Këshilla që duhen mbajtur parasysh përpara se të kërkoni një kredi online

Paratë pasi të keni kërkuar një kredi në internet

Me siguri më shumë se një herë, duke lundruar në internet, keni parë reklama për të aplikoni për një kredi në internet. Dhe ju keni mosbesuar se është aq e lehtë sa duket (apo se nuk jeni 'gozhduar' më vonë me interesat). Por kjo nuk do të thotë jo ju mund të merrni kredi online në një mënyrë të sigurt. Sigurisht që mundet!

Nëse merrni parasysh atë që do t'ju tregojmë, jo vetëm që nuk do të bini në mashtrime apo probleme në të ardhmen, por do të kërkoni kredinë me më shumë siguri dhe duke ditur që i keni bërë mirë 'detyrat e shtëpisë' që kjo ndihmë monetare të mos ju rëndojë më shumë seç duhet. Si thua ti hedhësh një sy?

Kontrolloni gjendjen tuaj financiare

Këshilla që duhen mbajtur parasysh përpara se të kërkoni një kredi online

Është e vërtetë se kërkimi i një kredie është një mënyrë për të marrë para. Mund të jetë që ju nevojitet për të paguar borxhet ose për të blerë diçka. Por a keni vërtet nevojë për të? Dhe nëse po, a mund ta ktheni më pas?

Le të marrim një shembull. Imagjinoni që jeni i papunë dhe se keni disa borxhe që duhet të paguani (përndryshe makina ose shtëpia juaj mund të riposedohet). Kështu që ju kërkoni një kredi. Por si do ta ktheni atë? Dhe për të paguar borxhet që krijohen më vonë nëse nuk keni punë?

Po, është e vërtetë që një kredi mund të jetë një frymë e freskët kur je shumë i dërrmuar, porose ndonjëherë është e përshtatshme të mendosh nëse është alternativa më e mirë apo jo. Dhe është se para së gjithash është e përshtatshme të dini se çfarë të ardhurash dhe shpenzimesh keni për të përcaktuar nëse ka ndonjë mënyrë për të kursyer në mënyrë që të mos keni nevojë të kërkoni diçka që mund t'ju mbyt edhe më shumë në fund të muajit.

Për t'ju dhënë një ide, nuk këshillohet të kërkoni një hua për të bërë blerje kompulsive, për të shlyer një tjetër kredi, për pushime… Gjithashtu, nëse tashmë keni një kredi, nuk është ide e mirë të aplikoni për një tjetër, aq më pak kur nuk e dini se si do ta shlyeni.

Kontrolloni me kujdes shumën që do të kërkoni si dhe kohën e kthimit dhe interesin

Kur shkoni të kërkoni një kredi, është e rëndësishme të dini sasinë që ju nevojitet vërtet, dhe kohën që do t'ju duhet ta ktheni atë.

Ju lutemi vini re se nëse kërkoni ta ktheni sa më shpejt që të jetë e mundur, që tarifa të jetë më e vogël, do të paguani shumë më shumë interes sesa nëse e paguani në një kohë të shkurtër. Dhe nëse thoni se do ta ktheni së shpejti, ka mundësi që disa ngjarje të paparashikuara t'ju bëjnë të mos paguani këstet.

Pra, për të shmangur këto probleme, ju duhet të përcaktoni kohën e duhur (dhe tarifën e duhur) për ju.

interesat e frikshme

Edhe pse i kemi përmendur më parë, nuk kemi thënë asgjë sepse këtu do të theksojmë një pikë të rëndësishme. Të gjitha kreditë, online ose në banka, kanë interes. Dhe secili mund të jetë i ndryshëm.

Është e vërtetë që kreditë online na thërrasin më shumë sepse janë më të shpejta dhe mund t'i kemi paratë më shpejt, por interesat e tyre ndonjëherë janë më të larta se në banka (ka edhe të barabartë ose më të ulët se këto).

