Anulo hipotekën

Anulo hipotekën

Pas një kohe të gjatë të paguajnë tarifa në bankë duhet te vije koha anuloni hipotekën, natyrisht, faktet e përfundimit të pagesat tuaja të hipotekës Ato do të jenë një kursim i shkëlqyeshëm më vonë për ekonominë tuaj, në shpenzimet dhe shqetësimet tuaja mujore. Sidoqoftë, ka një lajm të keq në këtë, për fat të keq ky hap i fundit para se të ndahemi plotësisht nga institucioni bankar dhe të çlirohemi nga kjo barrë ekonomike që ishte me ne për kaq shumë vite do të duhet të gjenerojë një seri shpenzimesh shtesë. Kjo për shkak të procesit që kërkohet të anuloni hipotekën tuaj.

Në këtë artikull mund të gjeni informacione që do t'ju ndihmojnë kur të vijë koha kur duhet anuloni hipotekën tuaj. Për të filluar, ne duhet të dimë se çfarë saktësisht është procesi i anulimit të hipotekës dhe pse është e nevojshme.

Çfarë është ajo dhe pse është kaq e rëndësishme të anulohet hipoteka?

Kjo është se anulimi i regjistrimit të hipotekës duhet të pasqyrohet në Regjistrimi i pasurisë si i anuluar, dhe se për këtë arsye ky borxh nuk është më i papaguar, kështu që nuk ekziston. Kjo nuk është një procedurë e detyrueshme, por do të jetë shumë e nevojshme ta bëni në rast se në të ardhmen dëshironi të shisni këtë shtëpi ose të kërkoni një hua tjetër të re nga banka.

Anulo hipotekën

Pasi të keni arritur në kohën e anuloni hipotekën, do t'ju paraqitet 2 mundësi të ndryshme:

  • Banka kujdeset për të gjitha formalitetet: Në këtë opsion, banka do të punësojë një agjenci, e cila do të kërkojë një fond provizioni për të qenë në gjendje të kryejë të gjitha këto procedura, të cilat do të kenë një kosto totale të përafërt prej rreth 200 euro.
  • Kryeni të gjitha procedurat vetë: Nëse keni pak kohë dhe e konsideroni të rëndësishme të kurseni ato 200 euro, të gjitha këto hapa mund t'i kryeni vetë duke shkuar në vende të ndryshme përkatëse dhe duke i bërë të gjitha hapat e nevojshëm vetë.

Nëse vendosni të kryeni opsionin e dytë, duhet të kryeni një proces që do të ketë edhe disa shpenzime, megjithatë, ky proces nuk është aq i komplikuar dhe mund ta bëni me lehtësi me pak kohë dhe duke ndjekur këto hapa të thjeshtë.

Një gjë tjetër e konsideratave që duhet të merren parasysh është se, nëse nuk i kryejmë ato Anulimi i hipotekës në Regjistrin e PasuriveKjo do të anulohej falas nga regjistri dhe banka, por pas 20 vjetësh. Sidoqoftë, nëse nuk e anulojmë hipotekën, duhet të marrim parasysh gjithashtu që prona nuk mund të shitet, as nuk mund të kërkohen kredi të reja nga banka gjatë këtyre 20 viteve, pasi ajo do të merret parasysh sikur hipoteka ishte akoma aty. aktuale.

Po qenka, të thuash, opsioni i tretëNuk është aspak më e rekomanduara, as e këshillueshme nga ndonjë prej bankave ose profesionistëve për këtë temë, megjithatë, është një mundësi e mundshme dhe në një rast të caktuar mund të jetë e konsiderueshme.

Pra, tashmë duke pasur të gjithë këtë informacion në lidhje me opsionet dhe mënyrat për të bërë anulimi i hipotekës Le të kalojmë në atë hapa që duhet të ndjekim për të qenë në gjendje të anulojmë hipotekën vetë.

Cilat hapa duhet të ndiqen për të anuluar hipotekën

Anulo hipotekën

• Paguaj në bankë:

Hapi i parë në këtë proces është shko ne banke në të cilën është kontraktuar hipoteka, një hipotekë që mund të paguhet e plotë, kjo në kohë dhe formë për të hyrë në procesin e anulimit. Ajo që do të bëhet është të paguajë shumën e papaguar të hipotekës, dhe të paguajnë tarifën e anulimit. Ky komision do të varet nga kapitali që është huazuar nga banka, dhe mund të lëvizë ndërmjet 0.25% dhe 0.50% të totalit. Pasi ta keni paguar, banka duhet të lëshojë një certifikatë borxhi zero. (Disa banka zakonisht marrin midis 100 dhe 200 euro për të dorëzuar këtë dokument, por ata duhet ta bëjnë atë falas).

Pas lëshimit të Certifikata e borxhit zero, vetëm në atë moment banka mund t'ju kërkojë një provizion të fondeve për të kryer të gjithë procesin që vijon; çfarë është noteri, të dhënat, shkuarja në fermë, etj. Kjo është kur klienti i thuhet se ai ka mundësinë që banka të kujdeset për të gjitha dokumentet, dhe ju duhet të vendosni nëse keni kohë ta bëni vetë, ta refuzoni këtë ofertë dhe të vazhdoni me procesin që vijon. hipotekën tuaj, pasi kjo mund t'ju kursejë para në mënyrë të konsiderueshme.

