Indeksi i çmimit të konsumit IPC, çfarë është ai dhe si qëndron në themel të tij?

konsum

IÇK-ja ose indeksi i çmimit të konsumit është një tregues monetar me anë të të cilave kryhet llogaritja e vlerës së çmimeve të një lloji artikujsh që përdoret më gjerësisht në termin shporta familjare ose shporta familjare, e cila përfundon llogaritjen e përafërt të një familjeje në shumën e asaj që ato zakonisht përvetësimi i produkteve dhe varianti i tij për sa i përket çmimit, qoftë pozitiv apo negativ, duke rritur ose zbritur përqindjen në varësi të rastit të veçantë.

CPI është një nga qëndrimet më domethënëse të ekonomisë individuale. Epo, ai është përgjegjës për të bërë një ekuilibër në çmimet e mallrave dhe shërbimeve të vendit, prandaj rëndësia e njohjes së tij dhe njohja e tij se është e lidhur ngushtë me rritet në çmimet e ushqimeve dhe produkteve që zakonisht e blejmë dhe kështu e krahasojmë atë me biletat tona të lezetshme dhe nëse është e drejtë ndaj këtyre.

Përqindja e lartë e çmimeve të konsumit nuk është gjë tjetër veçse rezultat i një humbje të madhe të fuqisë blerëse pasi që reflektohet në mundësinë e vogël të blerjes së mallrave dhe shërbimeve me të njëjtën shumë parash si më parë. Duke qenë kështu sepse CPI nuk i shikon çmimet siç janë, do të thotë që ajo që bën është se shikon ndryshimet e të gjithave së bashku muaj pas muaji dhe vit pas viti.

Fjalët e përmbledhura dhe të lehta për t'u kuptuar IPC është treguesi ekonomik që na ndihmon të kuptojmë dhe dimë se si po ndryshojnë kostot në krahasim të muajit aktual me atë të mëparshëm, por vetëm të atyre produkteve të rëndësishëm dhe të nevojshëm për jetën e përditshme të çdo familjeje dhe kjo është arsyeja pse të gjithë janë të përqendruar në shportën familjare ose shporta. Me pak fjalë, është një mjet i dobishëm dhe jashtëzakonisht i rëndësishëm që kujdeset dhe mbron të dhënat e ndryshimit të çmimeve muaj pas muaji dhe kështu parashikon problemet e ardhshme për shkak të inflacionit.

Çfarë është inflacioni?

Nuk mund të flasim IÇK nëse nuk e dimë se çfarë kuptojmë me termin inflacion, pasi që ata janë dy faktorë që shkojnë gjithmonë dorë për dore. Kështu që ne do t'ju japim një shpjegim të shkurtër më poshtë.

ipc

Inflacioni është rënia ose zhvlerësimi i parave në lidhje me atë që mund të blihet në natyrë në këmbim të parave të tilla; Për shembull, nëse blejmë një artikull çdo ditë dhe me kalimin e ditëve, kjo kosto ka një rritje, sepse ne jemi viktima të inflacionit, me pak fjalë, inflacioni është rritja e çmimit të artikujve që blejmë rregullisht, ashtu si nëse paguajmë për një shërbim dhe kjo e rrit koston e tij pasi që për të njëjtën gjë që kemi bërë më parë tani jemi të detyruar të paguajmë më shumë.

Tani mund ta shihni që është shumë e rëndësishme sepse na ndihmon të kontrollojë ekonominë e vendit, sepse disa nga problemet e vendeve të tjera në botë janë shkaktuar nga një mungesë e madhe e kontrollit të inflacionit. Gjëja më e shëndetshme për ekonominë është që çmimet të rriten mesatarisht pasi një rënie e çmimit nuk është e mirë për ekuilibrin ekonomik të vendeve pasi kjo shkakton besim të tepërt në investime dhe vonon operacionet e tyre, gjë që i çon ata të mos gjenerojnë fitime dhe në të ardhmen zhduken, kjo shkakton papunësi dhe kaos më të madh ekonomik.

kontrolloni të gjithë këtë inflacion ne duhet ta masim atë dhe kjo është arsyeja pse ky shportë ose shportë familjare mbartet.

Si mund të llogaris CPI-në?

Ka produkte të pafund për shitje dhe shërbime që të gjithë mund t'i blejmë dhe bëhet e pamundur që të gjithë të regjistrohen. Kjo është arsyeja pse IÇK llogaritet bazuar në një vlerësim të asaj që ne e quajmë shportë Dhe kështu zgjedh disa produkte dhe shërbime dhe formon seksione përkatësisht me grupe dhe nëngrupe. Shporta përbëhet nga gjërat më të zakonshme, si dhe shërbimet më të domosdoshme dhe të zakonshme të një familje normale me një ekonomi po aq normale dhe reale.

Indeksi i çmimit të konsumit

Për të bërë llogaritja e IÇK-së bëhet një krahasim në ndryshimet e kostos së 489 produkteve. Kjo bëhet përmes sondazheve të kryera në 30.000 institucione në të gjithë 177 komuna të territorit Spanjoll, domethënë 52 kryeqytete dhe 125 që nuk i përkasin kryeqyteteve; Këto sondazhe kryhen ose përmes telefonit, faksit, postës elektronike ose personalisht. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se këto sondazhe nuk përfshijnë ndonjë blerje që ka qenë tashmë për oferta, bilance ose shitje.

