Cilat janë fazat e procesit të blerjes në kompanitë B2B?

Procesi i blerjes B2B

Kompanitë B2B janë ato që janë të përkushtuara për të ofruar produkte ose shërbime për kompanitë e tjera. Këto kompani duhet të ndjekin një proces blerjeje të strukturuar dhe të personalizuar për të siguruar që të gjithë hapat në proces të ekzekutohen në mënyrë korrekte dhe të plotësojnë nevojat e klientit.

Interneti ka revolucionarizuar shitjet edhe në botën B2B dhe procesi i blerjes dixhitale B2B ka ndryshuar mënyrën e të bërit biznesMegjithatë, kjo është diçka që ndoshta e keni dëgjuar shumë herë tashmë.

Kjo ekonomi dixhitale është një prirje globale që ka ecur fuqishëm për një kohë të gjatë dhe është këtu për të qëndruar, duke sjellë të gjithë procesin e blerjes ballë për ballë në terrenin e saj dhe duke ndryshuar zakonet e klientëve tuaj.

Prandaj, është e rëndësishme të dimë se cilat janë fazat e Procesi i blerjes B2B. Përgjatë këtij postimi ne ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për të.

Fazat e procesit të blerjes në kompanitë B2B

Ka 5 faza të procesi i blerjes në kompanitë B2B. Më pas, shfrytëzojmë rastin t'i shpjegojmë ato

zbulim

Gjatë fazës së parë, blerësi nuk ka rënë ende në kontakt me markën, por pranon se ka një problem ose se duhet të zgjidhë diçka.

Duke kërkuar t'i përgjigjet këtij shqetësimi, përdoruesi fillon një moment të parë të kërkimit në internet.

Kjo është kur ju duhet të keni një të mirë strategjia e përmbajtjes së marketingut, duke qenë se sa më shumë informacion të dobishëm dhe të saktë të gjejnë, aq më afër do të jetë klienti me marrjen e një vendimi.

Hulumtim

Pasi blerësi ka tashmë informacionin që ka kërkuar, ai fillon të hetojë dhe krahasojë furnizues të ndryshëm, përveç Vlerësoni çmimin dhe cilësinë e produkteve ose shërbimeve.

Kjo fazë mund të jetë më e gjatë ose më e shkurtër, në varësi të kohëzgjatjes së ciklit të shitjeve dhe karakteristikave të secilit shërbim në fjalë.

blerje

Kjo fazë është si faza e negociatave dhe vendimeve për të zgjedhur ofruesin që ofron çmimin më të mirë. Blerësi, pasi është informuar për zgjidhjen që i nevojitet, kërkoni dhe krahasoni furnizuesit dhe kërkoni propozime, më në fund kontraktoni shërbimin.

Blerja e shërbimit

Ka ardhur koha kur klienti më në fund kryen konvertimin. Shitja është mbyllur, por kjo nuk do të thotë se procesi i blerjes ka përfunduar. Pas blerjes së një shërbimi brenda sektorit B2B, fillon një lidhje tregtare midis të dy kompanive.

Për të garantuar një përvojë të mirë të klientit, është thelbësore të ruani komunikim të mirë në mënyrë që t'i ofroni vëmendje të ngushtë dhe të personalizuar.

Për më tepër, në këtë pikë është e rëndësishme të keni një metodë të aksesueshme dhe të thjeshtë pagese dixhitale që lehtëson procesin: transferta bankare, karta krediti/debiti, financimi i blerjeve ose të tjera.

besnikëri

Pasi blerja ka përfunduar, siç e kemi përmendur tashmë, nuk do të thotë se procesi ka përfunduar. Në këtë fazë të fundit është shumë e rëndësishme të kryeni veprime të besnikërisë me klientët tuaj.

Në këtë mënyrë, nëse ata kanë një problem apo nevojë përsëri, ata do të mendojnë për kompaninë tuaj si një ofrues zgjidhjesh.

Promovoni një trajtim të personalizuar me secilin prej klientëve tuaj në mënyrë që ata të kenë nevojë t'ju drejtohen në një blerje tjetër.

El Procesi i blerjes së konsumatorëve B2B Është shumë e rëndësishme ta njohësh atë, të jesh në gjendje ta menaxhosh atë në mënyrë perfekte. Në këtë mënyrë biznesi juaj do të jetë gjithmonë në lulëzim të vazhdueshëm.

Kryeni veprime të marketingut dixhital sipas fazës në udhëtimin e blerësit dhe shijoni sesi biznesi juaj bëhet një biznes i suksesshëm.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.