Bankat më të mira në internet

bankat më të mira online

Interneti ka lejuar shumë njerëz ikin nga bankat tradicionale ku komisionet dhe mirëmbajtja e llogarisë Ai vjedh euro për të vënë baste në bankat online (sidomos sepse nuk duhet të shkosh në zyrë për të operuar me to). Por, cilat janë bankat më të mira online?

Më poshtë po flasim për disa prej tyre, karakteristikat e tyre dhe gjithçka që ofrojnë. Ndoshta banka juaj e ardhshme është në këtë listë. Shkoni për të?

N26

Fillojmë me një bankë që ekziston prej shumë kohësh dhe për të cilën mund të gjeni shumë mendime. Llogaritë e tyre nuk kanë komisione dhe nuk ka kërkesa për të hapur një të tillë. Është në përputhje me Bizum (diçka e rëndësishme për shumë njerëz) dhe ka një llogari kursimi deri në 2,26% APR.

Por jo gjithçka është mirë. Si fillim, mund të ketë vetëm një mbajtës llogarie, jo dy ose më shumë siç ndodh në bankat e tjera. Për më tepër, ka një komision për çdo depozitë të bërë në para. Kjo do të varet nga paratë që depozitohen.

i mençur

i mençur

I urti është një nga bankat më të mira online për të pasur llogari në vende të ndryshme (dhe veproni me ta nga i njëjti aplikacion). Për shembull, imagjinoni se keni një klient nga Shtetet e Bashkuara dhe një tjetër nga Mbretëria e Bashkuar. Përveç llogarisë tuaj në Spanjë. Epo, përmes Wise mund të hapni një llogari në Shtetet e Bashkuara dhe një tjetër në Mbretërinë e Bashkuar.

Për çfarë funksionon kjo? Epo, për të shmangur komisionet e mëdha që ju ngarkon banka kur konvertoni dollarë ose paund në euro. Nuk do të thotë që Wise nuk i ngarkon, në fakt i bën, por tarifat e tij janë shumë më të ulëta se bankat tradicionale.

Revolut

Revolut, së bashku me Wise, është një nga bankat më të mira në internet dhe shumë e përdorin atë kur udhëtojnë. Dhe gjëja është se kur filloi, ishte vërtet një kartë me të cilën mund të blini. Por me kalimin e kohës ajo u bë një bankë. Është një bankë që Nuk ngarkon komisione dhe nuk vendos kushte kur menaxhon llogarinë tuaj. Nuk ka zyrat e veta apo ATM-të, që do të thotë se nuk mund të bëhen depozitime në para (për këtë duhet të bëni një transfertë ose të përdorni një kartë tjetër bankare).

Menaxhimi i llogarisë suaj bëhet vetëm përmes aplikacionit celular. Dhe ju gjithashtu mund të ndryshoni euro në më shumë se 150 monedha të ndryshme pa u ngarkuar me komision.

Bankë e hapur

Llogaritë më të mira pa komisione

Gjëja e parë që duhet të themi për Openbank është se, megjithëse është një bankë online, ajo i përket Santander. Kjo do të thotë, është një tjetër biznes bankar Santander në të cilin ata ju ofrojnë një bankë në internet, por të lidhur me to.

Hapni një llogari në Openbank ju lejon të tërhiqni ose depozitoni para përmes ATM Santander (që shmang dështimet e bankave të mëparshme online, duke mos qenë në gjendje të kryejnë depozita në para).

Nuk ka asnjë kërkesë për të marrë një llogari, pasi nuk keni nevojë për depozita, blerje me kartë, debitim direkt të faturave... Dhe gjithashtu nuk ka komision, kështu që nuk paguani mirëmbajtje, as për kartën e debitit.

WiZink

Një tjetër nga bankat më të mira në internet është kjo neobank. Përdoret kryesisht për llogaritë e kursimeve, por në fakt mund ta përdorni si të dëshironi.

Sigurisht, ajo ka një veçori të veçantë: që keni sigurim për 100.000 eurot tuaja të para për person dhe llogari për Fondin Spanjoll të Garancisë. Kjo është gjithmonë një gjë e mirë në rast se ju grabiten në internet.

