Siguria e ATM-së

Përdorimi i ATM nga përdoruesit është një fakt masiv që është imponuar në marrëdhëniet bankare. Pothuajse të gjithë përdorin këto pajisje teknologjike për të tërhequr para nga terminalet e tyre. Por që në kohët e fundit është zgjeruar me operacione të tjera të tilla si të ardhurat e parave, mbledhja e informacionit është llogari kursimi ose ndonjë lëvizje tjetër mbi lëvizjet e përdoruesve.

Practiceshtë një praktikë e zakonshme që për të hyrë në ATM ju nevojitet një kartë krediti ose debiti ku pasqyrohen të gjitha operacionet. Por gjithashtu kërkon masa minimale të sigurisë për të ruajtur si operacionet që do të kryejmë ashtu edhe statusin e llogarive tona. Sepse çdo dështim ose gabim nga ana jonë nuk mund të jetë shumë i kushtueshëm. Kjo është arsyeja kryesore pse duhet të marrim një sërë masash parandaluese për të ruajtur interesat tona si përdorues i bankës.

Për t'i bërë operacionet me ATM shumë më të sigurta, bankat kanë hartuar karta krediti dhe debiti më të sigurta dhe më inovative. Përmes sistemeve të reja, siç është ai i përfaqësuar nga identifikimi i vetë përdoruesit përmes imazhit të kapur nga kamera e terminalit. Gjithçka është pak për të kërkuar siguri më të madhe pasi në fund të fundit ajo që është në rrezik janë paratë tuaja. Dhe në këtë kuptim, të gjitha masat që mund të merrni janë tani e tutje.

Çfarë të bëni në ATM?

Kur jeni përpara një ATM, gjëja e parë që duhet të bëni është nëse dikush po vëzhgon lëvizjet tuaja në këtë pajisje teknologjike. Sepse nëse është në këtë mënyrë, opsioni më i mirë që mund të merrni është të anuloni operacionin që po kryeni për ta kryer në një tjetër nga ATM-të që ndodhen në qytetin tuaj. Një këshillë shumë praktike është që të mos përdorni ATM-të që janë jashtë. Nëse jo, përkundrazi, ju mund të zgjidhni ato që ndodhen brenda.

ATM-të e brendshme kanë avantazhin se ato mund të kontrollohen më mirë nga përdoruesit. Në kuptimin që mund të mbyllni derën me një shul në mënyrë që askush të mos ju shqetësojë ndërsa kryeni ndonjë operacion bankar. Për më tepër, ju nuk do të duhet të jeni të vetëdijshëm nëse palët e treta janë në dijeni të lëvizjeve tuaja. Në këtë kuptim, jo ​​të gjitha bankat kanë ATM të vendosura brenda zyrave të tyre. Prandaj, nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç të zbuloni se cilat ATM paraqiten me këtë veçori të veçantë.

Incidentet në ATM teknologjike

Një tjetër gjë që mund t'ju ndodhë nga këto është një dështim në ATM. Sepse duhet të mendoni se natyrisht ato nuk janë perfekte dhe mund të gjenerohet një gabim programimi. Nëse kjo është zhvilluar ose është zhvilluar para tërheqjes së parave të gatshme, do të jetë më mirë të anuloni operacionin dhe të shkoni te një tjetër. Shtë një veprim parandalues ​​kundër asaj që mund t'ju ndodhë gjatë lëvizjeve tuaja në terminal. Ndërsa nga ana tjetër, nuk mund të harroni se kartat tuaja të kreditit ose të debitit mund edhe të gëlltiten, në një performancë mjaft të zakonshme në ATM.

Ndërsa nëse nga ana tjetër, ju keni dhënë një urdhër për të tërhequr para dhe në fund nuk i keni marrë ato në sirtarin e kësaj pajisjeje, gjëja më e mirë që mund të bëni është të kontrolloni që ky operacion nuk është reflektuar në bilancin e llogaritë tuaja personale. Sepse nëse do të ishte ashtu, nuk do të kishit zgjidhje tjetër përveç se të njoftoni institucionin tuaj financiar në mënyrë që ata të mund të zëvendësojnë shumën në bilancin e llogarisë tuaj të kursimeve. Nga ana tjetër, duhet të keni parasysh se në ATM nuk ka ndryshime ose kamera që mund të ishin instaluar nga palë të treta. Kjo është një praktikë që po imponohet midis hajdutëve për të vjedhur para.

Këshilla për tërheqjen e parave

Nëse do të tërhiqni para nga ATM gjatë natës është më mirë që të shkoni në pajisje që janë në rrugë të zënë. Ose të paktën të shoqërohesh nga një person tjetër ndërsa e kryen operacionin me siguri më të madhe në të gjitha aspektet. Një aspekt tjetër që duhet të vlerësoni tani e tutje është të mos harroni të tërhiqni kartën tuaj të kreditit ose debitit. Sepse nëse ky do të ishte skenari, nuk do të keni zgjidhje tjetër përveçse ta komunikoni atë në bankën tuaj në mënyrë që ata të anulojnë plastikën dhe të zëvendësojnë një të re. Megjithëse do të duhet të prisni ndërmjet 4 dhe 7 ditë derisa ta merrni atë në shtëpi.

