Cetes: cilat janë, dobia dhe si të investoni në to

cetes çfarë janë ato

Kur keni para, investimet janë një mënyrë që ato të lëvizin lehtësisht dhe t'ju japin pak përfitim. Në atë kohë, ju zakonisht kërkoni opsione ku mund t'i lini paratë tuaja dhe, kështu, të jeni në gjendje t'i rikuperoni ato më vonë me ndonjë përfitim. Dhe një nga ato mjete janë Cetet. Cilat janë ato dhe pse mund t'ju japin përfitime?

atëherë ne duam të flasim me ju për këtë mjet që mund t'ju bëjë të fitoni disa para. Dëshironi të dini më shumë për të?

Çfarë janë Cetet

Gjëja e parë që duhet të dini për Cetes është se nuk është diçka që operon në Spanjë. Por ne kemi shkuar në Meksikë. Fjala Cetes i referohet "Certifikatat e Thesarit Federal" dhe ato bëhen diçka e ngjashme me një investim në të cilin ju i jepni para qeverisë në këmbim, kur të vijë data, ajo t'jua kthejë me një rendiment (ose interes).

Duhet ta dini këtë Të gjithë meksikanët mund të investojnë në Cetes, dhe se ato kanë funksionuar që nga viti 1978.

Prandaj, ai është një instrument borxhi dhe lëshohet zyrtarisht nga Ministria e Financave dhe Kredive Publike (e njohur edhe si SHCP) e Qeverisë Federale. Përveç kësaj, Banka e Meksikës hyn në lojë sepse e ndihmon qeverinë që ta zhvillojë atë treg.

Për çfarë janë Cetet?

kthimet nga investimi

Me siguri tani është bërë më e qartë për ju se çfarë janë Cetet, por cili është objektivi i tyre? Si në çdo qeveri tjetër, Cetet veprojnë si një mënyrë për të mbledhur fonde. Për ta bërë këtë, ajo lëshon borxhe në formën e kambialeve. Me fjalë të tjera, ai kërkon të fitojë para që më vonë do t'i kthehen pas një kohe atij personi ose kompanie që i ka dhënë hua me interes ose një shtesë për këtë.

Operacioni është mjaft i lehtë për t'u kuptuar. Nga njëra anë, një person dëshiron t'i japë një "hua" qeverisë. Për atë, vendoset një normë fikse interesi për t'u ngarkuar Kjo do të varet nga fakti nëse dëshironi t'i rikuperoni ato para në afat të shkurtër apo afatmesëm.

Që gjithçka të zyrtarizohet, është Banka e Meksikës (Banxico), ajo që u jep certifikatat në ankandin parësor atyre që kërkojnë më pak interes. Çfarë do të thotë kjo? Epo, njerëzit që kërkojnë më pak interes do të jenë ata që do të zgjidhen për të zyrtarizuar Cetet dhe, kështu, për të marrë ato para shtesë në fund.

Cili është minimumi për të investuar në Cetes

Nëse tashmë po mendoni të investoni në Cetes, duhet të dini se zakonisht ka një investim minimal prej 100MXN$ (dhe maksimumi 10 milionë). Tani, duhet të dini se vlera nominale (të paktën nga ajo që kemi gjetur) është 10 pesos meksikane, që është ajo që zakonisht merret kur mbaron periudha (për vlerën nominale).

Për shembull, imagjinoni që blini Cetes me 8 pesos meksikane. Kur të mbarojë periudha, Qeveria është e detyruar t'i blejë ato Cete nga ju, por, në vend që t'i paguajë me 8, do ta bëjë në 10, që në fund të fitoni ju.

Sa shpesh lëshohen Cetet?

investimet

Një nga avantazhet që ka Cetes është se mund të provoni me jo shumë para. Nuk ka kohë pritjeje. Siç e kemi parë, koha e pritjes mund të jetë e shkurtër, e mesme dhe e gjatë. Por në përgjithësi, ju mund t'i rikuperoni paratë tuaja në 28 ose 91 ditë; në gjashtë muaj; ose në një vit.

Kjo ju lejon të "testoni", të shihni nëse është me të vërtetë fitimprurëse dhe sa mund të fitoni duke investuar në to. Edhe pse ne tashmë ju paralajmëruam se sa më e shkurtër të jetë koha, edhe fitimet janë më të ulëta. Edhe kështu, ne thellohemi në të më poshtë.

Sa mund të fitoni me Cetes

Normalisht, kur investoni, ajo që dëshironi është të zgjidhni një instrument të mirë që ju jep përfitim dhe për të cilin merrni para shtesë. Në rastin e Cetes, a është e mundur?

Për të filluar, ne po flasim për një instrument që mbart rrezik të ulët, pasi vetë qeveria meksikane ka një angazhim për të blerë Cetes për të cilat investoni, dhe gjithashtu t'ju japë kthimin e atij investimi.

Por duhet t'ju paralajmërojmë gjithashtu se kjo bën kthimet, d.m.th. shtesat që merrni, janë më pak se me alternativat e tjera (gjithashtu më pak i sigurt).

Çdo vit qeveria publikon se cilat janë normat fikse të interesit që paguhen sipas periudhës në të cilën paratë janë “huazuar”. Kështu, me të dhënat për vitin 2022, dimë se interesi 28-ditor është 6.52 ndërsa për një vit rritet në 8.40.

Investoni në Cetes, si bëhet?

Certifikatat e Thesarit të Federatës

A e keni marrë tashmë vendimin dhe dëshironi të investoni në Cetes? Epo, duhet të dini se ka mundësi të ndryshme:

  • Në bankë, ku, duke vepruar si ndërmjetës, mund të sjellë një kosto për ju (dhe për këtë arsye më pak fitim nga investimi i parave tuaja).
  • Cetesdirecto. Është një platformë online me të cilën ju vetë i merrni certifikatat pa ndërmjetësimin e bankave, firmave të brokerimit apo të tjerëve. Është një mjet falas dhe nuk ka asnjë lloj komisioni, duke qenë në gjendje të funksionojë lehtësisht dhe shpejt. Sigurisht, duhet të jeni mbi 18 vjeç dhe të keni një llogari bankare meksikane në emrin tuaj. Pasi të regjistroheni, mund të zyrtarizoni kontratën dhe të investoni në kushtet që kemi përmendur më parë.
  • SmartCash. Një tjetër nga opsionet që keni është ky tjetri, një portofol GBM+ në të cilin mund të investoni paratë në Cetes ose instrumente të ngjashme financiare.

A ka rreziqe?

Si me çdo mjet investimi, ka rreziqe, po. Por në përgjithësi po flasim për një nga më të sigurtat, kështu që rikuperimi i parave nuk duhet të shkaktojë shumë problem (do të kishit probleme vetëm nëse qeveria meksikane do të falimentonte ose do ta gjente veten të paaftë për të shlyer borxhet që ka kontraktuar me qytetarët e saj) .

Tani, është e vërtetë që, nëse investoni një shumë parash, dhe ju nevojiten, nuk mund ta rikuperoni atë derisa të skadojë afati. Arsyeja pse vetë ekspertët rekomandojnë të investoni vetëm paratë që e dini se nuk do të nevojiten në atë periudhë kohore. Për shembull, nëse keni 10 milionë në llogarinë tuaj dhe i investoni të gjitha, mund të ndodhë që në një moment të caktuar t'ju duhet një pjesë e atyre parave dhe nuk mund t'i aksesoni ato.

A është më e qartë për ju tani se çfarë janë Cetet?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.