Si të dini ditët që kontribuuan në sigurimet shoqërore?

sigurimet shoqërore dhe punësimi

Në mënyrë që të dinë vitet e kontributeve në sigurimet shoqërore, diçka thelbësore është të dish se çfarë është citimi dhe trajektoren e tij në secilin person në veçanti. Para se të filloni të dini se çfarë pension kontributiv që duhet të prekë secilin person, duhet të dini se minimumi për të qenë në gjendje të kontribuoni atë pension është 15 vjet; domethënë personi duhet të ketë qenë së paku 15 vjet të jetës së tij duke kontribuar në mënyrë aktive në sigurimet shoqërore.

Ju gjithashtu duhet të keni kontribuar të paktën dy nga 15 vitet e mëparshme në vitet menjëherë para kohës së kërkoni pensionin. Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh përqindjen e baza rregullatore që e kemi në varësi të vitit në të cilin jemi. Kjo bazohet në numrin e viteve të kontributeve.

Deri në vitin 2019, numri minimal i viteve Ai që duhet llogaritur është 35 vjet e gjashtë muaj

 • Për vitin 2020 dhe deri në vitin 2022 vlerësohet se numri i viteve të kontributeve do të jetë 36
 • Për vitin 2023 dhe deri në vitin 2026, numri i viteve është 36 vjet dhe 6 muaj
 • Deri në vitin 2027, numri i viteve do të jetë 37 vjet

Me fjalë të tjera, ndërsa vitet kalojnë, numri i viteve të kontributeve për të qenë në gjendje të fitoni 100% të pensionit do të vazhdojë të rritet.

Sa ditë të cituara kemi?

Po, disa vjet më parë BBVA krijoi një sondazh në të cilin sektori i madh i popullsisë u pyet nëse ishin me të vërtetë të vetëdijshëm se sa kishin qenë të listuara në sigurimet shoqërore dhe cila ishte tarifa e përafërt që ata do të vendosnin në rast të kërkoni pensionin.

Shumica e njerëzve thanë se ata e dinin saktësisht se cili ishte numri i viteve që kishin renditurSidoqoftë, kur erdhi puna për të ditur se kur do të akuzonin, pothuajse askush nuk dinte si të përgjigjej se çfarë shume do të duhet të paguanin. Përveç kësaj, kishte një numër të madh të njerëzve kontributi i të cilëve ishte më pak se 15 vjet; edhe kur mosha e njerëzve ishte më e madhe se 41 vjeç.

Si të dini ditët e kontribuara në Sigurimet Shoqërore

pensionet e pensioneve

Di ditët që kemi cituar Essentialshtë thelbësore të dimë se sa duhet të citojmë, duhet të merret parasysh se sigurimet shoqërore dërgon çdo muaj të gjitha të dhënat që po azhurnohen si një fushatë për të ndihmuar punëtorët.

Përveç këtij opsioni, ju keni edhe ca më shumë si fuqi paraqisni një kërkesë përmes internetit, si të dërgoni një kërkesë te sigurimet shoqërore përmes platformës. Për ta bërë këtë, ju duhet hyni në platformë  dhe kërkoni raportin tuaj të punës në të cilin do të shfaqen vitet e kontributeve.

Ju do të duhet të vendosni tuajin informacion personal të tilla si emri dhe mbiemri juaj dhe numri i anëtarësisë suaj, si dhe një email dhe një numër identifikimi.

Vetëm më poshtë, do të duhet të vendosni të gjitha informacionet në lidhje me adresën tuaj dhe pastaj, duhet të klikoni pranoni.

Në atë kohë, të dhënat do të dërgohen në mënyrë që të mund të kërkoni jetën tuaj të punës.

Rekomandimet për të kërkuar vitet kontribuan në Sigurimet Shoqërore

Ju duhet të plotësoni të gjitha fushat e shënuara me një yll, pasi këto kërkohen.