Interesi është ajo që duhet të paguani më shumë për t'ju dhënë paratë. Dhe meqenëse askujt nuk i pëlqen të paguajë më shumë, nuk do të dëmtonte nëse, përpara se të nënshkruani, rishikoni me kujdes atë që do të duhet të paguani në total për të parë nëse ju kompenson apo jo.

Krahasoni kreditë

Shumë para

Në lidhje me sa më sipër, ju rekomandojmë që, kur aplikoni për një kredi online, para së gjithash krahasoni ndërmjet subjekteve dhe kompanive të ndryshme për të parë se cila prej tyre mund të jetë zgjidhja më e mirë.

Sigurisht, mos qëndroni vetëm në krahasimin e kushteve të kredisë, Ju gjithashtu duhet të bëni një kërkim për të vlerësuar kompanitë e ndryshme, nëse janë të besueshme, mendimet e të tjerëve që i kanë përdorur tashmë, etj.

shter zgjidhje të tjera

Ne e dimë se një kredi online është shumë më e lehtë për t'u marrë, pasi shumë nuk kërkojnë garanci, ato janë fleksibël dhe pothuajse përshtaten me ju. Por kur keni nevojë për para të vërteta, para se t'u drejtoheni atyre, mund të jetë më mirë të shteroni zgjidhje të tjera.

Për shembull, mund të huazoni para nga familja ose miqtë, ose të shisni diçka që keni dhe që nuk ju nevojitet. Qëllimi është të mos hyni në më shumë borxhe pasi në fund të fundit, edhe nëse nuk kërkohet një garanci, ju po rrezikoni asetet që mund të keni, sado pak.

lexoni kontratën

Pasi kompania të pranojë t'ju japë kredinë, ajo do t'ju dërgojë një kontratë që ju ta nënshkruani. Gjithashtu, Ne ju rekomandojmë që, përpara se ta bëni këtë, ta lexoni disa herë, duke shkruar ato pika, fraza ose fragmente që nuk i kuptoni plotësisht ose që janë të paqarta. Në këtë mënyrë do të siguroheni që gjithçka të jetë e qartë.

Në fakt, Nëse ka diçka që nuk i besoni, është më mirë ta diskutoni me atë kompani dhe nëse jo, mos firmos asgjë.

Konkretisht, ku duhet të vendosni më shumë theksin pjesa e kushteve të pagesës, mospagesës dhe vonesës. Këtu mund të gjeni komisione ose kushte shtesë që nuk i prisnit (dhe pasi të keni nënshkruar nuk do të jeni në gjendje të ktheheni ose të pretendoni se nuk e keni lexuar sepse nënshkrimi juaj është aty).

Mos përdorni të gjitha paratë e kredisë

para dhe një orë

Përcaktoni një kursim të mëparshëm, duke përfshirë kredinë, do t'ju ndihmojë të keni më shumë kohë për ta kthyer atëqoftë. Dhe kjo është se nëse siguroheni që muajt e parë ose të parë do të keni para për të përballuar këstet, do t'ju japë më shumë qetësi dhe gjithashtu mundësi që ekonomia juaj të ndryshojë dhe të përballeni me borxhet. .

Kujdes nga kreditë që duken ideale

Nuk po themi që nuk ka, sigurisht që ka. Por ndonjëherë, kur diçka është kaq e bukur, ajo ka një gjurmë të imët të fshehur në të që e kupton vetëm kur tashmë je i lidhuro.

Prandaj, është e rëndësishme ta merrni vendimin me kokë të ftohtë dhe duke menduar me shumë kujdes se çfarë të bëni dhe si të shmangni surprizat që e përkeqësojnë situatën tuaj.

Të kërkosh një hua në internet nuk është e keqe. Mund të bëhet. Por arsyeja e shëndoshë duhet të mbizotërojë në çdo kohë. Nëse keni vërtet nevojë për të dhe jeni në gjendje ta ktheni atë pa asnjë problem, atëherë asgjë nuk do të ndodhë. Por nëse jeni në litar, sado që kjo ju ndihmon për të pasur një jastëk, ai do të marrë fund dhe në fund do të bëhet një tjetër barrë që mund t'ju thyejë plotësisht "bra".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.