Cilat janë paralajmërimet e fitimit?

paralajmërimi i fitimit

I ashtuquajturi paralajmërim i fitimit është mbi të gjitha një paralajmërim për fitimet? në lidhje me një kompani të listuar në tregjet e kapitalit. Zakonisht është një rishikim në rënie të shitjeve dhe parashikimeve të fitimit, por mund të ndodhë edhe në drejtim të kundërt. Kjo është, me parashikime në rritje në linjat e saj të biznesit, edhe pse kjo nuk është gjëja e zakonshme, ky lloj paralajmërimi i tregut të aksioneve është. Ata fitojnë një rol të veçantë në momentin që mund të shërbejnë në mënyrë që investitorët e vegjël dhe të mesëm të mund të zhvillojnë investimet e tyre operacionet në çantë. Ose hapja ose zhbllokimi i pozicioneve, në varësi të secilit rast.

Nga ana tjetër, paralajmërimet e fitimit parashikohen shumë nga të gjitha llojet e agjentëve financiarë në mënyrë që ata të jenë në dispozicion të tyre marrin vendimet e tyre për sa i përket investimeve. Meqenëse në të vërtetë, ky lloj paralajmërimi në botën e tregut të aksioneve shërben që ndërmjetësit financiarë të rregullojnë çmimin e synuar të aksioneve, lart ose poshtë, në varësi të secilit rast. Në çdo rast, ai ka një ndikim shumë të rëndësishëm në vlerësimin e tyre. Në masën që ato mund të përcaktojnë evolucionin e saj në tregjet financiare, në një kuptim apo në një tjetër.

Nga ana tjetër, nuk ka dyshim se paralajmërimet e fitimit kanë shumë frikë nga shumë investitorë sepse ato mund të ndikojnë në rënia e aksioneve. Ose edhe më keq, siç është përmbysja e një trendi të dhunshëm. Për këtë arsye precize, duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur publikoni këtë lloj paralajmërimi, pasi mund të gjenerojë surpriza të çuditshme që mund të ndikojnë në portofolin tuaj. Përtej konsideratave të tjera teknike dhe derisa të mundeni nga pikëpamja themelore. Mos harroni se rëndësia e tij është më tej sesa thuhet në paralajmërimin e fitimit.

Paralajmërimi i fitimit: perspektiva të këqija

Në çdo rast, ekziston një gjë e sigurt dhe ajo që paralajmërimet e fitimit që po jepen këtë vit nuk janë për të mirë asgjë e favorshme ato ndalojnë interesat e kompanive të listuara në tregjet e kapitalit. Të dy në lidhje me tregjet e kontinentit të vjetër dhe ato amerikanë. Në këtë kuptim, nuk mund të harrosh që rishikimet në rënie të vlerësimeve në Shtetet e Bashkuara janë në nivelin më të ulët që nga viti 2016. Kjo mund të jetë duke dhënë një sinjal për rënie të mundshme në tregjet në anën tjetër të Atlantikut, por kjo do të ndikojë gjithashtu evropianët.

Reduktimi i parashikimeve financiare që po ndodhin, me një intensitet më të madh se sa pritej, po vë në dyshim rimëkëmbjen e tregut të aksioneve në pjesën e fundit të vitit dhe gjithashtu për vitin e ardhshëm financiar. Ata bien me kufijtë që shkojnë nga 3% ne 10%, e cila nuk është një shenjë e mirë për tregtimin në tregun e aksioneve. Mund të jetë një paralajmërim për atë që mund t'ju ndodhë tani në investimet tuaja. Me përjashtimin e vetëm të kompanive të listuara në CAC 40, të cilat janë ato me ndalesat më të mira kanë dalë nga këto rishikime specifike.

Shqyrtime në thonjëza

trimëri

Në këto raste, kompanitë që janë paralajmëruar me një ulje të parashikimeve financiare kanë parë se si kanë shkuar çmimet e tyre pikon poshtë pak e nga pak. Nuk është për t'u habitur, çmimi i tyre i synuar është ulur dhe në disa raste me intensitet të madh në zhvlerësim. Në këtë kuptim, paralajmërimet e fitimit janë një konfirmim se diçka po shkon mirë në kompanitë e tyre ose të paktën që ata kanë disa probleme për të përmirësuar rezultatet e tyre tremujore. Kjo është diçka për të analizuar kur rishikoni portofolin tuaj të investimeve në rast se është e nevojshme ta ndryshoni atë në çdo kohë për të mbrojtur interesat tuaja si një investitor i vogël dhe i mesëm.

Nga ana tjetër, është shumë interesante të dihet se shumë nga luhatjet e çmimeve të kompanive të listuara rrjedhin nga këto paralajmërime. Deri në pikën që ekziston ndryshime të mëdha në një hapësirë ​​shumë të shkurtër kohe, pasi këto paralajmërime të fitimit u bënë publike. Brenda disa orësh, gjenerohet një rrymë intensive e shitjes ose blerjes, në varësi të secilit rast dhe situatës. Në këtë kuptim, nuk ka kthim prapa në vendimet e investitorëve që ndjekin me besnikëri këto këshilla të dërguara nga agjentët financiarë.

