Çfarë është personi juridik?

person juridik

Sigurisht, emri i personit juridik dëgjohet gjerësisht nga një pjesë e mirë e qytetarëve, megjithëse ata me të vërtetë e dinë se cili është kuptimi i tij. Për të korrigjuar këtë incidencë gjuhësore, do të jetë e nevojshme të thuhet se në thelb i referohet një personi fiktiv të aftë për të ushtrimin e të drejtave dhe të marrë detyrimet për të kryer aktivitete që shkaktojnë përgjegjësi të plotë ligjore. Ka një rëndësi të veçantë për të zhvilluar një gamë të gjerë kontratash në të cilat kërkohet kjo shifër shumë e veçantë dhe që mund të kuptohet edhe më mirë me një seri shembujsh.

Një nga aspektet që duhet theksuar që në fillim është se nuk ka pse të përkojë me figurën e personit fizik. Sepse në fakt, në disa raste do të jetë e njëjta gjë, por në të tjerat nuk është kështu. Ndër arsyet e tjera sepse koncepti i personit është shumë më i gjerë duke lejuar veprime që kanë të bëjnë, të dyja me kompani si me njerëzit. Gjerësia e tij, pra, është një nga emëruesit e saj të përbashkët dhe kuptimi drejt të cilit drejtohet ky term që e keni dëgjuar kaq shumë herë në jetën tuaj.

Nga ana tjetër, ju duhet të dini se roli që i jepet një grupi të caktuar shoqëror ose profesional është më i madh në mënyrë që ai të mund të marrë pjesë në një proces të sistemi juridik. Me objektivin themelor të përmbushjes së qëllimeve të ndjekura nga të gjithë anëtarët e saj. Nuk është për t'u habitur, ekziston rreziku i ngatërrimit të këtij termi shumë të rëndësishëm me atë të një personi individual kur në të vërtetë nuk është në këtë mënyrë, siç është shpjeguar në këtë hyrje të shkurtër.

Personi juridik: ndryshimet

dallimet

Duhet të dini se mbi konsideratat e tjera ka disa ndryshime thelbësore në lidhje me termat e tjerë më të zakonshëm në këtë klasë temash, siç është personi fizik. Epo, ky i fundit do të jetë personalisht përgjegjës për deudas dhe detyrimet që një kompani mund të marrë përsipër në një moment apo në një tjetër. Ndërsa përkundrazi, te personi juridik kjo incidencë është e kufizuar në asetet e shoqërisë. Një tjetër nga ndryshimet e tij është se personi fizik përbëhet nga një person i vetëm.

Një shenjë tjetër e rëndësishme për të njohur këtë figurë shumë të veçantë bazohet në njohjen tuaj. Kjo do të thotë, ajo zbatohet në mënyrë që një person ose entitet (i çdo lloji) të ketë të drejta dhe detyrime në të njëjtën kohë. Kjo është shumë e rëndësishme për procedurat ligjore që ato mund të kalojnë. Ose edhe për fillimi i një kompanie ose projekt profesional. Nuk është për t'u habitur, ai përcakton veprimet e ardhshme në fusha të ndryshme të procesit administrativ. Deri në pikën që ato mund të jenë të vlefshme për dhënien e financimit ose ndihmës të çdo lloji dhe kushti.

Lidhje me figura të tjera

Asgjë më mirë sesa të nxjerrim në pah krahasime të tjera për të arritur në kuptimin e vërtetë të fjalës që na shqetëson në këtë artikull. Në këtë kuptim, një nga çelësat më të rëndësishëm për të zbuluar se çfarë figure juridike është materializuar me diçka aq të thjeshtë sa ato mund të jenë sshoqëri të kufizuara publike, shoqëri të kufizuara, në mënyrë të paqartë. Në të dy rastet personat juridikë janë të pranishëm. Megjithëse në raste të caktuara duhet të dini se kjo shifër fshihet nën emrat e kompanive. Në mënyrë që të shmanget përgjegjësia në rast se dikush u bën një kërkesë atyre, dhe megjithëse është një proces ligjor, është e nevojshme të sqarohet se nuk është një praktikë shumë e rekomanduar nga pikëpamja etike. Përtej vlerësimeve të tjera që do të jenë objekt i analizave të tjera më specifike.

A doni të dini disa nga shembujt që përfaqësojnë një person juridik? Epo, mund të keni një surprizë të çuditshme sepse ato do të përfshihen aq mirë të njohura nga të gjithë, të tilla si Inditex, El Corte Inglés ose Leroy Merlin. Me fjalë të tjera, ata madje mund të jenë pronarë të kompanive që janë të listuara në tregjet e kapitalit. Sepse në fakt, në shumë raste mund të përfaqësojë kompani që ushtrojnë a veprimtaria tregtare. Si në rastin e atyre që kemi shpjeguar në këtë artikull. Kështu që në këtë mënyrë ju tashmë keni pak më të qartë se cili është ndikimi i vërtetë i këtij termi që mund të jetë pak më kompleks për kuptimin e tij të saktë.

