Fushata e Fondit të Sipërmarrësve të Fondacionit Repsol 2017

Fundación Repsol filloi Fondin e Ndërmarrësve në 2011, a ekspert i përshpejtuesit të biznesit në fillimet e energjisë. Objektivi është të sigurojmë që zgjidhjet më të mira inovative të arrijnë në treg në kohën më të shkurtër të mundshme, duke përfituar nga shoqëria në tërësi dhe duke kontribuar në zhvillimin e një modeli më të qëndrueshëm të energjisë.

Çfarë është Fondi i Sipërmarrësve Fundación Repsol?

Isshtë një përshpejtues biznesi që ofron mbështetje financiare të pakthyeshme, këshilla nga një ekip mentorësh, trajnime biznesi dhe qasje te investitorët potencialë dhe investitorë të kapitalit. Aktualisht thirrja e gjashtë për këtë iniciativë është e hapur, e cila siguron një nxitje shumë interesante për fillestarët që po punojnë në projekte për energjinë ose lëvizshmërinë. Sipërmarrësit e interesuar mund të paraqesin propozimet e tyre përmes faqes në internet fondoemprendedores.fundacionrepsol.com

Regjistrimi bëhet në internet, nga komoditeti i shtëpisë ose ndonjë vendi tjetër, pa procedura shtesë dhe mbi të gjitha pa asnjë kosto.

Fundación Repsol mbështet fillestarët në dy nivele zhvillimi. Nga njëra anë, "projektet", të cilat kanë një teknologji inovative dhe / ose model biznesi që është provuar tashmë në një mjedis të kontrolluar apo edhe në një mjedis real, dhe të cilat ende nuk kanë arritur fazën plotësisht tregtare. Nga ana tjetër, ne punojmë me "ide", të cilat janë fillestare me një zhvillim më të hershëm.

Për të parët, përveç këshillimit dhe trajnimit, ofrohet një shumë ekonomike prej 144.000 euro për një fond të pakthyeshëm për një vit. Për ide, mbështetja financiare është 2.000 euro në muaj për 12 muaj. Procesi i përshpejtimit zgjat një vit, por në rastin e projekteve, është e mundur që të zgjatet për një vit tjetër, në të cilin ata do të marrin deri në 144.000 euro të tjera.

Thirrja ka për qëllim NVM-të, megjithëse mund të marrin pjesë edhe individë që kanë një projekt inovativ në sektorin e energjisë dhe lëvizshmërisë, por që nuk e kanë themeluar ende kompaninë e tyre.

Një pikë tjetër interesante e kësaj iniciative është se ajo është një fushata ndërkombëtare, në të cilën fillestarët nga e gjithë bota kanë mundësinë të marrin pjesë, pasi nuk kërkon lëvizje në ndonjë hapësirë ​​pune vazhdimisht. Fondi i Sipërmarrësve të Fondacionit Repsol, ofron mbështetjen e saj për kompanitë që janë duke punuar në ndonjë nga këto tre  segmentet:

  • Efikasiteti, dixhitalizimi dhe materialet e reja në industrinë e energjisë dhe kimike
  • Lëvizshmëria si e njerëzve ashtu edhe e gjërave, përfshirë sistemet e menaxhimit si Big Data dhe Data Science
  • Gjenerimi i shpërndarë, si dhe ruajtja e energjisë elektrike.

Fondi i Sipërmarrësve ndër vite

Pas pesë telefonatave, Fundación Repsol tregon se ato janë aktualisht 37 fillestarë të cilat janë përshpejtuar nga Fondi i Sipërmarrësve. Këto kompani fillestare kanë arritur rreth 13 milion euro si në investime ashtu edhe në financime të jashtme, për të mos përmendur që ata kanë regjistruar më shumë se 30 patenta.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të përmendet që nga fillimi i tij në 2011, Fondacioni ka marrë më shumë se 2.000 propozime nga fillestarët që duan të marrin pjesë dhe të shfrytëzojnë aftësitë e tyre. Për këtë thirrje të re, të gjitha kompanitë që janë zgjedhur do të njoftohen gjatë tremujori i tretë i këtij 2017.

Këshilla për pjesëmarrje

Të kemi mundësi më të mëdha për të hyrë në mbështetje nga Fondi i Sipërmarrësve Fundación Repsol, Fillimet e interesuara duhet të marrin parasysh rekomandimet e mëposhtme:

Sigurohuni që propozimi juaj plotëson kërkesat e pjesëmarrjes, përveç plotësimit të të gjitha kushteve në lidhje me fushën e propozimit.

Regjistroni projektin në internet përmes faqes zyrtare të Fondacionit me të dhëna të sakta.

El afati i regjistrimit Filloi nga 16 janari 2017 dhe do të zgjasë deri më 31 mars të këtij viti, megjithatë ekziston mundësia që regjistrimet të mbyllen para kësaj date.

Shtë e këshillueshme që të plotësoni plotësisht të gjitha të dhënat dhe informacionet e projektit, si dhe të sigurojë dokumentacionin e nevojshëm që kërkohet në formë. Fillimet mund të bashkëngjitin dokumente shtesë për të detajuar më saktësisht karakteristikat e projektit.

Çdo startup mund të paraqesë të gjitha propozimet që i konsideron të përshtatshme, gjithmonë duke marrë parasysh kërkesat dhe bazat e thirrjes.

Pas paraqitjes së informacionit të projektit së bashku me informacion personal, fillestarët do të jenë në gjendje të shtojnë më shumë informacion përmes llogarisë së tyre të përdoruesit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.