Nëse është rrugë publike dhe nuk e keni, duhet të vendosni 0

Ju duhet të vendosni të gjitha të dhënat brenda kërkesës pa asnjë theks. Nuk ka rëndësi që keni një drejtshkrim të gabuar për të

Lloji i ID-së, numri i identifikimit duhet të përfshihet me shkronjat; megjithatë, nuk është e nevojshme të përfshihen vizina ose hapësira kur vendoset.

Opsioni i dytë është ta kërkoni atë përmes numrit të telefonit që do të gjeni në faqen e sigurisë: 901 106570. Duke kërkuar raportin këtu, ai do të mbërrijë direkt në shtëpinë tuaj në formën e një letre.

Nëse keni certifikatën dixhitale, mund ta shkarkoni në internet në një PDF. Kjo shkarkim mund të bëhet menjëherë dhe duhet të plotësohen vetëm disa informacione.

Më në fund, mund të bëhet shkarkimi i të dhënave në internet pasi sigurimet shoqërore na japin qasje në të dhënat tona me anë të një fjalëkalimi në një SMS. Kjo lloj procedurë është gjithashtu e menjëhershme, megjithatë, për të qenë në gjendje të plotësoni të gjitha hapat, thesari i përgjithshëm duhet të ketë numrin tuaj të telefonit të azhurnuar.

Përveç viteve të kontributit, është gjithashtu e rëndësishme të njihni të dhëna të tjera

jeta e punës

Si ju përmendëm në fillim, përveç që e dimë numrin e ditëve që kemi kontribuar, është shumë e rëndësishme që të dimë edhe të dhëna të tjera që të kemi mundësi të dalim në pension në kohën e parashikuar. Këto të dhëna nuk janë të vlefshme vetëm në mënyrë që të mund të dimë cilën pension kemi, por në mënyrë që të mund të dimë në rast të papunësisë, çfarë shume të përfitimit do të kishim nga muaji në muaj.

Në rast se ndonjë e dhënë nuk është e saktë, çfarë duhet të bëj?

Në rast se vëreni se ndonjë prej të dhënave në faqen e sigurimeve shoqërore nuk është i saktë, hapi tjetër është të modifikoni të dhënat e përmendura nga profili juaj. Sidoqoftë, do të jetë sigurimi shoqëror që pasi të shohë korrigjimin tuaj, vendos nëse është apo jo një lloj i saktë i informacionit.

Si të dini ditët e cituara për të kërkuar përfitime

Ndryshe nga pensioni, për të jetë në gjendje të kërkojë papunësi ju duhet llogarisni në ditët e cituara dhe duhet të keni të paktën 360 ditë të cituara.

Në rast se nuk keni arritur të arrini këtë shumë, ajo që mund të kërkoni është një ndihmë e vogël për "Puna humbet”Por në këtë rast, sigurimet shoqërore nuk janë të detyruara t’jua japin.

Për këtë ndihmë të dytë, duhet të keni kontribute për të paktën 90 ditë në rast se keni një familje të varur ose 180 ditë në rast se nuk keni një të tillë.

A ka punë që nuk janë të listuara?

Po, ka disa punë në të cilat nuk ka asnjë kontribut dhe për këtë arsye nuk mund të arrihet asnjë ndihmë. Këto punë janë punonjës shtëpiak ose njerëz që janë të punësuar, domethënë të vetëpunësuarit. Edhe pse nëse ka një papunësia për profesionistët e pavarur, ka disa rregulla që duhet të mbulohen për t'u qasur atyre dhe quhet "ndërprerja e kontributit të veprimtarisë".

Tani, ne duam të sqarojmë një pikë të rëndësishme, ditët e kontributeve përdoren si për pensionin ashtu edhe për përfitimet, kështu që është shumë e rëndësishme të dini të dyja, megjithatë, ato mund të përdoren në vend të tyre. Kjo do të thotë, ndërsa ditët e kontribuara nëse shpenzohen kur përdoren për pagesë ose ndonjë lloj përfitimi, ditët e kontribuara për pensionin llogariten në vite dhe këto nuk shpenzohen, domethënë ato janë kumulative gjatë gjithë jetës tuaj.

Në të dy rastet, është shumë e rëndësishme të dini se cili është numri i përgjithshëm i viteve që keni.