Si pikë negative, llogaria juaj e kursimeve nuk lejon depozitimin e drejtpërdrejtë të faturave ose operacione të tjera. Është e vërtetë që hapja e saj është e lehtë (sepse nuk kërkojnë listën e pagave apo të ardhurat minimale), por të operosh me të mund të dështojë. Për këtë arsye, shumë zgjedhin ta kenë këtë si një llogari kursimi dhe të kenë një tjetër online për të depozituar para në të.

Abanca

stol

Abanca është një bankë online e vendosur në Galicia. Kjo nënkupton që siguron edhe 100.000 eurot tuaja të para përmes Fondit Spanjoll të Garancisë.

Nuk ngarkon komisione ose mirëmbajtje të llogarisë. Transfertat janë pa komisione dhe nuk ka komisione për lëshimin apo mirëmbajtjen e kartës.

E mira e Abanca është se mund të tërhiqni para nga çdo ATM 6000 EURO (maksimumi 5 herë në muaj) dhe në degët e saj. Përveç kësaj, ka një sistem që të ndihmon të kursesh dhe kur kalon 3000 euro gjendja shkon në një llogari ku të paguajnë për të pasur paratë atje (mos prit interes të lartë, por është diçka).

Bekst

Vazhdojmë me një tjetër nga bankat më të mira online. Edhe pse me shumë mundësi ju tingëllon më shumë si një kartë debiti. Fillimet e saj ishin kështu, një kartë që e rimbushe për të tërhequr para nga çdo bankomat në botë. Por tani është një bankë.

Ndër karakteristikat e tij, ju keni zero komisione (për sa kohë që regjistroheni për llogarinë standarde). Ata gjithashtu ju japin një kartë me parapagesë falas. Kjo ju lejon të tërhiqni para falas pa komision tre herë në muaj në Spanjë (dhe tre herë të tjera jashtë vendit).

Përveç kësaj, ju mund të debitoni direkt faturat dhe gjithçka që duhet të paguani.

Imagjinoni

Dhe nëse ju kemi thënë më parë për bankën online Santander, Imagen është banka online LaCaixa. Mund ta menaxhoni vetëm përmes aplikacionit celular dhe nuk ju ngarkon tarifa për të pasur llogarinë apo për kartat.

E mira është se mundeni tërhiqni para duke përdorur ATM-të LaCaixa falas dhe depozitoni ato në llogarinë tuaj. Ka një IBAN spanjoll si dhe funksione për Bizum dhe do të keni një kartë debiti ose krediti falas. Përsa i përket kryerjes së transfertave, ato janë gjithashtu falas nëse janë në Bashkimin Evropian.

ING

Ne përfundojmë me një nga bankat më të mira në internet dhe një që funksionon për një kohë të gjatë. Në fillim askush nuk e shihte mirë sepse nuk kishte zyra, por e vërteta është se interesi i mirë që jepnin për llogaritë bëri që shumë njerëz ta provonin. Sigurisht, mos i prisni tani...

Lidhur me karakteristikat e tij, Nuk ngarkon komisione, kartat janë falas si dhe transfertat. Por këtu ata kërkojnë të kenë një listë pagash ose të ardhura prej më shumë se 700 euro në muaj.

Për sa i përket posedimit të parave tuaja, mund t'i tërheqni ato duke përdorur ATM-të ING ose ato të Banco Popular, Targobank ose Bankia.

Këto nuk janë të gjitha bankat më të mira në internet që mund të gjeni. Në realitet, ka më shumë, dhe me kalimin e kohës do të dalin edhe më shumë. Rekomandimi ynë është që të rishikoni secilën prej tyre shumë mirë përpara se të merrni vendimin përfundimtar për të njohur avantazhet dhe disavantazhet e secilit dhe kështu të jeni në gjendje të punoni me to. Për më tepër, kjo nuk do të thotë që nuk mund të keni shumë llogari. A rekomandoni ndonjë nga ne? Keni pasur përvoja të mira apo të këqija me ta?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.