Deflacioni

Deflacioni është rënia e vazhdueshme dhe e zgjatur e çmimeve

Deflacioni është e kundërta e asaj që do të ishte inflacioni. Ky artikull do të përpiqet të shpjegojë se për çfarë bëhet fjalë, pse ekziston, avantazhet dhe disavantazhet e deflacionit. Në kundërshtim me antonimin e tij me të cilin jemi njohur më shumë, inflacioni. Nëse inflacioni bëhet një rritje e përgjithshme e çmimeve, deflacioni është rënia e përgjithshme e çmimeve. Sidoqoftë, pse dikush ndodh ndonjëherë, herë tjetër dhe pse po zhvillohet për shembull në kohët moderne?

A ka ndonjë mënyrë për të përfituar ndonjë përfitim prej saj? E vërteta është se ajo ndodh në raste të veçanta, nuk është një fenomen i zakonshëm dhe zakonisht nuk parashikon një të ardhme të begatë Duke folur ekonomikisht. Zakonisht vjen kur oferta tejkalon kërkesën, domethënë kur konsumi po vdes. Ky prodhim i tepërt i mallrave ose produkteve shoqërohet me një rënie të përgjithshme të çmimeve dhe këtu fillon deflacioni, veçanërisht nëse kjo rënie ndodh në shumë sektorë të ndryshëm.

Çfarë është deflacioni?

Deflacioni mund të jetë më serioz se inflacioni madje

Deflacioni njihet gjithashtu si inflacion i mirënjohur. Zakonisht kushtëzohet nga një tepricë e furnizimit që "detyron" të përfundojë duke ulur çmimet e mallrave që mund të blihen. Kjo furnizim i tepërt mund të kushtëzohet nga pamundësia për të blerë mallra nga njerëzit, ose nga mungesa e stimujve dhe / ose motivimeve për t'i blerë ato. Zakonisht shoqërohet me kriza ekonomike dhe shembuj të mirë të kësaj do të ishte Depresioni i Madh që zgjati gjatë viteve 1930 ose Kriza Financiare e vitit 2008. Në këto raste, kompanitë, që duan të heqin qafe prodhimin e tyre dhe të mos grumbullojnë depozita, kanë si një mënyrë për të përfunduar në uljen e çmimeve në mënyrë që marzhet e fitimit të tyre të ulen.

Efektet në shoqëri zakonisht ndikojnë në pika të tilla si shpërndarja e pasurisë dhe pabarazia sociale. Ky fenomen zakonisht vjen nga fakti që kreditorët përfitojnë më shumë sesa debitorët, detyrimet e të cilëve duhet të vazhdojnë të paguajnë.

Shkaqet, siç kemi parë, janë zakonisht dy, një tepricë në furnizim ose një mungesë e kërkesës. Ka shumë pak përparësi dhe mjaft disavantazhe, të cilat do t'i shohim më poshtë.

avantazh

Ekonomistët austriakë të shkollës argumentojnë se deflacioni ka efekte pozitive. E vetmja avantazh që duhet gjetur tani është se ndërsa çmimet bien, fuqia blerëse e konsumatorëve do të rritet, sidomos ajo e atyre që kanë kursime. Sidoqoftë, ky mendim heterodoks nga ana e tij supozon se deflacioni paraqet një problem për ekonominë në një periudhë afatshkurtër.

Deflacioni zakonisht përfundon në një lak reagimesh nga i cili është shumë e vështirë të dalësh

disavantazhet

Deflacioni përmban një seri të gjerë efektesh negative për ekonominë që do t'i shohim më poshtë. Sidoqoftë, përtej të gjitha fakteve dhe fenomeneve që rezultojnë prej tij, rreziku i deflacionit qëndron në lehtësinë e rënies në një rreth vicioz dhe sa e vështirë është të dalësh prej tij.

