Kompanitë e huaja në Spanjë janë optimistë për ekonominë e vendit

Kompanitë e huaja

L kompanitë e huaja që veprojnë në Spanjë tani janë shumë më optimistë sesa ishin në vitin 2012. Një sondazh i kryer nga Shkolla e Biznesit IESE siguron që nëntë nga dhjetë prej këtyre ndërmarrjeve presin të rrisin ose të paktën të mbajnë fitimet e tyre si këtë ashtu edhe vitin e ardhshëm. Në vitin 2012, gjysma e këtyre kompanive të anketuara menduan se të ardhurat e tyre do të binin në krahasim me vitin e kaluar.

Moti i biznesit në SpanjëSipas të njëjtit studim që është kryer në më shumë se 230 kompani të huaja me bazë në vend, qëndron në një rezultat prej 2,7 nga 5, duke ndaluar një prirje rënëse që ishte instaluar në vend në vitet e fundit. Disa numra që japin arsyen për të gjithë investitorët e huaj që kanë folur për perspektivat e mira ekonomike të Spanjës, veçanërisht duke prekur infrastrukturën e saj, cilësinë e jetës, kapitalin njerëzor dhe madhësinë e tregut të saj.

Ndër infrastrukturat që vlerësojnë këta investitorë janë, për kuriozitet, rrjeti i hekurudhave dhe aeroporteve. Cilësia e Shkollat ​​spanjolle të biznesit, kohën e lirë dhe ofertën kulturore të vendit. Sidoqoftë, si investitorët ashtu edhe kompanitë e huaja besojnë se Spanja ende duhet të përmirësojë nivelin e saj në anglisht dhe gjuhë të tjera, të ulë koston e jetesës, si dhe disponueshmërinë e fuqisë punëtore të kualifikuar.

Aspektet më negative për Spanjën, sipas gjithmonë këtyre kompanive të huaja, janë kosto e lartë e energjisë elektrike dhe vështirësitë e financimit nga bankat dhe organizatat e tjera. Preciselyshtë pikërisht kjo pjesë e fundit që merr më shumë kritika dhe një rezultat më të ulët në barometrin e studimit, megjithëse vërehet një përmirësim i lehtë krahasuar me vitin 2012, vit në të cilin shifrat ishin shumë më negative.

Investitorët e huaj kërkojnë që në Spanjë të ekzistojë një stabilitet më i madh politik dhe ekonomik dhe më pak burokraci. Lidhur me tregun e punës, pengesat kryesore kanë të bëjnë me legjislacionin. 70% e kompanive të huaja konsiderojnë se reformat e fundit të punës e kanë bërë tregun më fleksibël dhe 60% kanë dhënë miratimin e tyre për to dhe rezultatet e tyre.

Duhet të kihet parasysh se investimet e huaja vazhdojnë të jenë një pikë themelore për Spanjën. Në vitin 2013 ajo arriti në 15.800 milion euro, një rritje prej 9% krahasuar me 2012. Shifrat që aktualisht e vendosin Spanjën në vendin e 13-të në botë për sa i përket flukseve të investimeve të huaja, përpara vendeve të tilla si Gjermania, Franca dhe Italia.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.