Frika nga Wuhan Coronavirus lëviz në tregjet financiare

Coronavirus dhe marrëdhënia e tij midis bursave

Disa ditë më parë, askush nuk e dinte se çfarë ishte, dhe aktualisht Wuhan Coronavirus bëhet një nga temat kryesore të ditës. Pamja e saj e pazakontë dhe e papritur ka vënë nën kontroll autoritetet kineze dhe të gjithë botën. E gjithë kjo nervozizëm ka prekur tregjet e aksioneve në të gjithë botën, me çdo lajm që shfaqet. A është koronavirusi me të vërtetë një epidemi nga frika? Pse aksionet po pësojnë rëniet e ditëve të fundit? A kanë të bëjnë vërtet rëniet e kontributeve me sëmundjen e re?

Të gjithë jemi në pritje të evolucionit të epidemisë dhe kjo është ajo përhapja e tij është shumë e shpejtë. Megjithëse nuk dihej shumë për natyrën e saj, autoritetet kanë shkuar në punë për të ndaluar përparimin e saj. Kështu, shenjat e para kanë filluar të shihen për të kuptuar se si funksionon, dhe kështu të jenë në gjendje të marrin masa më të mira kontrolli. Frika, sidoqoftë, vjen këtë herë në kushtet që rrethojnë Coronavirusin, dhe mbi të gjitha nga vendi ku ka ndodhur dhe momenti që përkon me Vitin e Ri Hënor Kinez. Shtë vetëm një moment ku ka shumë miliona shpërngulje kombëtare dhe ndërkombëtare. Një epidemi me një natyrë që e bën atë ndryshe këtë herë.

Çfarë është Wuhan Coronavirus?

Coronavirus tund fuqishëm çantat që pësojnë rënie të mprehta

Wuhan Coronavirus i përket familjes Coronavirus, një grup i madh virusesh ARN me një zarf të përbashkët viral. Deri më sot ekzistojnë 39 lloje të ndryshme të Coronavirusit, të llojeve të ndryshme të infeksioneve në varësi të asaj që është. Disa me simptoma më të lehta si ftohja e zakonshme, të tjerë si bronkiti, bronkioliti, pneumonia, sindroma respiratore e Lindjes së Mesme (e njohur si MERS-CoV) ose sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes (SARS-CoV).

Wuhan Coronavirus (2019-nCoV), që të kujton shumë epideminë e SARS-it 2002-2003. Arnau Fontanet, kreu i departamentit të epidemiologjisë në Institutin Pasteur në Paris, tha se virusi i ri 2019-nCoV është 80% gjenetikisht i barabartë me SARS. Ky krahasim ka çuar në përfundimin se ndoshta mund të jetë një mutacion i SARS-it.

Përveç kësaj, u tha dje se kishte karakteristikën që është ngjitëse edhe para se simptomat të fillojnë të shfaqen. Sidoqoftë, kohët e fundit është mohuar, gjë që jep një atmosferë të paditurisë së caktuar dhe studimit të vazhdueshëm për të kuptuar funksionimin e sëmundjes.

Evolucioni dhe zgjerimi i epidemisë

Evolucioni dhe zgjerimi i koronavirusit wuhan

Ekzistojnë shqetësime se mund të përhapet në një shkallë globale, që Kina mund të mos përmbajë virusin dhe të shkaktojë një pandemi. Për të kuptuar madhësinë e çështjes, thjesht shikoni të dhënat që merren ditë pas dite. Ndër më të rëndësishmet, duhet të theksohet sa vijon:

 • Numri i rasteve të konfirmuara shkoi nga 220 në 2.850 në një javë. Duke u shumëzuar me 13. Kjo ishte që nga dje, e hënë, 27 janar, aktualisht sot, 28, në kohën e shkrimit të këtyre rreshtave, tashmë janë 4.500 të infektuar.
 • Numri i vdekjeve të regjistruara shkoi nga 3 në 81 brenda një jave. Shumëzimi me më shumë se 25 herë. Kjo më 27 janar, sot, e martë 28, u njoftua shifra e 106 vdekjeve, 25 më shumë se dje. Numri i fundit i njerëzve të kuruar ka qenë 60.
 • OBSH dje korrigjoi një raport në të cilin ngriti rrezikun ndërkombëtar nga "i moderuar" në "i lartë". Në nivelin kombëtar të Kinës, vlerësimi i rrezikut është "shumë i lartë".
 • Janë 44 raste të dokumentuara jashtë Kinës të njerëzve që kanë marrë sëmundjen. Midis vendeve të ndryshme gjejmë Singaporin, Francën, Gjermaninë, Australinë, Tajlandën, Malajzinë, Korenë e Jugut, Japoninë, Shtetet e Bashkuara, Vietnamin, Nepalin dhe Kanadanë.
 • Presidenti i SHBA, Donald Trump dje shkroi në Twitter se ndihma po i ofrohet Kinës të përmbajë virusin.

Cilët sektorë po dëmtohen më shumë?

bie në stoqe për shkak të koronavirusit

Duke pasur parasysh masat për të përmbajtur epideminë që po miratohen nga qeveritë, kompani të ndryshme fillojnë të regjistrojnë rënie të forta të tregut të aksioneve. Investitorët, të shtyrë nga frika e evolucionit që Wuhan Coronavirus mund të ketë përfunduar, po hedhin me shpejtësi aksione. Ndër sektorët më të prekur gjejmë hotelierë, hotele luksoze, linja ajrore dhe materiale të caktuara të para. Nëse jo, të gjitha për një gjeneral vuajnë nga rëniet, më të theksuarat do të gjenim midis atyre të përmendura më parë.

Ngadalësimi ekonomik që tashmë ka filluar të vërehet, transferohet në këta sektorë. Meliá, me 5 hotelet e saj që operojnë në Kinë, tregoi se përdorimi i saj është i ulët, ndërsa aksionet e saj regjistruan një rënie prej 5% dje. Ne anen tjeter, linjat ajrore vazhdojnë edhe sot me rënie, me pak më shumë moderim në krahasim me ditën e zezë që pësuan dje. Kompanitë e tilla si IAG pranojnë që i kanë bërë më fleksibile tarifat për fluturimet e tyre Iberia drejt Shangait.

Çfarë të presim nga ndikimi i Coronavirus në tregjet?

çfarë të presim nga tregjet e aksioneve pas koronavirusit

Ekspertë të ndryshëm dhe analistë financiarë kanë dashur ta theksojnë atë ndikimi në ekonomi është ende mjaft i paparashikueshëm. Jo për këtë arsye, ka pasuri të ndryshme që nga natyra e tyre mund të kenë një performancë më të mirë, siç janë ato elektrike ose farmaceutike. Gjithashtu asete të strehimit të sigurt, të tilla si Ari dhe Argjendi, po kryejnë disa rritje në funksion të atij kapitali që po merr fitime dhe kërkon strehim. Dhe është se ne nuk duhet ta harrojmë atë ka një tendencë të madhe të përgjithshme rritëse në muajt e fundit, ku tregjet dukej se ngriheshin pa pasur frikë nga ndonjë pasojë në fitimet e korporatave. Tregjet në kulmet historike në rastin e SHBA-ve ose lartësitë vjetore në rastin e Evropës.

Nivelet në të cilat kanë arritur çmimet, me shumëfish të kërkuar, janë mjaft të larta në mënyrë që çdo eventualitet të ndikojë në tregjet në një mënyrë të ndjeshme.

Do të duhet të presim për të parë evolucionin dhe mënyrën me të cilën përballet sëmundja. Fillimi i marrjes së pozicioneve për këtë mund të jetë subjektiv, dhe nga ana tjetër i nxituar. Manovrimi në këto raste kërkon parashikim të madh dhe kapacitet reagimi. Po kështu, ekspertë dhe analistë të ndryshëm gjithashtu kanë kujtuar se si në të kaluarën kur shfaqeshin viruse të tjerë, të tillë si SARS, pasi të ishin kontrolluar, kishte rikuperime të mira të tregut të aksioneve. Ndërkohë, në kthim, disa prej tyre kujtojnë gjithashtu se si ranë rezervat gjatë muajve të ardhshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.