Sa kohë duhet kompanitë të paguajnë shlyerjen?

Sa kohë duhet kompanitë të paguajnë shlyerjen?

Kur një kompani ju pushon nga puna, ose ju vetë kërkoni dorëheqje vullnetare, Një nga dokumentet që duhet t'ju jepet është shlyerja. Kjo përfshin pagesën për largimin nga puna, por sa kohë duhet kompanitë të paguajnë shlyerjen?

Nëse e gjeni veten në këtë situatë dhe keni pritur për një kohë të gjatë për të marrë pagesën tuaj, ose dëshironi të dini këtë informacion për atë që mund të ndodhë në të ardhmen, ne do t'ju tregojmë gjithçka më poshtë. Të fillojmë?

Çfarë është një zgjidhje

nënshkruajnë dokumentin e shlyerjes

Një zgjidhje është në fakt një dokument. Në të Reflekton se kompania dhe punëtori kanë përfunduar marrëdhënien e punës që i lidhte. Ai duhet të përmbajë zgjidhjen përfundimtare, e cila është e detyrueshme. Kjo do të thotë, pasi të ketë përfunduar marrëdhënia e punës, është e nevojshme të bëhet një llogari e vogël për t'i paguar atij punonjësi një pagesë përfundimtare bazuar në atë që ai ose ajo ka punuar.

Kjo do të thotë, zgjidhja parashikon:

  • Paga për ditët e punuara tashmë dhe që ende nuk janë arkëtuar në momentin e përfundimit të lidhjes.
  • Pagesat dhe orët jashtë orarit që janë punuar dhe ende nuk janë paguar.
  • Pushimet e pa kryera (në këtë rast të shndërruara në para).
  • Pagesat e përfitimeve dhe çështje të tjera të lidhura.

Me fjale te tjera, Marrëveshja është diçka si dokumenti që shuan marrëdhënien dhe që hedh në letër atë që kompania i detyrohet punëtorit deri në momentin e shkarkimit ose shkarkimit.

Shlyerja kundrejt kompensimit

Një gabim i zakonshëm kur mendohet për pushimet nga puna është të merret parasysh se pagesa e largimit u jepet vetëm punëtorëve që pushohen nga puna, jo atyre që kërkojnë vullnetarisht pushim nga puna. E vërteta është se nuk është kështu. Ekziston një ndryshim i madh midis pagës së largimit dhe pagës së largimit.

Ju do të shihni, Zgjidhja është një dokument që duhet t'i jepet çdo punëtori, nëse pushohet nga puna apo e lë vetë punën. Nga ana e tij, dëmshpërblimi është dokumenti që u jepet punëtorëve të pushuar nga puna dhe ku merret parasysh vjetërsia e punëtorit (sa më shumë vite që punojnë, aq më shumë dëmshpërblim do të kenë).

Sa kohë duhet kompanitë të paguajnë shlyerjen?

puna ekipore e kompanisë

Fatkeqësisht, përgjigjja për këtë pyetje nuk është e lehtë. Dhe kjo nuk është për shkak se në të vërtetë nuk ka asnjë ligj që rregullon zgjidhjen. Nëse nuk pasqyrohet diçka në kontratën kolektive, kompania në fakt nuk ka ndonjë afat për të paguar këtë shlyerje. Domethënë mund të të paguajnë për një muaj, dy, tre, një vit... Kuptohet që punëtori do të raportojë kur të shohë se ka vonesë në pagesë...

Ajo që është e qartë është se Kur nënshkruani marrëveshjen, është mirë që para kësaj të siguroheni që të keni marrë shumën që pasqyrohet në letër.. Dhe ky dokument është dëshmi për kompaninë që punëtori e ka marrë atë shumë. Nëse firmoset, por nuk merret, është më problematike ta pretendosh pasi kompania mund të pretendojë se ka paguar me para në dorë dhe pasi nuk ka prova, shkarkimi ose shkarkimi mund të "bëhet falas".

zakonisht, Kur shlyerja paguhet me transfertë bankare, ajo merret rreth dyzet e tetë orë më vonë pas përfundimit të marrëdhënies së punës. Por herë të tjera kompanitë vendosin të zgjasin afatin. Dhe paguani në fund të muajit, kur të paguhen rrogat e punëtorëve. Ata e bëjnë këtë për të shmangur detyrimin për të kryer vazhdimisht transferta ose pagesa, edhe nëse kjo do të thotë që ai punonjës të mbetet i papaguar.

Prandaj, nëse në çdo moment kompania ju paraqet fletën e shlyerjes pa ju paguar, ose duke specifikuar se kur do t'ju paguajë, ju mund të nënshkruani dokumentin duke e qartësuar mospërputhjen tuaj me atë që po nënshkruani dhe duke shënuar datën, në mënyrë që ju mund të keni mundësinë për të nisur procedurat e kërkesës ose kërkesës.

Kur largimi nga puna bëhet nga punëdhënësi dhe punëtori nuk pajtohet ose dyshon se mund të jetë i padrejtë, një nga praktikat e biznesit është që të vonohet dorëzimi i marrëveshjes sa më shumë që të jetë e mundur në mënyrë që punëtori të mos e kundërshtojë largimin nga puna. Siç e dini, çdo punëtor mund të bëjë një kërkesë për largim nga puna brenda 20 ditëve të punës. Nëse kompania e zgjidh kontratën më vonë me qëllim, mund të jetë një tregues se shkarkimi nuk është aq "ligjor" sa mund të duket.

Çfarë ndodh nëse kompania nuk paguan

person që hedh dorën

Nëse pas kohës që kompanitë duhet të paguajnë shlyerjen nuk e keni marrë pagesën, atëherë fillon një proces për ta kërkuar atë.

Gjëja e parë për të bërë është përpiquni të bisedoni me kompaninë për t'u përpjekur ta zgjidhni problemin në mënyrë miqësore dhe sa më shpejt që të jetë e mundur. Nëse marrëdhënia përfundoi keq, ose Kompania refuzon, e vetmja mënyrë për të vazhduar me pretendimin do të jetë kalimi përmes gjykatave. Çfarë do të thotë të kontaktoni një avokat që ju përfaqëson dhe me të cilin mund të përpiqeni të arrini një marrëveshje me kompaninë.

Kur bëhet një kërkesë, hapi i parë do të jetë mbajtja e një takimi pajtimi. Kjo është për të bërë që kompania dhe punëtori të arrijnë një marrëveshje. Por, nëse nuk është kështu, atëherë një kërkesë “zyrtare” do të duhet të depozitohet në Gjykatën Sociale përkatëse.

Tani, bazuar në atë që ju kemi thënë më parë, Nuk ka afat për të paguar. Pra, kur duhet të fillojë punëtori kërkesën? Epo, me ligj, llogaritet se ky pretendim duhet të bëhet brenda një viti nga nënshkrimi i marrëveshjes dhe përfundimi i marrëdhënies së punës. Përtej kësaj kohe, afati i parashkrimit mund të ketë skaduar dhe do të jetë më e vështirë që kërkesa të pranohet.

Si të paguani shlyerjen

Kur paguani, Kompania nuk ka asnjë detyrim ta bëjë këtë me një mjet të caktuar pagese. Por gjëja normale është që ju e bëni atë përmes një transferte bankare.

Ndonjëherë pranohet edhe pagesa me para në dorë ose çeqe.

Tani që e dini se sa kohë kanë kompanitë për të paguar shlyerjen dhe aspektet e tjera të pagesës, a është gjithçka e qartë për ju? A ju është dashur ndonjëherë të shkoni më tej për ta detyruar kompaninë të paguajë pagesën tuaj?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.