• Përfundoni dokumentet:

Ndonjëherë nuk këshillohet të largoheni nga anulimi i regjistrimit në duart e menaxhmentit të bankës. Meqenëse shpenzimi për shërbimet e tyre mund të rritet deri në qiell dhe të bëhet shumë i shtrenjtë, sepse këto shpenzime janë më të rëndësishmet e procesit.

Anulo hipotekën

• Shkoni te noteri:

Pasi të keni certifikatë borxhi zero në duart tuaja, ju duhet ta merrni atë së bashku me aktet e hipotekës me një noter. Në atë kohë a anulim akti publik, dhe kjo duhet të nënshkruhet nga një përfaqësues i bankës; Ju nuk duhet të shqetësoheni për këtë pasi noteri do t'ju thërrasë për të nënshkruar. As prania e klientit nuk është e nevojshme, dhe siç tregohet nga Banka e Spanjës, njësitë bankare nuk duhet të kërkojnë asgjë për transferimin e avokatit në fakt. Përveç faktit që mund të shkoni te çdo noter, prandaj, nuk është e nevojshme ose e detyrueshme të shkoni te i njëjti noter me të cilin është nënshkruar hipoteka.

• Shkoni me Thesarin:

Pasi të keni kaluar nëpër procesi i shkuarjes në bankë dhe vizitës së noterit, ju duhet të shkoni te një delegacion përkatës i bashkësisë autonome për të kërkuar formularin e Taksa mbi aktet ligjore të dokumentuara (mod. 600) Anulimet e hipotekës i nënshtrohen kësaj takse, por përjashtohen nga pagesa, me përjashtim të çmimit që duhet të paguhet për formularin, i cili është rreth një euro. Ky proces është shumë i thjeshtë, por nëse keni dyshime se si ta zbatoni atë, zyrtarët duhet t'ju tregojnë se si ta plotësoni atë.

• Mos harroni të shkoni në Regjistrin e Pronave:

Kur të keni tashmë kopjen e taksës, së bashku me letrat që janë marrë më parë, të cilat janë letrat e bankës dhe aktet e noterit, duhet të shkoni dhe të merrni Regjistrimi i pasurisë në mënyrë që të jetë në gjendje të bëjë efektive anulimin e hipotekës. Kjo nuk është e detyrueshme, pasi që, pas 20 vjetësh, Regjistri e anulon atë automatikisht dhe pa ndonjë kosto, por nëse nuk bëhet ky hap i fundit, do të jetë shumë e vështirë në të ardhmen të marrësh një kredi tjetër bankare nëse nuk është e nevojshme. Kostoja e këtij regjistrimi mund të ndryshojë, në rastin e noterëve, Dekreti Mbretëror-Ligji 18/2012 imponon një minimum që regjistruesit duhet të kërkojnë për këtë procedurë. Kjo është 24 euro, të cilat po rriten në varësi të shumës së hipotekës.

• Merrni një shënim të thjeshtë:

Kjo procedurë nuk është plotësisht e nevojshme, por, nëse dëshironi, përdoret për të verifikuar që hipoteka vërtet është anuluar. Mund të porosisni një Shënim i thjeshtë për të verifikuar që pagesa për hipotekën nuk ekziston më, Shënimi i thjeshtë është vetëm informues dhe ju jep, shkurtimisht, një mbështetje në letër që procesi i anulimit të hipotekës ka përfunduar. Mund të merret me email përmes platformës në internet të Regjistrit të Tokës. Kjo i faturohet drejtpërdrejt përdoruesit nga regjistruesi që e lëshon atë dhe çmimi i Shënimit të thjeshtë është rreth 9 euro për fermë, siç tregohet nga Kolegji i Regjistruesve.

Duke marrë parasysh të gjitha sa më sipër mund të kuptojmë se është me të vërtetë e nevojshme të bëjmë një sërë shpenzimesh në mënyrë që të jemi në gjendje të kryejmë anulimin e hipotekës. Por sa mund të kursejmë duke e bërë vetë këtë proces?

Sa ngarkojnë institucionet e kreditit për të anuluar hipotekën?

Anulo hipotekën

Çmimi ndryshon midis secilit institucion bankar, megjithatë, ka një seri emëruesish të përbashkët midis të gjitha këtyre:

  • Certifikata zakonisht ka një kosto, e cila nuk duhet të tarifohet, por bankat e bëjnë gjithsesi. Kjo varion midis 100 dhe 200 euro.
  • Punësimi i një agjencie është më shumë se një artificial për të provuar të ngarkoni klientin për këtë proces shumë të thjeshtë anulimi, por ajo që agjencitë kërkojnë është një çmim prej rreth 300 deri në 100 euro, varësisht nga secila bankë. I cili është një çmim dukshëm më i lartë sesa ai që ne do të paguanim duke bërë procesin vetë.

Ata i maskojnë të gjitha këto duke nënkuptuar se kjo është ajo që kushton i gjithë procesi, së bashku me dokumentet, certifikatat, shënimet dhe të gjitha veprimet që janë të nevojshme. Por e vërteta është se, midis gjithë këtyre letrave të nevojshme për të kryer procesin e anulimit, harxhohen vetëm rreth 200 euro, dhe pjesa tjetër e parave që kërkohen si provizione, e cila është rreth 1000 ose 1500 euro përfundon të lihet nga banka, ose agjencia bankare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.