Nga ana tjetër, nëse karta juaj e kreditit ose debitit tregon disa defekte në funksionimin e saj, do të jetë gjithashtu më mirë ta vendosni atë në duart e institucionit financiar. Kështu që në këtë mënyrë, nuk duhet të kaloni një situatë të kompromentuar kur tërhiqni para nga bankomatët. Gjithmonë është më mirë të parandalojmë atë që mund të ndodhë tani e tutje dhe veçanërisht kur flasim për një mjet pagese siç është ai i përfaqësuar nga të gjitha llojet e kartave bankare. Kur ndonjë gabim në fund të fundit mund ta paguani shtrenjtë. Por përmes disa masave parandaluese ju mund të shmangni këto situata të padëshiruara. E cila është në fund të ditës për çfarë bëhet fjalë me këtë lloj veprimi që do të zhvilloni në ATM.

Tërhiqni para pa kartë

Isshtë një opsion që do t'ju lejojë të tërhiqni para nga ndonjë prej ATM-ve tona pa pasur nevojë të keni kartën fizike mbi vete. Ju mund të dërgoni para në celularin e cilitdo që të mund t'i tërheqë ato menjëherë në ATM pa përdorur një kartë. Si mund ta bëj atë? Epo, përmes modaliteteve të mëposhtme.

  • Përmes celularit: me aplikacionin e shkarkuar në celular në seksionin e transferimeve dhe shërbimeve, mund të filloni opsionin e "rimbursimit pa kartë".
  • Nga laptopi juaj: përmes ndarjes në internet në seksionin e transferimeve dhe shërbimeve.
  • Thirrja në bankë për t'ju dhënë referencën për të tërhequr para nga ATM.

Një aspekt tjetër që intereson përdoruesit është paratë që mund të tërhiqen përmes këtij sistemi në ATM. Si term i përgjithshëm, me një minimum prej 20 eurosh dhe një maksimum prej 300 për secilën referencë që ju kërkoni. Në lidhje me kushtet e këtij shërbimi, duhet të tregohet se është një shërbim totalisht falas dhe për çdo klient të institucioneve financiare me një kartë debiti të kontraktuar.

Aplikime të reja në karta

Nga ana tjetër, në dëshirën për të përtërirë nga ana e institucioneve financiare, duhet të theksohet se lundrimi i ri i ATM do të lehtësojë kryerjen e operacioneve të zakonshme dhe do të ofrojë funksionalitete dhe shërbime të reja. Me një sërë avantazhesh dhe përfitimesh të tilla si ato që ne do të ekspozojmë më poshtë:

Unifikimi në dizajn dhe kjo vlen edhe për aplikacionet mobile. Kështu që ai navigim është i njëjtë pavarësisht nga kanali i përdorur.

Përmirësimet e aksesit dhe navigimit, meqenëse tani është e mundur të hyni dhe të veproni në ATM me kodet e operatorëve bankarë.

Funksionalitete dhe shërbime të reja, të tilla si shitja e letrave me vlerë, anulimi i kartave për shkak të vjedhjes ose humbjes, mundësia e zgjedhjes së llojit të kartëmonedhës (20 ose 50 euro) në tërheqjen e parave ...

Dhe sigurisht, duke ruajtur nivelet kërkuese të sigurisë që paraqesin bankat kryesore spanjolle.

ATM me njohje të fytyrës

ATM-të e CaixaBank me njohjen e fytyrës janë pionierë botërorë në lejimin e tërheqjeve të parave nga ATM thjesht duke identifikuar përdoruesin përmes imazhit të kapur nga kamera e terminalit. Arkëtarja ka hardware dhe program e nevojshme për tu vërtetuar deri në 16.000 pika të imazhit të fytyrës së përdoruesit, e cila garanton një identifikim plotësisht të sigurt.

Objektivi i zbatimit të teknologji biometrike në ATM është të ofrojë një përvojë më të mirë të përdoruesit dhe siguri dhe shpejtësi më të madhe në operacione, pasi përshpejton procesin e identifikimit të klientit dhe lehtëson tërheqjet pa memorizuar shumë fjalëkalime. CaixaBank ka këtë sistem verifikimi në veprim në disa ATM në Barcelonë dhe Valencia dhe planifikon të zgjerojë në mënyrë progresive njohjen e fytyrës në degët e saj të Dyqanit nga gjysma e dytë e 2019.

Me fillimin e njohjes së fytyrës në ATM, CaixaBank forcon angazhimin e saj ndaj biometrisë si një teknologji që lehtëson hyrjen e klientit në shërbimet e njësisë në një mënyrë më të thjeshtë dhe më të rehatshme. Në vitin 2017, njësia ekonomike u bë banka e parë në Spanjë që përfshinte identifikimin e Face ID në iPhone X, atëherë një i porsaardhur në treg. Me këtë shërbim, klientët mund të hyjnë në llogaritë e tyre përmes njohjes së fytyrës përmes terminalit të tyre celular dhe pa futur të dhëna të tjera të hyrjes, të tilla si ID, numri i identifikimit të përdoruesit ose fjalëkalimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.