Deficiti publik

deficiti publik

Një nga termat që dëgjohet më shumë për një vend është ai i deficitit publik. Kjo nuk është mirë nëse është shumë e lartë, sepse do të tregojë që shpenzimet tejkalojnë të ardhurat në vend, gjë që sjell pasoja negative.

Por Çfarë është në të vërtetë deficiti publik? Si e matur? Si ndikon tek ne? Nëse i keni pyetur vetes të gjitha këto, më tej do të përqendrohemi në këtë tregues që ndihmon të dini nëse një vend po ecën mirë ose ka probleme në ekonominë e tij.

Cili është deficiti publik

Cili është deficiti publik

Mënyra më e lehtë për të shpjeguar deficitin publik është me një shembull. Imagjinoni që një vend fillon të shpenzojë më shumë sesa hyn. Për shembull, nëse futni 1 milion euro, shpenzimet tuaja janë 2 milion. Kjo shpenzime shtesë nënkupton që keni borxhe, dhe ju duhet të paguani ata që u detyrohen parave, kështu që përdorni mjete për të mbledhur ato para, ose me kredi ose me formula të tjera. Por nëse shpenzimet mbeten të larta, ato kurrë nuk do të jenë në gjendje t'i japin fund deficitit të tyre dhe, në planin afatgjatë, vendi bëhet më i varfër dhe është gjithnjë e më e vështirë të marrësh para.

Termi i kundërt do të ishte teprica publike, e cila nënkupton që të ardhurat janë më të larta se shpenzimet, domethënë se keni para për të shpenzuar ose investuar. E vërteta është se nuk është e lehtë të gjesh shembuj të kësaj, por ka vende që kanë një deficit publik shumë të ulët.

Deficiti publik në Spanjë

Në rastin e Spanjës, deficiti publik është mjaft i lartë. Sipas Të dhënat e vitit 2020, u arrit 10,97% e PBB-së, e cila, duke e krahasuar me atë të vendeve të tjera, në atë vit ne ishim në pozicionin 175 nga 190 vende.

Çfarë përfshin kjo? Epo, ne jemi ndër pozicionet e fundit në një situatë problematike. Ne kemi kaluar nga një deficit prej 35637 milion në një deficit prej 123072 milion, i cili ka qenë një rritje e madhe, pjesërisht e përkeqësuar nga kriza e pandemisë.

Deficiti publik dhe borxhi publik

Deficiti publik dhe borxhi publik

Shumë gabojnë kur mendojnë se deficiti publik dhe borxhi publik janë të njëjtë, ndërsa në realitet nuk janë të njëjtat. Dallimi i madh midis dy termave është se Deficiti publik konsiderohet si një variabël fluksi, ndërsa borxhi publik do të ishte një variabël i aksioneve.

Çfarë nënkupton kjo? Epo, deficiti publik është diferenca midis të ardhurave dhe shpenzimeve në një periudhë të caktuar kohe; ndërsa borxhi publik do të ishte shuma e akumuluar që bëhet për të financuar deficitin publik. Me fjalë të tjera, është ajo që u detyrohet të tjerëve që na kanë dhënë hua që të jemi në gjendje të paguajmë pagesën e shpenzimeve shtesë që ata kanë.

Si llogaritet

Kur llogaritni deficitin publik, ka tre tregues shumë të rëndësishëm që ndikojnë: të ardhurat e vendit, shpenzimet për këtë dhe PBB-ja. Të gjithë ata duhet të vendosen për të njëjtën periudhë kohe, e cila është zakonisht një vit.

Formula do të ishte e mëposhtme:

Deficiti publik = të ardhurat - shpenzimet.

Tani, pse duhet të merret parasysh PBB? Sepse mund të bësh një rregull prej tre. Nëse 100% do të ishte PBB, deficiti publik do të ishte x% i PBB. Për shembull, imagjinoni që keni 1000000 PBB dhe se deficiti juaj publik ka qenë 100000.

Sipas këtij rregulli prej tre, deficiti publik do të ishte 10% e PBB-së.

Si ta financojmë atë

Një vend ka metoda për të financuar deficitin e tij publik. Midis tyre janë:

  • Për të rritur taksat. Qëllimi juaj është të grumbulloni më shumë para për të paguar shpenzimet tuaja. Problemi është se kjo bie direkt mbi banorët e vendit, gjë që nënkupton se ata humbin më shumë para dhe cilësia e tyre e jetës vuan. Për këtë arsye, shumë vendosin të largohen nga vendi.
  • Lëshoni më shumë para. Kjo nuk është e zakonshme sepse do të nënkuptojë se ka një zhvlerësim të monedhës dhe është negativ, por është një metodë e përdorur në vendet më pak të zhvilluara.
  • Emetimi i borxhit publik. Whatshtë ajo që bëhet më shumë. Bëhet fjalë për hedhjen e bonove të qeverisë dhe bonove të qeverisë në treg në mënyrë që investitorët t'i blejnë ato dhe, në këtë mënyrë, të marrin para për të paguar borxhet e tyre. Problemi është se, nëse bëhet gjithnjë e më e madhe, në fund të fundit është e pamundur të paguash paratë që janë "huazuar".

Secila prej këtyre metodave mund të ketë pasoja negative për sektorët e ekonomisë; Prandaj, vendimi duhet të merret në një mënyrë shumë të studiuar në mënyrë që të mos dëmtojë më shumë.

Si na ndikon deficiti publik

Si na ndikon deficiti publik

Për të kuptuar deficitin publik asgjë më mirë se një shembull. Imagjinoni që keni një pagë mujore 1000 euro. Dhe disa shpenzime prej 2000 euro. Kjo nënkupton që ju keni borxh 1000 euro, të cilat nuk i keni, sigurime, ushqime, etj. Pra, ajo që bëni është të pyesni një mik, një të afërm, ato 1000 euro.

Muajin pasues, kthehu tek e njëjta gjë dhe i kërkon atij personi edhe 1000 euro. Kjo do të thotë që ju i keni borxh tashmë 2000, por çka nëse do të kishte edhe interes? Do të ishte shumë më tepër. Nëse kjo vazhdon, në fund ju do t’i detyroheni atij një shumë të madhe parash që nuk do të jeni në gjendje t’i ktheni sepse, nëse vazhdoni të bëni të njëjtën gjë, nuk do të zvogëloni shpenzimet, dhe nëse nuk kërkoni më shumë të ardhura, ju nuk do të përfundojë kurrë pagimin e borxhit.

Çfarë do të përfshinte kjo? Epo, do të ishte një kohë kur ai person nuk do të të paguante më shumë. As nuk mund të paguanit askënd, do të duhej të ndryshonit stilin e jetës tuaj për të mbijetuar, në një më të keq, të paktën për një kohë.

mirë E njëjta gjë është ajo që ndodh në vendet kur deficiti i tyre publik është kaq i lartë; cilësia e jetës së njerëzve preket dhe vendi merr gjithnjë e më shumë borxh, duke arritur në një kohë kur nuk mund të vazhdojë, dhe kjo është kur ata duhet ta shpëtojnë atë (ose ta lënë të vdesë).

Megjithëse ka shumë faktorë të tjerë dhe gjithçka nuk është aq drastike, ju keni një përafrim të parë se çfarë është deficiti publik dhe çfarë do të thotë për një vend ta ketë atë shumë të lartë. Prandaj, një nga objektivat e Shtetit duhet të jetë ulja e tij sa më shumë që të jetë e mundur, dhe sa më shpejt të jetë e mundur, për të shmangur problemet dhe pasojat e mëdha që nuk do të jenë pozitive në asnjë rast.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.