Analiza e brendshme e një kompanie: çfarë është dhe si duhet të kryhet

Analiza e brendshme e një kompanie

Kur keni një kompani, gjëja më e rëndësishme është ta njihni atë plotësisht. Prandaj, herë pas here, Është e rëndësishme të kryhet një analizë e brendshme e një kompanie. Por çfarë është kjo lloj analize? A ka lloje të ndryshme? Si kryhet?

E gjithë kjo, dhe disa gjëra të tjera, është ajo që do t'ju tregojmë më poshtë. Shikoni se si të dini nëse kompania juaj po ecën mirë, është produktive dhe përshtatet me kohën e tanishme dhe të ardhshme të tregut.

Cila është analiza e brendshme e një kompanie

Rishikim i thelluar i kompanisë

Për të filluar, duhet të merrni parasysh konceptin e analizës së brendshme të një kompanie. Ky është një studim që vlerëson burimet, kompetencat dhe aftësitë që ka një biznes. Objektivi i kësaj analize është pa dyshim aplikimi i një sërë mjetesh për të përmirësuar rezultatet.

Me fjalë të tjera, bëhet fjalë për kryerjen e një auditimi me të cilin mund të kuptoni plotësisht situatën e kompanisë, por edhe pikat e forta, të dobëta, mundësitë dhe mangësitë që ajo ka. Dua të them, po, Ne po flasim për diçka të ngjashme me një analizë SWOT (ose SWOT), i njohur edhe si matrica SWOT.

Cilat mjete përdoren për të kryer një analizë të brendshme të një kompanie

Kur një kompani kryen një analizë të brendshme, ekzistojnë një sërë mjetesh të rëndësishme për të kryer këtë auditim. Ato kryesore janë këto:

 • Zinxhiri i vlerës. Është një mjet që analizon aktivitetet e ndryshme të biznesit, domethënë prodhimin, logjistikën (jo vetëm brenda, por edhe jashtë), zhvillimin teknologjik, menaxhimin e burimeve njerëzore, inventarin (ose sistemin e furnizimit), infrastrukturën dhe shitjen (këtu mund të përfshijmë edhe pas shitjeve).
  Kjo do të japë një pamje globale të gjendjes së kompanisë, por nuk është mjeti i vetëm që mund (ose duhet) të përdoret.
 • Analiza e burimeve. Do të thotë të dish se çfarë ka apo çfarë i mungon kompania. Dhe burimet nuk janë vetëm materiale, por edhe personeli, financat, etj.

Llojet e analizave të brendshme

Verifikimi i të dhënave

Në varësi të kornizës në të cilën kryhet analiza e brendshme, një kompani mund të zgjedhë disa lloje. Secila prej tyre do të përmbushë një sërë objektivash. E diskutojmë më poshtë.

Analiza GAP

Kjo lloj analize na ndihmon të njohim situatën aktuale të kompanisë dhe situatën e ardhshme ose atë që është vendosur si objektiv. Kështu vendosen pikat e forta por edhe ato të dobëta për të punuar në to.

Analiza SWOT

Siç ju thamë më parë, ajo njihet edhe si analiza SWOT ose matrica SWOT. Analiza prodhon një matricë në të cilën mund të gjejmë pikat e forta dhe të dobëta të kompanisë. Por edhe të mundësitë dhe kërcënimet në mjedis ose sektori në të cilin operon biznesi.

Uthull

Analiza OCAT Përdoret kryesisht për të rishikuar performancën e organizatës, duke kërkuar për gabime ose probleme të rëndësishme për ta përmirësuar atë. Ai njihet gjithashtu si një mjet për vlerësimin e kapaciteteve organizative.

McKinsey 7S

Ky është një nga llojet më të kompletuara të analizës sepse, siç tregon edhe emri i tij, ai heton shtatë aspekte të kompanisë, të cilat janë si më poshtë: strategjia, struktura, stili, sistemi, vlerat, aftësia dhe personeli.

Në këtë mënyrë Ju mund të dini se si është situata e biznesit në një nivel të plotë.

Si të bëni një analizë të brendshme të një kompanie

Nëse keni një biznes ose një kompani dhe dëshironi të bëni një analizë të brendshme, duhet të dini se çfarë hapash duhet të ndërmerren. Edhe pse mund të duket e vështirë, në realitet Pasi të keni skriptin, është më e lehtë të aplikoni. Këto janë:

objektivat

Përcaktoni objektivat për të cilat kryhet një analizë e brendshme e një kompanie. Për shembull, Mund të jetë për të vlerësuar gjendjen aktuale të kompanisë, për të rishikuar situatën në rast bashkimi, për të identifikuar mundësitë në sektorin...

Zgjidhni kornizën

Në këtë rast, Ju keni disa opsione që do të varen nga rezultati i asaj analize.. Për shembull, kuadri mund të jetë për të gjetur se cilat janë fushat më të këqija të kompanive, ose përkundrazi, ato më të mirat për t'u rritur në zhvillim.

Kryeni analizën

Për ta bërë këtë, është e rëndësishme të kryeni kërkime për të mbledhur informacionin që ju nevojitet. Kjo përfshin gjetjen e burimeve të brendshme.

Pasi është hetuar, Rezultatet duhet të kapen, gjë që do të ishte analiza e brendshme e një kompanie. Këtu do të duhet të zgjidhni llojin e analizës që do të kryhet (bazuar në ato që kemi parë më parë).

Natyrisht, pasi të kryhet analiza, duhet të kryhen një sërë strategjish me të cilat mund të përmbushen objektivat apo përmirësimet për biznesin.

Avantazhet e një analize të brendshme të një kompanie

Rishikimi i Statistikave të Performancës

Tani që keni një ide më të mirë se çfarë është analiza e brendshme e një kompanie, mund të pyesni veten pse duhet t'i kushtoni burime dhe përpjekje për të kryer një të tillë. Por në fakt është mjaft interesante ta bësh atë për disa arsye:

 • Ju mund të mësoni për pikat e forta të kompanisë. Dhe jo vetëm kaq, por edhe dobësitë. Me të parën ju mund të përmirësoni dhe të dalloni veten nga konkurrenca juaj; Për më tepër, nëse i përdorni mirë, ato mund të jenë të dobishme kur u ofroni shërbime ose produkte klientëve. Me këtë të fundit mund t'i përmirësoni apo edhe t'i ktheni në pika të forta.
 • Njihni qëndrueshmërinë e tregut. Kjo është shumë e rëndësishme sepse do t'ju ndihmojë të dini nëse është koha e mirë për të lançuar një produkt, shërbim ose kompani në atë kohë. Për shembull, imagjinoni që keni një studio ligjore të specializuar për divorcet dhe pas analizës ka një shërbim të ri që mund ta ofroni bazuar në rezultatet e asaj analize.
 • Zbuloni mundësitë dhe kërcënimet. Në një nivel të jashtëm, po, por ato ndikojnë brenda. Për shembull, mundësitë janë ato pika kyçe që mund të inkurajohen për të sjellë diçka të re ose të re në treg. Nga ana e tyre, kërcënimet janë probleme që shihen (ndryshimi i tendencave, konkurrenca...).

Siç mund ta shihni, analiza e brendshme e një kompanie është një mjet shumë i rëndësishëm me të cilin mund të vlerësoni gjendjen e një biznesi dhe të veproni për ta përmirësuar atë ose për të shmangur situatat që reduktojnë rritjen e kompanisë. A e keni bërë këtë më parë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.