EthicHub: Inovacioni financiar dhe revolucioni rigjenerues i financave

ethichub, risi financiare

Në një botë gjithnjë e më të ndërlidhur, ekonomia globale përballet me sfida të paprecedentë. Paqëndrueshmëria e tregut, pabarazia në rritje dhe urgjenca e krizës klimatike na detyrojnë të rimendojmë sistemet tona financiare. Në këtë kontekst, EthicHub shfaqet si një pionier në inovacionin financiar, duke përdorur teknologjinë blockchain për të krijuar modele financiare rigjeneruese (ReFi) që janë të harmonizuara me investimet me ndikim financiar, social dhe mjedisor

Çfarë është EthicHub?

Për vende si Spanja, marrja e financimit nuk është zakonisht një problem i madh, por e njëjta gjë nuk është e vërtetë për 25% të popullsisë së botës, kryesisht në vendet në zhvillim ose në zhvillim, të cilat janë mësuar të përballen me interesa vjetore prej më shumë se 60%. .

projekte financiare etike

EthicHub është një platformë investimi që përdor teknologjinë blockchain për të lidhur fermerët e vegjël me huadhënësit. Ideja është që të sigurohet financime të përballueshme për fermerët të cilët nuk do të kishin akses në shërbimet tradicionale bankare. Dhe më e mira nga të gjitha, investitorët në platformë jo vetëm që mund të kenë një ndikim social, por gjithashtu mund të kenë deri në 8-10% fitim në investimin e tyre.

Inovacioni i EthicHub

Ethix Token nga EthicHub

Falë përdorimit të teknologjisë blockchain, EthicHub lejon qarkullimin e lirë të parave midis ekonomive të botës së parë dhe vendeve në zhvillim me kosto operative më pak se 1%.

Nëse kjo nuk do të mjaftonte, inovacioni i vërtetë i EthicHub bazohet në lidhjen e ekonomisë reale me inovacionin falë përdorimit të aseteve kripto. Në platformën EthicHub të gjitha kreditë janë të mbikolateralizuara me një sistem kolaterali të dyfishtë. Nga njëra anë, pasuria e botës reale (sot kryesisht kafeja), dhe nga ana tjetër sistemi i “turmës-kolateralit” (kolateralit kolektiv).

Ky model bën të mundur investimin e sigurt, ndërkohë që fermerët e vegjël mund të kenë akses në financime të përballueshme nga huadhënësit në mbarë botën. Investimi gjeneron një kthim vjetor midis 8 dhe 10% në të njëjtën kohë që kontribuon në përmirësimin e standardit të jetesës së këtyre fermerëve të vegjël nëpërmjet aktivitetit të tyre prodhues në një model të gjenerimit të vlerës së përbashkët.

Rritja e EthicHub

EthicHub ka treguar rritje dhe sukses të fortë vitet e fundit. Me një bazë prej më shumë se 2.000 investitorë të përsëritur, ai ka financuar një total prej më shumë se 4 milionë dollarë për më shumë se 600 komunitete bujqësore.

Në këtë mënyrë, EthicHub po konsolidohet si një Platforma lider në investimin me ndikim dhe përdorimin e teknologjisë blockchain.

Përveç kësaj, aleanca e fundit me Heifer International mbështet rritjen e EthicHub me lojtarë të shquar në tregun Impact Investing. Heifer International, një organizatë globale jofitimprurëse që punon për të zhdukur urinë dhe varfërinë është gjithashtu e përkushtuar për të mbështetur prodhuesit e vegjël, siç janë komunitetet e kafesë në Meksikë.

Aleanca midis Heifer dhe EthicHub shoqërohet me një investim prej 420,000 dollarësh përmes platformës së kreditimit.. Ky investim pilot do të lehtësojë shpërndarjen më efikase të fondeve të kredisë për kooperativat kualifikuese të kafesë që marrin pjesë në projektin Beyond Coffee II të Heifer International në Chiapas, Meksikë.

