Integroni të dhënat e kompanisë suaj në cloud

Trendet e reja në integrimin e të dhënave është një veprim që shumë kompani kanë ndjekur vitet e fundit. Në mënyrë që të plotësoni nevojat tuaja në ruajtjen e të dhënave. Një veprim që nganjëherë është disi kompleks për faktin se të dhënat vijnë nga burime të ndryshme dhe në shumë raste janë të papajtueshme me njëra-tjetrën. Kështu që në këtë mënyrë, është në gjendje të sigurojë informacionin që është një nga faktorët që ata që janë përgjegjës për linjat e biznesit përpiqen të ruajnë.

Brenda këtij konteksti të përgjithshëm, duhet të theksohet se efekti kryesor i kryerjes integroni të dhënat e kompanisë suaj në cloud është që një proces i unifikuar është bërë i mundur që nga fillimi. Kjo në praktikë do të thotë se nuk është e nevojshme të shkosh në disa platforma teknologjike në të njëjtën kohë. Nëse jo, përkundrazi, ajo është zhvilluar nga e njëjta mbështetje ose mjet. Kështu që ky proces mund të kontrollohet në një mënyrë racionale dhe të ekuilibruar që mund të përfitojë nga palët që janë pjesë e këtij veprimi.

Në këtë kuptim, është shumë e rëndësishme që në çdo kohë të mund të dimë se çfarë kompanitë më të mira të teknologjisë për të investuar. Ndër arsyet e tjera, sepse kjo mund të na japë një çuditshme të çuditshme për kanalet që sipërmarrësit mund të përdorin për të ruajtur të dhënat e tyre me siguri dhe efikasitet më të madh.

Integroni të dhënat e kompanisë

Për të kryer këtë veprim, është shumë e rëndësishme që përdoruesit të marrin parasysh përfitimet që ky sistem i integrimit të informacionit mund të na ofrojë në një mjedisi i reve. Si për shembull, në skenarët e mëposhtëm që do të ekspozojmë më poshtë:

  • Shkathtësi më e madhe dhe që në fund të ditës do të na lejojë të kursejmë shumë kohë në kanalizimin e këtij procesi të veçantë.
  • Kostot kursehen nga fillimi duke përdorur një sistem të vetëm që plotëson nevojat e biznesit.
  • Optimizimi i proceseve të brendshme dhe që indirekt bën që menaxhimi i burimeve njerëzore të jetë shumë më optimal sesa deri më tani.
  • Shtë një format shumë fleksibël dhe që, mbi konsideratat e tjera, përshtatet me nevojat që mund të merren në çdo kohë dhe që nuk do të jenë gjithmonë të njëjtat.

Kompanitë ku mund të investojmë

Një nga shembujt më të qartë për të përmbushur këto nevoja është ai i përfaqësuar nga Dropbox. Në këtë rast është një shërbim pritës i skedarë ndër-platformë në re dhe operohet nga kjo kompani amerikane. Ndër tiparet e tij më të rëndësishme është fakti që në fund të fundit është një shërbim që lejon përdoruesit të ruajnë dhe sinkronizojnë skedarët në internet dhe midis kompjuterëve dhe të ndajnë skedarët. Në një mënyrë shumë të thjeshtë, madje edhe për përdoruesit më pak me përvojë në trajtimin e këtij lloji të mjeteve teknologjike.

Ky sistem i menaxhimit të informacionit garanton qasje efektive në informacione cilësore dhe nën të gjitha llojet e formateve dhe trajtimeve. Ashtu si me dëshirën nga ana e kompanive që duan të ofrojnë një përgjigje ndaj kërkesave që po bëhen gjithnjë e më kërkuese dhe kërkojnë siguri më të madhe për ta kanalizuar dhe transmetuar atë.

Onedrive është një tjetër nga alternativat që kompanitë kanë për momentin dhe që operon nën parametra të ngjashëm me modelin e mëparshëm. Këtu mund të ndani skedarë, dosje dhe fotografi me kompani ose individë të tjerë. Ato janë nevoja për të pasur probleme me dërgimin e këtij informacioni përmes kanaleve më tradicionale ose konvencionale: kujtesës së brendshme në kompjuter ose postave elektronike. Sepse këto detyra mund të kryhen vetëm me anë të a lidhje me email, mesazh me tekst, iMessage ose rrjete sociale.

Microsoft Office OneNote

Një kompani tjetër ku mund të investojmë burimet tona është Microsoft Office OneNote, pasi mbështetet nga një prej kompanive më të fuqishme të teknologjisë në botë. Sistemi i tij është pak më ndryshe nga pjesa tjetër pasi lehtëson veprime më precize për kompanitë. Si për shembull, marrja e shënimeve, mbledhjen e informacionit dhe natyrisht veprimet me shumë përdorues.

Ndërsa nga ana tjetër, ajo gjithashtu mundëson një seri tjetër veprimesh më specifike që kompanitë kanë: regjistroni shënime audio, futni video në internet dhe në fund të fundit shtoni skedarë dhe informacione të tjera me rëndësi të madhe në marrëdhëniet brenda kompanive. Isshtë shumë i përshtatshëm për aktivitete, siç është arsimi, dhe që lejon mësuesit dhe personelin arsimor të zbatojnë planet e tyre të veprimit. Me disa veprime shumë specifike siç është krijimi i a bibliotekë dixhitale përmbajtje e përputhshme me kompani ose individë të tjerë.

Evernote

Ndoshta është një nga propozimet më inovative në vitet e fundit pasi plotëson përsosjen dhe zgjerimin e burimeve të ofruara. Në këtë rast përmes një dixhitalizimi i informacionit më i plotë pasi mbështet mbështetje të ndryshme informacioni. Të tilla si video, regjistrime, fotografi dhe një gamë të gjerë të materialit audioviziv. Ndër avantazhet kryesore të tij është fakti që ai mbështet operacione të tilla specifike, duke hapur aq shumë fletore sa përdoruesi dëshiron dhe madje duke u dhënë atyre emra për t'i dalluar ato.

Përmes të gjitha kompanive për të integruar të dhënat e kompanisë suaj në cloud. Që përdoruesit përfundimtarë të jenë në gatishmëri për të mbledhin, organizojnë dhe ndajnë materiale me të tjerët, zakonisht për të gjithë, nga projektet në projekte. Ku ajo që është në fund të ditës është të menaxhosh ose të ndash çdo lloj informacioni, por me siguri më të madhe gjatë kryerjes së këtyre operacioneve shumë speciale. Nga ana tjetër, nuk mund të harrojmë se është gjithnjë e më e shpeshtë që një numër i mirë i përdoruesve të njohin rëndësinë e ruajtjes së skedarëve dhe të dhënave të rëndësishme në vende të ndryshme. Me mundësinë e sigurimit që të kemi gjithnjë një kopje të këtyre të dhënave dhe kjo është një nga frikërat më të mëdha nga ana e këtyre njerëzve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.