Rëndësia e raportit të jetës së punës

raporti i ditëve të cituara

Shumë punëtorë kanë të tyre RAPORTI i jetës së punës në mënyrë që të dinë ditët që ata tashmë kanë cituar. Ky është padyshim opsioni më i mirë dhe ai që ne kemi rekomanduar në krye; Sidoqoftë, duhet të keni të gjitha të dhënat në letër, në mënyrë që në rast se ka një dështim në të dhënat tuaja, të mund të kërkoni ose ndryshoni çdo lloj informacioni në raportin tuaj të jetës. Të gjitha të dhënat që gjeni këtu janë të përafërta dhe në shumë raste, të dhënat mund të mungojnë ose shumat nuk përshtaten 100%.

Raporti i punësimit duhet të merret gjithmonë në një mënyrë plotësisht indikative, në mënyrë që secili person të mund të marrë një ide të përafërt që jo gjithmonë përputhet 100%, por është gjithmonë shumë afër asaj që duam të dimë.

Edhe kështu, llogaritja reale e ditëve të renditura, Gjithmonë duhet të bëhet përmes shërbimit publik me një kërkesë për përfitim ose subvencion dhe me të gjitha të dhënat reale në letër në mënyrë që të mund të bëni llogaritjen reale manualisht në çdo kohë.

Si e lexova jetën time të punës për të njohur ditët e cituara

Pasi të keni një jetë pune, duhet të jeni në gjendje ta interpretoni atë në mënyrë korrekte. Raporti i jetës së punës është i ndarë në disa seksione në të cilat mund të gjenden të dhënat personale të secilit person dhe numrin e sigurimeve shoqërore (sigurohuni që të jenë të sakta). Ju gjithashtu mund të kontrolloni se çfarë është numri i ditëve të cituara në zonën ku thotë se “është regjistruar në sistemin e sigurimeve shoqërore për“ x ”ditë.

Pikërisht poshtë këtyre të dhënave, do të gjeni të gjitha kohët që i keni dhënë vetes të lartë dhe të ulët në sigurimet shoqërore, me datën e secilës dhe emrat e kompanive.

Në rast se vëreni se disa informacione mungojnë, mund të kërkoni modifikimin e tyre, por duhet të keni dokumentet që tregojnë se keni punuar vërtet në vendin që mungon duke dërguar dokumentet e skanuara, në mënyrë që sigurimet shoqërore t'i përfshijnë ato.

Dhe, a e dini sa vjet keni për të kontribuar për të mbledhur pensionin minimal? Kliko këtu:

citoj
Artikulli i lidhur:
Sa vjet duhet të kontribuoni për të mbledhur pensionin minimal?

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Vicente Pinilla dijo

  Pak kohë më parë u përpoqa të mësoja në internet vitet e mia të kontributeve në SS (Work Life) me Certifikatën time Dixhitale dhe nuk e mora atë dhe sot në fletoren tuaj të mrekullueshme dhe në një çast duke klikuar në "hyni në platformë" "I tashmë e kanë atë! Faleminderit shumë Susana.

 2.   TOMAS FERNANDEZ CARRETERO dijo

  SA DITE KAM CITUAR

 3.   feliks vasco jimenez dijo

  Dua të di se sa vite jam regjistruar, emri im është felix vasco jimenez 75669356t

 4.   shitjet e magdalena segarra dijo

  Si të llogaritim dhe cilat operacione duhet të bëj për të llogaritur ditët e mia të listuara janë (orë x 8 të ndara x ????) Si është operacioni? Faleminderit

  1.    Maria Eugenia Laba dijo

   Përshëndetje, me 1055 ditë kontribute, domethënë 2 vjet, 10 muaj dhe 21 ditë, sa është pensioni im?

 5.   Engjëjt Mari dijo

  Do të doja të dija se çfarë kam cituar dhe çfarë mund të mbaj pasi që jam 58 vjeç dhe disa vjet që citova emailin tim për t'iu përgjigjur është mangeles.marquez@dkvintegralia.org thank you very much