Bizneset me bisht të gjatë: çfarë janë, si funksionojnë dhe si të krijohet një

biznes me bisht të gjatë

Çfarë dini për bizneset me bisht të gjatë? A e dini se cila është strategjia e tyre dhe pse shumë sipërmarrës i rekomandojnë ata të fillojnë projekte?

Më pas do t'ju japim një udhëzues të vogël në mënyrë që të kuptoni këtë model biznesi, nga cilat janë ato deri tek karakteristikat e tyre dhe si funksionon. Të fillojmë?

Cilat janë bizneset me bisht të gjatë

rezultatet e biznesit

Biznesi me bisht të gjatë, i njohur gjithashtu si modeli i biznesit "bisht i gjatë", është në të vërtetë një model i bazuar në shitje. Por jo në ato të zakonshmet. Dhe është se, po të shikosh me vëmendje, shpesh na mësojnë t'i kushtojmë vëmendje një lloji produkti, të specializojmë. Në vend të kësaj, kjo bën krejtësisht të kundërtën, të paktën në fillim.

Personi të cilit ia detyrojmë këtë term është Chris Anderson, i cili, në vitin 2004, iu referua në artikullin e tij The Long Tail. Menjëherë pas kësaj, ai publikoi një libër që trajton këtë model biznesi të titulluar "Ekonomia e bishtit të gjatë".

Për Anderson, bizneset me bisht të gjatë kishin një ide shumë të thjeshtë: përdorni rregullin Pareto. Kjo tregon se 20% e produkteve janë ato që do të gjenerojnë 80% të shitjeve. Prandaj, nëse fokusoheni drejtpërdrejt në to, do të shisni më shumë.

Prandaj, ideja kryesore e këtij sipërmarrësi ishte të fokusohej në produktet më të njohura, në ato që janë shumë të kërkuara, sepse janë ato që do të na ofrojnë më shumë shitje. E megjithatë, ata me më pak kërkesë, që do të mbeten prapa, gradualisht do ta humbasin këtë kërkesë.

Tani, nuk bëhet fjalë vetëm për këtë, por objektivi është të shiten shumë produkte, por secili prej tyre pak sasi. Ato duhet të jenë produkte me kërkesë të madhe. Në fakt, ato mund të ndahen në tre grupe:

 • Në kërkesë të madhe: produktet më të mira, më të shiturit... që ju e dini se do t'i blejnë pa marrë parasysh çfarë.
 • Kërkesa mesatare: ku shiten por jo aq sa te parat.
 • Kërkesa e ulët: sepse janë produkte që edhe pse kanë pak kërkesë, shesin diçka.

Më vete, secili do të kishte një sukses ose dështim, por nëse të gjitha grupohen së bashku, vëllimi i biznesit që gjenerojnë është shpesh më i lartë se ai që do të arrihej në modelin tradicional të biznesit.

Si funksionojnë bizneset me bisht të gjatë

Projekti i sipërmarrjes dhe biznesit

Kur punoni në një biznes me bisht të gjatë, duhet të keni parasysh funksionimin e tij për të arritur sukses. Në këtë rast, do t'ju duhet të dalloni dy pjesë:

 • Kreu: në kuptimin që në to do të keni shumë klientë dhe produkte që janë top-seller. Këto janë ato që krijojnë një kërkesë të lartë.
 • Bishti: Është vendi ku keni më shumë klientë të veçantë, të cilët kërkojnë produkte me më pak kërkesa, por që edhe shiten. Këto nuk duhet të jenë të lira; krejt e kundërta.

Objektivi është që ju të mbuloni nevojat e të gjithë përdoruesve që vijnë, qoftë me produkte të kërkuara qoftë me ato që nuk janë. DHEPër këtë, duhet të keni parasysh sa vijon:

 • Ju duhet të keni produkte dhe/ose shërbime për çdo vend, grup, publik...
 • Ju duhet të arrini atë audiencë me kërkesë të ulët.
 • Katalogoni të gjitha produktet tuaja në bazë të kërkesës dhe menaxhoni të gjitha.
 • Optimizoni burimet që keni në mënyrë që të gjitha produktet/shërbimet të jenë të dukshme dhe të promovohen.