Përparësitë e kësaj forme ligjore

kapital

Në çdo rast, personi juridik mbart një seri kontributesh nëse jeni të integruar në këtë shifër. Disa prej tyre mund t'i njihni tashmë, por të tjerët mund t'ju befasojnë dhe madje t'ju përfitojnë prej tyre. Midis të cilave janë ato që ju ekspozojmë më poshtë:

 • Ju jeni në gjendje të keni një kapitali me i larte sepse mund të kontribuohet nga partnerët e tjerë. Kjo është një strategji shumë e efektshme për të rritur biznesin, kompanitë ose ndonjë projekt profesional.
 • Në të gjitha rastet do të keni një më të mirë aksesi në linjat e kreditit që njësitë bankare komercializojnë. Në preferencë ndaj llojeve të tjerë të klientëve, përfshirë individët. Por me një vlerë të shtuar të tillë si ato do të zyrtarizohen me kushte më të mira të kontraktimit në mënyrë që në këtë mënyrë të kurseni disa euro në operacionin e kontabilitetit.
 • Një tjetër kontribut i tij më i rëndësishëm qëndron në faktin se një person juridik është në gjendje të hyjë në tenderët publik pa të kufizime të mëdha. Me një preferencë të caktuar në lidhje me figurat e tjera dhe kjo mund t'ju ndihmojë të arrini objektivat tuaja në lidhje me këto qasje.
 • Në lidhje me seksionin e mëparshëm, ekziston një tjetër derivat që mund të jetë shumë interesant për të mbrojtur interesat tuaja personale, madje edhe nga pikëpamja profesionale. Isshtë fakti që rrjedh nga përfshirja e një serie të sociale të dobishme dhe të sigurt dhe që ata ndryshe nuk mund t'i merrnin. Edhe për të qenë të pranueshëm për një linjë shumë specifike të granteve të nisura nga organet zyrtare.
 • Dhe së fundmi, nuk mund të harrohet në asnjë moment që kanë personat juridikë me Përgjegjësi të Kufizuar. Kjo në praktikë do të thotë që ata kufizojnë ndjeshëm përgjegjësinë e tyre për detyrimet ose borxhet që mund të pësojë ndërmarrja. Deri në pikën që ky fakt mund të jetë shumë i dobishëm për ta në një moment të jetës së tyre.

Disavantazhet e personave juridikë

Por jo të gjitha janë përfitime me këtë figurë të veçantë, por ka disa shqetësime që duhet t’i keni parasysh nëse gjendeni në ndonjë nga këto situata. Në këtë kuptim, nuk është për t'u habitur që ju merrni befasinë e çuditshme me disa mënyra të caktuara. Si ato që do t'ju tregojmë më poshtë.

 • Nuk ka dyshim se pengesa e saj më e madhe është se kërkon një investime më të larta për konstituimin e saj. Kjo do të thotë, kjo do të përfshijë një përpjekje më të madhe financiare sesa do të duhet të bëni për t'u bërë një person juridik nëse kjo është vërtet dëshira juaj.
 • POR otra pjesë, el përpjekje administrative do të jetë shumë më e madhe. Nuk është për t'u habitur, ju nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç se të paraqisni një numër më të madh të dokumenteve të kontabilitetit. Kjo mund të tregohet nga njerëzit që kanë kaluar këtë situatë pasi që procedurat burokratike do të rriten mbi normalen.
 • El kontrolli i shoqërisë është më difuze sesa në pjesën tjetër sepse administrata mund të bjerë mbi disa njerëz. Ata konsiderohen si partnerë dhe do të ketë më shumë debate për të marrë një vendim ose për të kryer ndonjë menaxhim ekonomik ose ligjor. Ky është një ndryshim që i kthen shumë njerëz në dëshirën e tyre për t'u vendosur si një person juridik.
 • Padyshim, një kontribut tjetër i tij më negativ bazohet në faktin se kjo shifër paraqet një vështirësi më të madhe të mbyllet ose të shitet. Nuk është një proces aq i thjeshtë sa mund të ndodhë përmes llojeve të tjera të figurave.
 • Nëse ajo që dëshironi me të vërtetë është të zgjeroheni ose zvogëloj kapitalin Sigurisht, më shumë probleme ju presin pasi kufizimet janë më të larta. Deri në pikën që ju mund ta shihni veten të zhytur në incidente nga pikëpamja e kontabilitetit.
 • Së fundmi, duhet të keni parasysh se personi juridik nuk është gjithmonë skenari më i mirë i mundshëm për të krijuar një kompani. Përkundrazi, ka formate të tjera që do të jenë më të dobishme për mbrojtjen e interesave tuaja personale. Thjesht duhet të pyesni për to në rast se jeni të interesuar të miratoni një formulë kushtetuese.

Organet drejtuese

Partnerët

Një aspekt tjetër shumë i rëndësishëm është ai që ka të bëjë me rregullimin e tij. Në këtë kuptim, ekzistenca e personave fizikë është shumë e nevojshme për të vendosur destinacionin e mallrave që keni. Ju nuk mund të harroni se organet rregullohen me ligj dhe gjithashtu me statutet e paraqitura nga personat juridikë. Ndër të cilat spikasin sa vijon për shkak të rëndësisë së tyre të veçantë:

 1. El administrator është më e zakonshmja nga të gjitha.
 2. Një figurë më komplekse siç është në rastin specifik të të ashtuquajturës administratorët e solidaritetit.
 3. El Bordi i Drejtoreve Shtë një nga termat me të cilët do të njiheni më shumë pasi që përdoret me frekuencë të veçantë nga personat juridikë.
 4. Dhe si mjet i fundit, organe të tjera drejtuese të tilla si aksionarët ose bordi i ortakëve, ndër disa nga më të rëndësishmet dhe në të njëjtën kohë të zakonshme. Nuk ka dyshim se ata do të jenë ata që do të tingëllojnë më shumë për ju tani.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.