 • Aktiviteti ekonomik zvogëlohet.
 • Kërkesa zvogëlohet, ose për shkak të furnizimit të tepërt ose fuqisë blerëse. Më shumë produkte sesa do të ishin të nevojshme shëndetësisht.
 • Reduktimi i marzheve të fitimit në kompani.
 • Ndikon në papunësinë kur përfundon në rritje.
 • Pasiguria ekonomike arrin nivele të larta.
 • Krijoni një rritje në normat reale të interesit.

Ju mund ta shihni se sa e vështirë është të ndalosh këtë cikël të vështirë vicioz. Nëse kërkesa zvogëlohet dhe marzhet bien, papunësia përfundon në rritje. Nga ana tjetër, nëse papunësia rritet, kërkesa mund dhe me siguri do të vazhdojë të bjerë.

Shembuj të deflacionit gjatë gjithë historisë

Ne kemi parë se si goditi deflacioni pas krizave të vështira që u përjetuan në vitet 1930 dhe krizës financiare në 2008. Sidoqoftë, dhe megjithëse ka qenë më tepër një fenomen i izoluar dhe i rrallë gjatë gjithë shekullit të kaluar mund të gjejmë shembuj të vendeve që kanë vuajtur prej tij.

"Japonizimi" i ekonomisë ndonjëherë referohet për të shpjeguar reagimin e BQE ndaj normave të ulëta të interesit duke imituar sjelljen e Bankës Qendrore të Japonisë. Kjo periudhë stanjacioni në normat e ulëta të interesit është shoqëruar me një deflacion që filloi në vitet 90 dhe vazhdon edhe sot. Rënia kumulative e çmimit është tashmë -25%.

Deflacioni zakonisht çon në një rritje të nivelit të papunësisë

Me krizën aktuale, spektri i deflacionit shfaqet edhe më fort, pasi pamja e tij ishte frikësuar më parë. Gjatë viteve të fundit, vendet e zhvilluara kanë ulur normat e tyre të interesit dhe ne kemi parë gjithnjë e më shpesh lidhje me norma negative, një normalitet aktual i paimagjinueshëm. Një shembull, një vit para se të fillonte kjo krizë e rëndë shëndetësore, në shkurt 2019, një total prej 37 vendeve të zhvilluara tashmë ishin duke ulur normat e tyre të interesit. Deflacioni është një rrezik real që është shumë i vështirë për tu zgjidhur dhe motivimi për ta parandaluar është shumë i fortë.

Pasojat për ekonominë spanjolle

Deflacioni në rastin e Spanjës ka një efekt negativ edhe më keqësues. Në fakt, për këtë muaj korrik, CPI ishte -0% kështu shkalla ndër-vjetore do të mbetet në -0%, por gushti ka shoqëruar një rritje prej 0% për të vendosur normën ndër-vjetore në -1%. Çfarë pasojash ka deflacioni për ekonominë spanjolle? Rëniet afatgjata dhe të përhapura të çmimeve mund të ofrojnë fuqi më të madhe blerëse për konsumatorët. Sidoqoftë, marzhet e fitimit për kompanitë janë ulur.

Nëse kostot e personelit mirëmbahen dhe papunësia është e madhe, siç është rasti në Spanjë, koktej shpërthyes është shumë i rrezikshëm, pasi ato janë dy fenomene që ushqehen me njëri-tjetrin. Nga njëra anë, kompanitë janë të detyruara të ngushtojnë marzhet e fitimit për të mbetur konkurruese. Kjo i ndalon ata të arrijnë përfitimet e dëshiruara të biznesit, si dhe të kenë likuiditet për të bërë investime. Kjo mund të çojë në ngrirje ose ulje të pagave të punëtorëve, konsumi i mëtejshëm i fundosjes për shkak të mungesës së likuiditetit. Nëse kësaj i shtohet edhe mungesa e kursimeve për familje, është e mundur që tkurrja e rëndë e konsumit të brendshëm të vendit të përkeqësohet. Me një rënie të eksporteve dhe një rritje të borxhit publik në prag të krizës, spektri i deflacionit mund të ketë vite borxhe përpara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rene dijo

  Ka shumë të bëjë me atë që po ndodh në botë dhe si kriza është akoma e fshehtë, sidomos tani, me këtë valë të re të infeksioneve.