Për të vazhduar rritjen dhe zgjerimin e saj, EthicHub ka mbledhur 2 milion dollarë në raundin e saj Seed falë pjesëmarrjes së kapitalistëve kryesorë sipërmarrës në ekosistemin e ndikimit të startup-eve, si Toka e Vinçit o Flori Ventures.

Raundi CrowdEquity

Për të përfunduar raundin e tij Seed, EthicHub ka nisur një raund të CrowdEquity që tashmë ka mbledhur më shumë se 60%.

Suksesi i këtij raundi ka treguar se është një mundësi unike për investitorët. Raundi CrowdEquity synon të mbledhë €250,000 dhe investitorët kanë mundësinë të marrin pjesë me një biletë investimi €1,527. Në këmbim, investitorët do të marrin midis 3% dhe 5% të kapitalit në kompani dhe ajo do të mbyllet më 4 gusht.

Ky raund financimi përfaqëson një mundësi emocionuese për ata që kërkojnë investoni në një kompani të guximshme dhe inovative që po transformon ekosistemin financiar me fokusin e saj në financat rigjeneruese.

Biletat e investimit mund të merren direkt nga portalin EthicHub mbi Aventurat, platforma që po lëshon raundin e CrowdEquity.

planet e rritjes

Ndër planet e Rritjes, EthicHub Fokusohet në fondet e investimeve me ndikim. Kapitali institucional vazhdon të përballet me shumë sfida për të arritur në mënyrë efikase në vendet ku është e nevojshme dhe zgjidhja e krijuar nga EthicHub lejon një përmirësim thelbësor në krahasim me sistemet tradicionale joefikase.

Për të kanalizuar investimin e fondeve të ndikimit, "EthicHub po shqyrton mundësinë e adoptimit të një strukture financiare, të tillë si një fond investimi ose një trust," thotë Joan de Ramón Brunet, Shefi i Rritjes së startup-it.

Vizioni i Biznesit EthicHub

Ekipi dhe vizioni i EhticHub

Si përfundim, EthicHub është shquhet si një platformë etike investimi që po nxit inovacionin financiar dhe revolucioni rigjenerues i financave. Duke përdorur teknologjinë blockchain, EthicHub lidh fermerët e vegjël fitimprurës me huadhënësit dhe blerësit, duke siguruar akses në financime të përballueshme dhe duke krijuar ndikim pozitiv social dhe mjedisor.

Platforma EthicHub bazohet në një modeli unik i biznesit duke përdorur konceptin e "kolateralit të turmës" (kolaterali kolektiv), duke lejuar fermerët e vegjël pa asete tradicionale të kenë akses në financim nga huadhënësit në mbarë botën. Ky investim kontribuon drejtpërdrejt në përmirësimin e standardit të jetesës së fermerëve dhe promovon gjenerimin e vlerës së përbashkët.

EthicHub ka përjetuar rritje të fuqishme vitet e fundit, mbështetur nga një bazë prej më shumë se 2,000 investitorë të përsëritur dhe financim total prej më shumë se 4 milionë dollarë për më shumë se 600 komunitete bujqësore. Platforma është bërë një lider në investimin me ndikim dhe përdorimin e teknologjisë blockchain, dhe aleancën e tij strategjike me Heifer International demonstron përkushtimin e saj për zhvillimin e qëndrueshëm dhe çrrënjosjen e varfërisë.

Përveç kësaj, EthicHub është në proces të kryerjes së një Raundi i CrowdEquity për të financuar rritjen dhe zgjerimin e tij. Ky raund përfaqëson një mundësi emocionuese për investitorët e interesuar për të marrë pjesë në një kompani të guximshme dhe inovative që po transformon peizazhin financiar me fokusin e saj në financat rigjeneruese.

Me planet e ardhshme të rritjes që përfshijnë eksplorimin e fondeve investuese me ndikim, EthicHub është i pozicionuar të vazhdojë të udhëheqë rrugën drejt një sistemi financiar më gjithëpërfshirës, ​​të barabartë dhe të qëndrueshëm. Bashkohuni me revolucionin EthicHub dhe bëhuni pjesë e ndryshimit drejt një të ardhmeje financiare më të drejtë dhe më të përgjegjshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.