe pse me veçoritë e veta.

Për disa muaj, bitcoin ka vendosur arritje të reja dhe është në nivele afër 2.300 dollarë. Me një vlerësim vjetor që tashmë ka kaluar 50%. Ka një arsye për të shpjeguar këtë sjellje dhe kjo është sepse ajo po vepron si një strehë e sigurt përballë pasigurive financiare dhe politike në zona të caktuara gjeografike të botës.

Ku dhe si të blini bitcoin?

Mënyra e vetme për të blerë dhe shitur bitcoins është përmes disa platformave në internet që janë në dispozicion. Midis tyre më i njohuri dhe më i sigurti është Coinbase. Regjistrimi është pak i lodhshëm pasi kërkon sigurimin e identitetit të personit që regjistrohet, por pasi të jeni brenda ju mund të blini dhe shisni bitcoins me një kartë krediti ose me transfer bankar. Përveç Bitcoins, platforma lejon blerjen e dy monedhave të tjera më të njohura pas bitcoin: Ethereum dhe Litecoin. Nëse dëshironi të investoni dhe të blini bitcoin ju vetëm duhet të klikoni këtu y regjistrohuni në Coinbase.

A është ide e mirë të investoni në Bitcoins?

Investimi në këtë kriptomonedhë, nga ana tjetër, mbart një potencial të lartë për rivlerësim, por në këmbim të marrjes së më shumë rreziqeve. Nuk është për t'u habitur, paqëndrueshmëria është një nga karakteristikat e tij kryesore. Për këtë arsye, është shumë e këshillueshme që të përdorni një strategji që merr parasysh humbjet që mund të supozohen në këto operacione. Dhe sigurisht, jini shumë i disiplinuar që nga fillimi. Do të jetë mënyra më e mirë për të mbrojtur interesat tona me garancitë më të mira. Sidoqoftë, çdo rënie shkelje e sigurisë në sistemin tuaj kriptografik mund të prishë pritjet. Me një rënie shumë vertikale të vlerës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   MSarabia dijo

    Shumë interesante, nuk dija shumë për bitcoins derisa një i njohuri im më tha se vitin e kaluar ai bëri shumë para duke investuar në këtë monedhë. Tani duke lexuar artikullin është bërë shumë më e qartë për mua se për çfarë saktësisht bëhet fjalë. Faleminderit!