Çfarë është një deklaratë bankare

Deklarata bankare

Ka raste kur hasni në një seri dokumentesh që, a priori, nuk duken të rëndësishme. Ju madje i shihni ato si një humbje letre, kohe dhe parash. Sidoqoftë, këto mund të bëhen shumë të rëndësishme. Kjo është ajo që ndodh me deklaratën bankare.

Nëse ju doni e di se çfarë është një deklaratë bankare, çfarë informacioni mund t'ju ofrojë, avantazhet që ju ofron në lidhje me kontabilitetin dhe disa informacione të tjera me interes, ky informacion që ne kemi përgatitur do t'ju ndihmojë të zgjidhni të gjitha dyshimet tuaja.

Çfarë është një deklaratë bankare

Një deklaratë bankare mund të përcaktohet si e tillë dokumenti që banka dërgon, qoftë elektronikisht ose me postë, i cili pasqyron një përmbledhje të lëvizjeve të një llogarie bankare përgjatë një muaji, si dhe gjendjen e disponueshme të kësaj llogarie.

Me fjalë të tjera, ne po flasim për një dokument në të cilin ju mund të shihni lëvizjen e të ardhurave dhe shpenzimeve që kanë qenë në një llogari bankare në një periudhë specifike kohore.

Më parë ishte shumë e zakonshme që bankat t'u dërgonin një deklaratë klientëve të tyre në muaj, në mënyrë që ata të kishin një përcjellje për kontabilitetin e tyre si dhe për të ardhurat dhe shpenzimet. Sidoqoftë, pak nga pak kjo po binte në përdorim, ose është një shërbim për të cilin ngarkohet të vazhdojë ta bëjë atë, në një mënyrë të tillë që shumë e kanë eliminuar këtë dërgesë ose e kanë marrë atë përmes internetit (duke qenë në gjendje të modifikojnë datat, llojet e lëvizjeve, etj.).

Çfarë të dhënash përmban ajo

Çfarë është një deklaratë bankare

Kur kërkoni një deklaratë bankare, ka shumë informacion që, nëse nuk jeni i sigurt se për çfarë i referohet, mund t'ju mbingarkojë. Sidoqoftë, është shumë e lehtë për t’u kuptuar. Dhe a është kjo do të keni 8 pika të ndryshme për tu kushtuar vëmendje. Këto janë:

Data e lëshimit

Kjo është data e lëshimit të deklaratës bankare (e shtypur, e kërkuar, etj.). Shtë e rëndësishme të jeni në gjendje të kontrolloni lëvizjet e një periudhe të caktuar kohe.

Mbajtësi i llogarisë së deklaratës bankare

Për të ditur se cilës llogari bankare (dhe personi apo kompania) i referohet ky dokument.

Kodi i llogarisë

Ne flasim për numrin e llogarisë, njësinë ekonomike, zyrën dhe DC. Me fjalë të tjera, kodi i plotë i llogarisë ose kodi IBAN.

Data e operimit

Në këtë rast do të gjeni një numër të mirë të tyre, dhe kjo është data në të cilën, të ardhurat ose shpenzimet, janë regjistruar në llogarinë bankare. Në atë mënyrë, ju do të dini kur kjo shumë është paguar (qoftë pozitive ose negative).

Koncepti i operacionit

Në këtë rast, ata ju shpjegojnë se për çfarë ka ardhur shpenzimi ose të ardhurat që pasqyrohen në deklaratë. Në fakt, nganjëherë është edhe më informuese se vetë data ose vlera e operacionit që është kryer.

Data e vlerës së transaksionit

Data e vlerës, siç është konceptuar nga Banka e Spanjës, është momenti kur «një kredi në një llogari rrjedhëse fillon të gjenerojë interes ose kur një borxh pushon së gjeneruar interes, pavarësisht nga dita e llogaritjes së operacionit ose" kontabilisti i shënimeve " "".

