Si ishte parashikimi i ekonomisë spanjolle për vitin 2017?

Ekonomia spanjolle

Viti 2017 është gati të mbarojë, pasi të ketë mbaruar, do të jetë e mundur të reflektohet në Ekonomia spanjolle Në këtë fazë, çfarë ka ndodhur dhe si ka përfunduar ky vit në këtë drejtim; efektet e saj, sa është rritur, çfarë ka ndodhur me punësimin, deficitin publik, etj. Disa madhësi makroekonomi të tilla si PBB-ja dhe shkalla e papunësisë, ata do të na japin të dhëna të rëndësishme për analiza të ndryshme.

Ne jemi duke u përgatitur të vlerësojmë, si përmbledhje, rreth asaj që është planifikuar dhe vlerësuar për këto dymbëdhjetë muaj. Ne do të paraqesim parashikimet e dhëna para dhe pas fillimit të vitit.

Në këtë mënyrë, ne do të kemi informacion me kapacitetin për tu përballur me realitetin, pasi të mbarojë 2017-ta.

Ne nuk kemi ndërmend të jemi përfundimtarë në lidhje me atë që ka ndodhur në të vërtetë, por përkundrazi çfarë është thënë dhe vlerësuar nga organizata, autoritete dhe ekspertë të ndryshëm. Diçka që do të dëshmohet kur të mbarojë viti.

Në vitin 2015, Instituti i Studimeve Ekonomike ishte parashikuar duke thënë se 2017 do të ishte një pikë kthese për ekonominë Spanjolle. Ai vazhdoi duke thënë se ajo që ndihmoi ekonominë atë vit do ta dëmtojë atë në 2017.

IEE deklaroi në atë kohë se ekonomia spanjolle paraqiste një inerci shumë të fortë ekspansioniste, diçka e dobishme për një kohë, por që në 2017 do të fillonte një cikël rritës i normave të interesit dhe çmimeve të lëndëve të para. Vetëm një pjesë e madhe e rritjes së PBB-së Spanjolle ka ardhur për shkak të lëndëve të para më të lira, veçanërisht naftës, për të cilat vendi ka nevojë të importojë.

Në vitin 2016, shumë analistë privatë dhe organizata ndërkombëtare deklaruan se megjithë shumë pengesa ekzistuese, Spanja do të vazhdonte të ishte vendi që do të rritet më shumë në 2017, krahasuar me ekonomitë kryesore në Evropë.

Për këtë vit 2017 (PBB) - Prodhimi i Brendshëm Bruto, u vlerësua nga qeveria spanjolle në 1.137 milion, një rritje prej 2.5%. Vlerësimi për numrin e të papunëve ishte 4.3 milion. Vlerësimi i shkallës së papunësisë në 18.9

Ndërsa ecuria e këtij viti përparonte, shumë analistë rresht rritën pritjet ose parashikimet e tyre të rritjes për ekonominë në Spanjë krahasuar me parashikimet e mëparshme. Kjo ndodhi midis çështjeve të tjera sepse krijimi i qëndrueshëm i vendeve të punës u mbajt dhe eksportet treguan evolucion të mirë.

Në vitin 2016, shumë ekspertë parashikuan që PBB-ja do të ngadalësohej në pothuajse një pikë dhe dha si shkaqe të forta për këtë ngjarje, situatën e "Brexit" në Mbretërinë e Bashkuar dhe problemet e përkohshme ekzistuese në Qeverinë Spanjolle.

Pavarësisht nga këto ogur, parashikimet në këtë kuptim, tashmë të filluar vitin, treguan probabilitet të lartë për të patur një rritje ekonomike më të madhe se ajo e vitit 2016, e cila ishte (3.2%) dhe disa shkaqe për këtë ngjarje ishin dinamizmi mbase jo aq i pritshëm në punësim dhe investime

Le të shqyrtojmë parashikimet e disa autoriteteve, ekspertëve dhe organizatave

Ekonomia spanjolle

Gjatë gjithë vitit 2017, organizata të ndryshme ndërkombëtare si Komisioni Evropian dhe FMN (Fondi Monetar Ndërkombëtar) dhe gjithashtu shtetas të tjerë, ishin duke rritur parashikimet e tyre përkatëse. Për shembull, OECD në fillim të qershorit rriti vlerësimin e PBB-së në 2.8%.

Në korrik FMN rishikoi rritjen e PBB-së në 3.1% të këtij viti (nga 2.6% më parë).

La KE zbuloi mendimin e tij se Spanja do të paguante gjithashtu deficitin në 2017. Luis de Guindos, Ministri i Ekonomisë, tha në atë kohë se deficiti publik do të ishte nën 3% të PBB-së këtë vit, megjithëse Komisioni Evropian kishte vendosur shifrën në 3.1 % në parashikimin e pranverës.

Guindos siguroi gjithashtu se "përveç një debakli, do të ishte shumë e vështirë për Spanjën të rritet nën 2.7" këtë vit, duke vëzhguar një rritje tashmë të verifikuar prej 3.4 në tremujorin e parë, siç zbulohet nga Instituti Kombëtar i Statistikave (INE).

Këshilli Ekonomik bëri vlerësime në tremujorin e parë të vitit dhe pasqyroi që ekonomia spanjolle do të rritet me 2.7%.

KE

Në muajin maj, Komisioni Evropian  Ai tha se përparimi ekonomik i Spanjës ishte mbi pjesën tjetër të vendeve evropiane. Ai llogariti që ekonomia do të rritet 2.8% këtë vit.

Ai vuri në dukje se do të kishte krijimin e fortë të vendeve të punës, megjithëse papunësia do të ishte mbi mesataren për vendet e tjera në rajon. Ai tha se vrima fiskale do të përfundonte këtë vit në 3.2% të PBB-së, duke komentuar deficitin në llogaritë publike.