Si të krijoni një model biznesi me bisht të gjatë

strategjitë e biznesit

Nëse bizneset me bisht të gjatë kanë tërhequr vëmendjen tuaj, dijeni se kur e kryeni atë, duhet të merrni parasysh disa detaje të rëndësishme. Konkretisht, tre prej tyre, ato që mbështesin të gjithë sistemin.

 • Kërkesa: në kuptimin që ju duhet të shtoni shumë produkte të kërkesës maksimale dhe mesatare për ta bërë atë fitimprurës. Po kështu, duhet të keni edhe produkte që kërkohen pak në mënyrë të pavarur, por që, në tërësi, ia vlen.
 • storage: Meqenëse duhet të keni shumë produkte, do t'ju duhet një hapësirë ​​ruajtëse që është shumë më e madhe se sa mund të mendoni. Nëse nuk merrni opsione të tjera, si dropshipping, për shembull.
 • Rekomandime: Nuk i referohemi vetëm rekomandimeve ndërmjet klientëve dhe përdoruesve, por rekomandimeve ndërmjet produkteve që janë në dispozicion. Ndonjëherë, disa prej tyre mund të jenë vetëm produkte me grep, të cilat janë atje për të tërhequr vëmendjen dhe që janë të drejtuara drejt asaj që ne duam të shesim.

Shembuj të bizneseve me bisht të gjatë

Së fundi, dhe siç e dimë që ndonjëherë teoria nuk është e lehtë për t'u kuptuar, aq më pak në fillim, ne donim të gjenim shembuj për ju. Dhe është se, pa e ditur këtë, ju mund të përdorni biznese që aplikojnë këtë model tani. A doni të dini se çfarë janë ata?

Netflix

Ne fillojmë me Netflix. Siç e dini, në fillim filloi si një dyqan video ku njerëzit gjenin një film që u pëlqente dhe merrnin me qira. Dallimi me dyqanet e tjera video ishte fakti se ata kishin një gamë të gjerë produktesh për të mbuluar pothuajse çdo vend që dikush mund të mendonte.

Aktualisht Netflix mund të themi se e ndjek edhe atë model, ndonëse në mënyrë dixhitale, përmes platformës së tij duke ofruar produkte për pothuajse të gjitha shijet (dhe në sasi më të madhe se sa mund të gjejmë në faqet e tjera, nëse nuk fokusohemi vetëm në një).

Amazona

Çfarë ndodh me Amazon kur hyjmë? Që ka miliona apo miliarda produkte, nga kategori të ndryshme. Është një nga shembujt e qartë të modelit duke ofruar shumë produkte me kërkesa të ndryshme për të kënaqur klientë të ndryshëm.

editatum

Ndoshta nuk e dini, por është një editorial që ka ditur të shkëputet nga ato të zakonshmet. Në këtë rast, ajo ka një numër të madh udhërrëfyesish nga kudo në botë. Në këtë mënyrë, ai sulmon të gjitha niches që adreson për të paraqitur GuíaBurros me të cilat një person do të gjejë atë që kërkon.

Google AdWords

Ky mjet i Google ju lejon të krijoni reklama me të cilat përdoruesit mund të ofrojnë produkte ose shërbime. Duke pasur opsione të ndryshme, shërbehen kamare të ndryshme që do të varet mbi të gjitha nga kërkesa që ka secili prej tyre.

Tani që dini për bizneset me bisht të gjatë dhe që keni mundur të shihni shembuj të tyre, është koha të mendoni nëse mund të jetë një projekt sipërmarrës për ju. Ju ka mbetur ndonjë dyshim?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.