ekonomitë e shtrirjes

ekonomitë e shtrirjes krijojnë linja të reja biznesi

"Ekonomitë e shtrirjes" mund të quhen gjithashtu "ekonomi të shtrirjes", kështu që nëse keni dëgjuar për ndonjë prej tyre, ato vijnë në të njëjtën gjë. Ky lloj operimi është ideal kur një kompani e sheh më fitimprurëse të prodhojë më shumë produkte përveç origjinalit për të cilin ka punuar. Është një formë e kurseni në kosto duke shitur më shumë sasi se ai që ishte planifikuar dhe krijuar.

Më tej, do të shihni se për çfarë janë në të vërtetë ekonomitë e shtrirjes me shembuj prej tyre. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të identifikoni disa kompani që sot praktikojnë këtë filozofi biznesi. Nga ana tjetër, në varësi të sektorit të cilit i përkisni, shpresoj se mund t'ju udhëzoj ose t'ju frymëzoj me një ide të re në të cilën mund të përfitoni nga kjo mënyrë pune. Ideja këtu është të merrni më shumë për më pak. Prodhimi është i lidhur normalisht me sektorin në të cilin kompania është e dedikuar.

Cilat janë ekonomitë e fushës?

shfrytëzimi i burimeve të veta është thelbësor për një ekonomi me shtrirje

Teoria më e pranuar mbi nevojën për të krijuar ekonomi të shtrirjes është si më poshtë: «kur një kompani arrin prodhojnë 2 ose më shumë produkte të ngjashme, me kosto ekonomike dhe marzhe më të ulëta kohore sesa nëse dy kompani do t'i prodhonin ato në mënyrë të pavarur. Me fjalë të tjera, ideja është të përfitohet nga infrastruktura e krijuar tashmë për të prodhuar një ose më shumë mallra kur ato mund të lidhen me aktivitetin e kompanisë.

Kur kompania ka mundësi të diversifikojë dhe Zgjeroni linjat tuaja të prodhimit pa një kosto shtesë. Kjo mënyrë pune mund të jetë e pranishme në shumë vende dhe sektorë, nga industria e automobilave, tek logjistika, tekstili, agjencitë etj. Kjo nuk do të thotë që ndonjë kompani mund ta kryejë atë, eventualisht mund të ketë rregullore në varësi të sektorit që i pengon ata t'i përkushtohen diçkaje tjetër. Nuk duhet ngatërruar as me ekonomitë e shkallës, ku një pozicion dominues vjen nga vëllimi i lartë i porosive dhe rrjedhimisht çmimet më të ulëta, por duke u angazhuar gjithmonë në të njëjtin aktivitet.

Nuk duhet ngatërruar me ekonomitë e shkallës

Ekonomitë e shkallës mund të jenë lehtësisht të hutuar nga fjala e tyre me ekonomitë e shtrirjes. Në ato të shkallës, bëhet fjalë për kompani apo kompani shumë të mëdha që për nga madhësia e tyre fitojnë avantazh për shkak të vëllimit të madh të porosive që kanë. Kjo nga ana tjetër ul kostot e tyre materiale dhe ata janë në gjendje të qëndrojnë në biznes falë çmimeve përfundimisht të ulëta.

Për shembull, një kompani që është e përkushtuar ndaj ekonomive të shkallës është zinxhiri i supermarketeve Walmart. Ata blejnë sa më shumë produkte që munden negocioni çmime më të ulëta me furnitorët tuajpo Rrjedhimisht, ata mund të fitojnë besnikërinë e klientëve të tyre duke pasur të njëjtat produkte me më shumë kursime.

Shembuj të ekonomive të fushës

Google ka linja të shumta biznesi që e bëjnë atë një ekonomi të madhe të shtrirjes.

Ekonomitë e shtrirjes i lejojnë kompanitë të zgjerojnë katalogun e produkteve të tyre. Kjo arrihet kur kompania punëson me efikasitet proceset e prodhimit, logjistikës dhe shpërndarjes së tij. Sot, këtë metodologji mund ta gjejmë në shumë kompani si:

  • Volkswagen Kompania e makinave ka qenë në gjendje të përshtatet me një treg në ndryshim. Nëpërmjet blerjeve dhe ekonomive të forta të shtrirjes, grupi ka arritur të rritet në 12 marka automjetesh në total. Ndër më të njohurat që mund të gjejmë Audi, Seat, Skoda dhe madje edhe Porsche.
  • Google. I njohur si një nga motorët e kërkimit më të përdorur, Google, ose më mirë, kompania e tij mëmë Alphabet, operon me kompani të ndryshme dhe ekonomia e tij e shtrirjes është shumë efikase. Jo vetëm programimi, por edhe robotikë, kërkime, orë, telefona inteligjentë, janë vetëm disa nga produktet dhe shërbimet e tyre.
  • KraftHeinz. I njohur për ketchup-in e tij të shijshëm, Kraft Heinz është i njohur për salcat e tij të shumta. Në fakt, përdorimi i të gjithë zinxhirit të saj të prodhimit e bën atë një kompani të shkëlqyer që është në gjendje të kombinohet për të prodhuar nga salca nga domatja Orlando, tek salsiçet Oscar Mayer. Jam i sigurt se kjo e fundit do të ketë lënë më shumë se një person të hutuar.

Avantazhet dhe disavantazhet e ekonomive të shtrirjes

ekonomitë e shtrirjes lejojnë rritjen e fitimeve dhe heqjen e rreziqeve të falimentimit

Ndër avantazhet kryesore gjetëm një më të mirë Ekonomia dhe Financa të kompanisë. Duke fituar më shumë kthime dhe më shumë vëllim nga furnitorët tuaj, shëndeti juaj financiar përmirësohet. Gjithashtu përdorimi më i madh i makinerive, burimeve dhe proceseve ndihmon që aktiviteti i kompanisë të mos ulet, por të rritet. Kjo nga ana tjetër zvogëlon rrezikun e falimentimit, pasi segmente të reja janë përfshirë në biznes.

Megjithatë, ndër disavantazhet më e zakonshme është që efikasiteti i menaxhimit humbet. Kur zgjerojmë produktet dhe prodhimet, nuk duhet të harrojmë të përforcojmë pjesën përgjegjëse për menaxhimin e biznesit. Në të njëjtën kohë, është e mundur që të humbasin parimet mbi të cilat bazohej kompania, pasi mos harroni se sasia nuk do të thotë gjithmonë cilësi. Ky reduktim në cilësinë e mundshme të produkteve mund të ndikojë në reputacionin e kompanisë, duke çuar në humbjen e klientëve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.