Paneli i ekspertëve

Ekonomia spanjolle

Në fillim të vitit, sipas panelit me më shumë se 350 ekspertë, menaxherë dhe biznesmenë spanjollë të përgatitur nga PwC; situata ekonomike në Spanjë ishte e favorshme dhe ata thanë se kjo situatë do të zgjaste deri në fund të vitit, si rezultat i një situate relativisht të mirë në konsum, eksporte, kushtet e financimit të kompanive dhe individëve, plus variabla të tjerë të favorshëm si p.sh. punësimi dhe investimet produktive.

47.6% e të anketuarve konsideruan se konsumi familjar do të rritet në vit. 55.2% parashikuan që kërkesa për strehim do të rritet. 66.7% vlerësuan se krijimi i vendeve të punës do të vazhdonte të rritet, 59% besonin se diçka e ngjashme do të ndodhte me eksportet dhe 48.6% thanë se e njëjta gjë do të ndodhte me investimet produktive.

Këta ekspertë folën për sektorin e turizmit që ishte ai që do të çonte rritjen në vend, 91.2% e tyre kishin këtë mendim.

Panelistët pohuan se punësimi do të rritet në sektorë të tillë si turizmi dhe ndërtimi, të cilat janë tradicionale; por që do ta bënte atë gjithashtu në sektorët më në zhvillim si shëndetësia, transporti dhe logjistika, kultura, etj.

Ata presin rezultate negative, në lidhje me eliminimin e vendeve të punës sektori financiar dhe i sigurimeve.

Banka e Spanjës

Banka e Spanjës konsideroi në prill se inflacioni do të shënohej mirë në 2017, kjo për shkak të evolucionit të çmimeve të naftës. Çmimet e këtij produkti pritej të stabilizoheshin në pjesën tjetër të vitit, duke ndihmuar në ngadalësimin e CPI. Ai gjithashtu parashikoi rritjen e punësimit me ritme të larta, të cilat do të rezultonin në fitime modeste të produktivitetit.

Kërkime Bbva

Në gusht 2016, Shërbimi i analizës BBVA  Ai tha se vitin e ardhshëm ekonomia e Spanjës do të ngadalësohet për shkak të efekteve të "Brexit" mbi të, dhe se kjo do t'i kushtonte katër të dhjetat e rritjes.

Ata komentuan në atë kohë se cenueshmëria e ekonomisë spanjolle ishte në rritje dhe se shumë elementë parashikuan paragjykime në rënie në 2017. Ata parashikuan rritje prej 2.3% për këtë vit.

Përveç "Brexit", ata pohuan se ekzistenca e pasigurisë në lidhje me politikën monetare dhe disa masa fiskale, i bëri ata të moderuar në lidhje me pritjet për 2017.

Në atë studim të vitit 2016, ata thanë se faktori përcaktues kur detajonte përbërjen e rritjes vazhdoi të ishte konsumi i familjes.

Në atë kohë, ata parashikuan që do të kishte një rritje në krijimin e vendeve të punës për rreth 800.000 vende pune dhe se shkalla e papunësisë mund të ulej në rreth 18.2%

Tashmë në vitin 2017, BBVA shpresonte për evolucionin e favorshëm të ekonomisë Spanjolle. Ata erdhën për të parashikuar rritjen e PBB-së deri në 3% këtë vit, duke qenë vlerësime shumë optimiste.

Ata thanë se rritja e ekonomisë në vend do të ishte e pabarabartë nga komunitetet autonome. Ishujt Balearik si komuniteti që do të rritet më shumë këtë vit, i ndjekur nga Ishujt Kanarie dhe Madridi, Andaluzia dhe Castilla-La Mancha.

Ata vlerësuan se nëntë bashkësi autonome do të rriteshin nën mesataren e vendit, më e prapambetura pas Asturias, Cantabria dhe Extremadura.

FUNCAS - Fondacioni i Bankave të Kursimeve

Ekonomia spanjolle

Në maj të këtij viti, Fondacioni i Bankave të Kursimeve (Funcas) ai gjithashtu bëri parashikime ekonomike. Rritja e PBB-së u vlerësua në 2.8%, duke thënë se katër rajonet autonome që do të rriteshin më shumë do të ishin Madridi, Ishujt Balearik, Katalonia dhe Galicia.

Duke iu referuar papunësisë dhe krijimit të vendeve të reja të punës, ai dha rreth 450.000 pozicione të reja pune, të cilat do të ulin shkallën e papunësisë në 17.5%.

Lidhur me deficitin e administratës publike, ai arriti në përfundimin se evolucioni ekonomik në kohë i vendit duhet të lejojë uljen e tij, por jo aq sa të përmbushte 3.1% të PBB-së që u ra dakord me Brukselin.

AIReF - Autoriteti i Pavarur për Përgjegjësinë Fiskale

Ky organizëm parashikoi një rritje të ekonomisë prej 3.2%, duke qenë një parashikim dy të dhjetat më shumë se ajo e qeverisë (+ 3%). Parashikimi i rritjes së PBB-së ishte në 0.85% në tremujorin e tretë dhe 0.81% për të katërtin.

Lidhur me ekonominë spanjolle, në këtë gati gati të përfunduar 2017, ne kemi përmbledhur disa nga parashikimet që ishin bërë para fillimit të vitit dhe pasi ajo të fillonte.

Atëherë do të jetë e mundur të krahasohet ajo që është menduar dhe llogaritur nga ekspertët me atë që ka qenë realisht gjatë këtyre dymbëdhjetë muajve, një temë që do të duhet të hetohet dhe thellohet për të arritur në konkluzione të sakta.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.