Shembuj të fundit me paralajmërim fitimi

Si shembull, asgjë më mirë sesa ajo që ka ndodhur shumë kohët e fundit me kompaninë Cie Automotive. Epo, mjaftonte që paralajmërimi për këto karakteristika të ishte paralajmëruar që aksionet e saj të ishin zhvlerësuar me një intensitet të fortë në lëvizjet e tregjeve financiare. Sepse në fakt, paralajmërimet për fitime më të ulëta që janë bërë publike gjatë gjithë këtij viti në këtë kompani, ka bërë që ajo të mbyllë titujt e saj me një goditje të fortë, duke kaluar brenda disa orësh, duke rënë gati 7% në 23,16, 35 euro. Në çdo rast, duke qenë një nga vlerat më të ndëshkuara brenda Ibex XNUMX.

Ashtu si Cie Automotive, kjo ka ndodhur me kompani të tjera të listuara në tregun e aksioneve, disa prej tyre me një rëndësi të veçantë brenda indekseve të tyre të aksioneve. Kjo tregon rëndësinë e madhe që shpërndarja e këtyre njoftimeve mbi situatën e kompanive ka fituar në vitet e fundit. Si pasojë e këtyre veprimeve, menaxherët e fondeve të investimeve zvogëlojnë pasuritë e tyre në kompanitë e prekura në mënyrë që rryma e shitjes imponohet qartë në presionin e shitjes. Kjo është diçka shumë e lehtë për të kuptuar nga të gjitha profilet e investitorëve. Përtej konsideratave të tjera teknike dhe mbase edhe nga një këndvështrim themelor.

Reagimet e tregut

Tregjet

Në të gjitha rastet, përgjigja e tregjeve të kapitalit është pothuajse gjithmonë shumë negative, pa asnjë lloj nuancash. Nuk është për t'u habitur, situata shkakton rënie të ndjeshme në çmimin e listimit të letrave me vlerë të kompanisë. Megjithëse mund të jetë rasti që kjo situatë mund të zbritet nga çmimi i saj për çdo rrethanë. Gjithashtu që mund të ketë divergjenca të caktuara në çmime sepse investitorët prisnin një ulje më të madhe (ose më të vogël) në vlerësimet e tyre. Kjo e fundit është e zakonshme në tregjet e kapitalit pasi këto paralajmërime mund të rrjedhin ose madje të zbulohen nga ndërmjetës të tjerë financiarë.

Fakti është se ka kompani që mund të paraqesin disa paralajmërime fitimi në të njëjtin vit fiskal dhe ky skenar shumë i veçantë mund mashtrojnë më shumë se një investitor për të marrë vendimet tuaja se çfarë të bëni me paratë tuaja. Sepse është një lëvizje që zakonisht ndiqet nga një pjesë e mirë e agjentëve që veprojnë në tregjet financiare. Jo vetëm investitorët, por edhe ndërmjetësit dhe llojet e tjerë të ndërmjetësve në sektorin e bursës. Deri në pikën që veprimet mund të marrin një rrjedhë tjetër çdo herë.

Detyrimet e kompanisë

Nga ana tjetër, nuk mund të harrohet se një pjesë e madhe e kompanive të listuara që i bëjnë publike parashikimet e fitimeve të tyre janë të detyruara t'i bëjnë ato publike për investitorët nëse këto parashikime për të ardhmen nuk bëjnë ato do të jenë të arritshme në vitet e ardhshme. Kjo ndodh, ose për shkak të një dëshire për optimizëm të tepruar ose, përkundrazi, për shkak të një ndryshimi të dukshëm në pritjet e kompanisë.

Në çdo rast, ky është një aspekt shumë pak i njohur i paralajmërimeve të fitimit dhe që merret parasysh kur merren pozicione në ato kohë. Për këtë arsye, mund të jetë një strategji që mund ta përdorni që nga tani e tutje dhe sa herë që gjenerohet një paralajmërim i këtyre karakteristikave në ndërmarrjet që renditen në tregjet e kapitalit. Mos e harro sepse mund të të ndihmojë kanalizoni investimet tuaja me garanci më të mëdha të suksesit se më parë.

Uljet e përfitimeve

Përfitimet

Në çdo rast, është një term që gjeneron paqartësi të caktuara midis investitorëve të vegjël dhe të mesëm dhe për këtë arsye është i përshtatshëm të sqarojmë disa dyshime në lidhje me kuptimin e tij real. Epo, për t'i zgjidhur ato duhet të dini se paralajmërime të tilla publike në praktikë shoqërohen gjithmonë zvogëlimet e përfitimeve të parashikuara, jo rritje të papritura. Shtë një nuancë që duhet të merrni parasysh sa herë që hasni në një analizë të kompanive të listuara që kanë kaluar këtë proces shumë të veçantë.

Në asnjë mënyrë, duhet ta nënvlerësoni sepse në fund të fundit përcaktoni çmimi real i aksioneve. Vlen më shumë se edhe të dhënat themelore rreth tyre, edhe pse duke filluar nga një strategji tjetër që është dukshëm e ndryshme, në mënyrë që të mund të hyni ose zhbëni pozicione në tregjet financiare.

Nuk është për t'u habitur, ky është një realitet me të cilin do të duhet të përballeni në botën e investimeve dhe që mund t'ju përfitojë në zhvillimin e operacioneve të tregut të aksioneve. Ndoshta më shumë se parametrat e tjerë që ju përdorni me shumë frekuencë në investime gjatë viteve të kaluara. Të paktën ky artikull do t'ju ndihmojë që kështu që tani e tutje të dini diçka më shumë rreth asaj që është në të vërtetë paralajmërimi i fitimit. Sigurisht që do të jetë në këtë mënyrë, apo jo?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.