Çfarë është analiza konkurruese dhe si të bëhet një

analiza e konkurrencës

Kur ke një biznes, është normale që të jesh i vetëdijshëm për konkurrencën. Megjithatë, edhe pse kjo është diçka që bëhet gjithmonë përpara krijimit të kompanisë, Herë pas here është mirë të kryhet një analizë konkurruese.

Por a dini si ta bëni një të tillë? Çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje? Dhe sa e rëndësishme është ajo? Për të gjitha këto do t'ju flasim më poshtë.

Çfarë është një analizë konkurruese

dy burra bast grushta

Nëse po filloni biznesin tuaj tani dhe po shikoni sektorin në të cilin do të operoni, një nga hapat që duhet të rishikoni tërësisht është konkurrenca juaj. Dhe për këtë gjëja më e mirë është të bëhet një analizë konkurrence. Por çfarë është ajo?

Kjo është një mjet që shërben për të analizuar pikat e forta, të dobëta, mundësitë dhe kërcënimet që kanë këto kompani. Ose çfarë është e njëjta, një analizë SWOT e plotë.

Sigurisht, në nivelin e aftësive nuk mund të bëhet në thellësi, sepse nuk i kemi të gjitha të dhënat që na nevojiten, por na lejon të krijojmë një ide për të ditur se çfarë bëjnë të tjerët, ku dështojnë dhe çfarë mund të përmirësoni.

Le t'ju japim një shembull për ta kuptuar më lehtë. Imagjinoni që keni në mendje një tregti elektronike për atlete. Do të keni shumë konkurrentë kështu që zgjidhni ata që janë më të pozicionuarit tani. Hapi i parë është të dimë se cilat janë pikat e forta të këtyre kompanive, domethënë cilat gjëra bëjnë mirë.

Pasi t'i keni ato, duhet të jeni kritik: a ka opinione negative për ato kompani? Cfare tipi? Çfarë thonë ata? Këto do të ishin dobësitë e kompanisë. Dhe për ju ato mund të bëhen mundësi për t'u dalluar.

Sa për kërcënimet dhe mundësitë, në shumicën e rasteve do të jenë të njëjta, sepse këtu nuk keni informacion të brendshëm.

Pse të bëni një analizë konkurruese

shkenca e llambave

Tani që e dini pak më mirë se çfarë është një analizë konkurruese, është koha për të shpjeguar rëndësinë e kësaj. Dhe ka disa avantazhe që llojet e tjera të analizave ose kërkimeve nuk do t'ju jepnin:

 • Ju mund të keni një ide për të krijuar një strategji ose për të përmirësuar atë që po ndiqni në atë moment. Për shembull, nëse e keni kuptuar se konkurrenca juaj bën një gabim dhe ju mund ta korrigjoni atë, duke e bërë këtë duke modifikuar strategjinë tuaj mund t'ju bëjë të dukeni si një opsion më i mirë për klientët.
 • Kjo ju ndihmon të dini se si të tejkaloni konkurrentët tuaj. Lidhur me sa më sipër, duke ditur se ku dështojnë, ju mund ta ktheni atë në forcën dhe mundësitë tuaja për të shkëlqyer.
 • Kjo ju ndihmon të dini se cilët janë konkurrentët tuaj të drejtpërdrejtë dhe të njihni audiencën tuaj të synuar. Një temë shumë e rëndësishme dhe që jo shumë i kushtojnë vëmendje. Por të dish se kujt duhet t'i drejtosh mesazhet do të jetë shumë më efektive.
 • Ndihmon të dish nëse ata janë konkurrentë me një nivel të mirë përkushtimi ndaj klientit apo jo. Sepse, nëse jo, ju e dini se nëse i bëni gjërat më mirë, ata mund të jenë besnikë ndaj jush.

Si të bëni një analizë të konkurrencës

shah-mat

E keni bindur veten se analiza e konkurrentit është një gjë e mirë? Por ju nuk dini si ta bëni atë? Nuk ka problem, këtu ju tregojmë hapat që duhet të ndërmerrni.

Përcaktoni konkurrentët tuaj

Për të kryer një analizë të konkurrencës, ju nevojiten, natyrisht, konkurrentë. Tani, ne ju rekomandojmë që Ndani ato në dy grupe të mëdha:

 • Ato të drejtpërdrejta, që janë ata që shesin të njëjtën gjë si ju.
 • Ato indirekte, që janë ato që shesin diçka të ngjashme, por jo të njëjtë.

Për shembull, nëse dyqani juaj shet shampo organike, një konkurrent indirekt do të ishte një dyqan që shet shampo organike, por në formë pilule, sepse ju i shisni ato në formë të lëngshme. Dhe direkt, pasi ata që shesin të njëjtin produkt si ju.

Për të gjetur konkurrentë keni internet, rrjete sociale apo edhe mjete si Ahrefs apo Semrush që do të analizojë faqet dhe do t'ju japë të dhëna për konkurrencën tuaj.

Pasi të keni listën (mund të merrni maksimumi 10, që të mos bëhet shumë e rëndë) është koha për hapin tjetër.

Dobësitë e forta…

Bëni një tabelë për të gjithë konkursin dhe vendosni prej tyre të gjithë informacionin që dini. Kjo do të thotë.

 • Audienca e synuar. Njerëzve që u drejtohet. Sa më i detajuar: nëse janë burra apo gra, beqarë apo të martuar, me ose pa fëmijë, mosha, niveli, puna...
 • Si është marka apo kompania? Domethënë çfarë lloj mesazhi ofron, nëse është serioz, nëse është informues, tallës, kritik...
 • Që shet. Vetë produkti, për të ditur nëse është i njëjtë me atë që shisni apo i ngjashëm.
 • Pikat e forta. Në atë që jeni të mirë.
 • Dobësitë. Kritikat që merrni.
 • Strategjitë e marketingut që ndiqni. Reklamimi, përmbajtja, strategjia e mediave sociale…
 • Mundësitë. Ku mund të përmirësohet.
 • Kërcënimet. Të cilat mund ta vënë kompaninë në rrezik.

Kjo është gjëja më e ndërlikuar dhe më komplekse, sepse do t'ju duhet të futeni shumë thellë në biznes dhe të mendoni sikur të ishit konkurrenca juaj. Por do t'ia vlejë të vendosni veten në vendin e tyre dhe të kërkoni të gjithë informacionin sepse do të jetë shumë i vlefshëm për strategjinë tuaj.

Në rastin e mundësive dhe kërcënimeve, siç ju thamë edhe më parë, është normale që të rezultojë njësoj në të gjitha ose pothuajse të gjitha, sepse ato janë më shumë pjesë të brendshme që nuk do të jenë të lehta për t'u hetuar, por edhe kështu, bëni. mos harroni t'i rishikoni ato.

Vendosni përfundime për strategjinë tuaj

Pasi të keni analizuar gjithçka, hapi i fundit do të jetë bëni një përfundim nga gjithçka që keni parë dhe si mund ta zbatoni atë informacion që keni përfituar në strategjinë tuaj për të dalluar veten nga konkurrenca juaj.

Edhe pse mund të mos e shihni atë apriori, në realitet ky informacion ju jep shumë vlerë për strategjinë tuaj, sepse me të do të jeni në gjendje të krijoni një strategji që bazohet në atë që klienti kërkon dhe si të përmirësoni shërbimin ndaj klientit. në mënyrë që ata të zgjedhin ju.ju kundër konkurrentëve.

A është e qartë për ju tani analiza e konkurrencës?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.