Me fjalë të tjera, ne po flasim për datën në të cilën ai operacion është bërë efektiv.

Shuma e transaksionit

Paratë, pozitive (të ardhura) ose negative (shpenzime) që janë kryer.

Bilanci i llogarisë

Më në fund, do të keni bilancin e llogarisë, si ai i mëparshmi, ashtu edhe ai që keni pasi keni bërë një lëvizje.

Për çfarë shërben deklarata bankare?

Për çfarë shërben deklarata bankare?

Një deklaratë bankare nuk është një dokument i thjeshtë ku vendosen lëvizjet e llogarisë (dhe ndryshimet e parave që janë në të), por shkon më tej që kur është shumë i dobishëm për kontabilitetin dhe kontrollin në lidhje me të ardhurat dhe shpenzimet.

Për më tepër, përmes kësaj ne mundemi konsultohuni për tërheqjet e parave, të ardhurat, tarifat ose debitet direkte, borxhet, komisionet, etj.

Një deklaratë bankare mund të duket budalla, por e vërteta është se ka shumë përparësi për ta përdorur atë, duke përfshirë sa vijon:

  • Ju mund të zbuloni gabime. Falë faktit se një deklaratë bankare ju tregon të gjitha lëvizjet e një llogarie bankare, qofshin ato të ardhura apo shpenzime, është burimi më i besueshëm i asaj që ka ndodhur me financat tuaja dhe kështu mund të zbulohet nëse ka pasur ndonjë shpenzim ose të ardhura që nuk janë nëse do ta kujtojmë apo jo.
  • Ju mund të konfirmoni të ardhurat dhe pagesat tuaja. Nëse keni disa klientë, ose disa kompani për të paguar, me deklaratën bankare mund të verifikoni që të ardhurat ose pagesat janë përmbushur dhe, në atë mënyrë, t'i harroni (të paktën deri në muajin vijues).
  • Kontabiliteti juaj do të jetë më i shpejtë. Për shkak se nuk do të duhet të kërkoni pagesën ose depozitën, do të keni një dokument ku pasqyrohet gjithçka nga ajo llogari. Nëse keni llogari të shumëfishta, duhet të keni deklarata të ndryshme bankare që pasqyrojnë atë informacion në mënyrë që të ekuilibroni gjithçka në fund të muajit (ose tremujor).

Si ta shikoni ekstraktin

Më parë, një deklaratë bankare mund të merrej vetëm duke shkuar në bankë dhe duke e kërkuar atë personalisht. Me kalimin e kohës, ky shërbim u automatizua, duke qenë në gjendje të Merrni atë përmes ATM. Sidoqoftë, paraqitja e internetit dhe faqeve të internetit, bëri një hap tjetër, pasi njerëzit mund ta rishikonin këtë dokument përmes përdoruesit të tyre në internet në bankë.

Aktualisht, si kjo formë, ashtu edhe përdorimi i aplikacionit zyrtar të bankës në telefonin celular lejojnë që të kryhet kjo procedurë informative, përfshirë shtypni dokumentin për ta pasur atë fizikisht.

Si të merrni një deklaratë bankare

Si të merrni një deklaratë bankare

Aktualisht, marrja e deklaratës bankare është mjaft e lehtë. Sepse ti mundesh shkoni në degën tuaj të bankës dhe kërkoni atë, shikojeni atë (dhe shkarkoni atë) nga faqja e internetit e bankës, shikojeni në aplikacionin celular ose madje shtypeni në ATM.

E mira është që, nëse e shikoni në internet, mund të zgjidhni një periudhë të personalizuar, diçka që, në vende të tjera, nuk është e mundur, ose duhet ta kërkoni atë shprehimisht. Për më tepër, duhet të dini se bankat mbajnë një regjistër të të gjitha lëvizjeve tuaja për një periudhë midis 5 dhe 20 vjet, kështu që përtej kësaj nuk do të ketë asgjë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.