Tani do të shpjegojmë se si ta bëjmë ekuacionin e llogaritjes që është jashtëzakonisht i lehtë dhe që përmbledhet në vijim:

  • Çmimi i ri i sendit për sasinë e vjetër mbi çmimin e vjetër të sendit për sasinë e vjetër.
  • Përfitimet e fituara nga specie të tilla si më poshtë:
  • Produktet e bëra vetë, pagesa në natyrë, ushqim falas ose bonus, të ardhura nga prona kur është në pronësi ose hua, falas, etj. Ashtu si grupet e rastësishme dhe llotaritë.

Pse është IÇK kaq i rëndësishëm?

El CPI është një nga shumë masat e rëndësishme të ekuilibrit në jetën ekonomike të vendit pasi është mjeti kryesor tregues se si evoluon inflacioni. Kjo rëndësi e madhe bazohet në faktin se është treguesi kryesor kryesor për analizën dhe realizimin e llogaritjes së rritjes së pagave, ndër të tjera të tilla si të ardhurat nga shtëpitë ose ambientet e biznesit.

IPC

Kjo është arsyeja pse CPI përdoret për marrëveshjet e ndryshme të punës që janë baza për realizimin e rritjes së pagës në fillim të çdo viti që pothuajse gjithmonë pjesë e kësaj marrëveshje mbart një përqindje të vogël shtesë për tu rritur. Ajo gjithashtu ndikon në rritjet e qirasë vjetore ose për të llogaritur atë që duhet të jepet për mbështetjen e ushqimit, ndër të tjera.

Ishte gjithashtu e rëndësishme që përqindjet e rritjes së pensioneve Një ndryshim u bë në 2014 që tregon se ata nuk do të lidhen më për këtë llogaritje, domethënë do të kryhet duke bërë një operacion të vogël, i llogaritur me elementë të tjerë, do të japë këtë rezultat. Por ende referenca e IPC do të jetë një krahasim krahasues pasi që nëse është më pak se shiriti i krahasuar, do të duhet të bëhet rregullimi i asaj që përcaktohet nga IPC.

CPI nuk ndikon në çmimin e artikujveAi rregullon vetëm kur kostoja e tyre rritet ose ulet dhe bën përqindjen që shkon sipas atyre produkteve.
Ka disa mënyra për ta paraqitur atë, por më e zakonshmja është duke kryer të dyja për të gjeneruar një tregues dhe variantin e tij nga muaji paraardhës.

Në cilën periudhë kohore llogaritet?

Ai kryhet çdo muaj dhe botohet në mes të muajit që pason muajin e llogaritur tashmë. Të qenit në atë mënyrë ju ndihmon të shihni se si po ndryshon mjedisi ekonomik dhe natyrisht inflacioni i tij për një farë kohe. Ky ndryshim i vazhdueshëm jep mundësinë e parashikimit dhe përdoret nga qeveria ose kompanitë për të marrë vendime se çfarë do të bëjnë në të ardhmen.

Inflacioni themelor

Inflacioni bazë është rezultat i rritjes së CPI dhe kur bën dallimin midis produkteve të energjisë dhe ushqimeve të përpunuara për të qenë ata me ndryshime të paqëndrueshme për arsye të ndryshme

Indeksi i çmimeve të konsumit

Produktet e energjisë: Kjo pjesë përfshin lëndët djegëse si gazi, benzina, energjia elektrike, etj.
Produkte ushqimore të përpunuara: Kjo pjesë përfshin fruta, drithëra, perime dhe produkte të tjera në këtë kategori.

Inflamacioni themelor aplikohet si nën-aparat në të cilën mallrat dhe shërbimet diskriminohen nga ato që janë të paqëndrueshme në natyrë dhe nuk janë të karakteristikave të pjesës tjetër, kjo na jep të kuptojmë se ato që raportohen në lidhje me to janë më të ulëta sesa ato në lidhje me inflacionin e përgjithshëm.

Kjo është arsyeja pse është një shënues i pazëvendësueshëm që na ndihmon të kuptojmë rritjen e çmimeve dhe çfarë po vendosin bankat dhe çfarë po ndodh në ekonominë në të gjithë botën.

Shtë një mjet i shkëlqyeshëm që projekton ndryshimet e çmimeve pa gabime dhe përmes kësaj mase ndryshimi nga indeksi i çmimeve të konsumit (CPI)

Mënyra për të llogaritur inflacionin themelor është duke zbritur 2 seksionet e produkteve (energji dhe të prodhuara) në mënyrë që të merret ai.

Inflacioni bazë regjistrohet dhe zbritet në Institutin Kombëtar të Statistikave (INE) së bashku me CPI-në e përgjithshme dhe CPI-në e harmonizuar.

Pasi të kemi kuptuar se çfarë është CPI dhe rëndësinë që ajo ka në ekonominë tonë si në vend ashtu edhe në të gjithë botën, ne mund të kuptojmë përfitimet që na sjell, sepse na ndihmon të kuptojmë se kur diçka nuk shkon në proceset ekonomike, sepse do të ketë një rritje në koston e artikujve dhe shërbimeve që mbulojnë nevojat tona themelore të jetesës së përditshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.