Avantazhet dhe disavantazhet e vonesës së daljes në pension

Zoti po mendon për Avantazhet dhe disavantazhet e vonesës së daljes në pension

Ka shumë njerëz që vendosin që kur të vijë koha e pensionit, ta vonojnë atë. Mund të jetë për shkak se pensioni që u ka mbetur nuk është i mjaftueshëm, sepse ndihen të aftë për të vazhduar punën dhe duan ta bëjnë këtë, ose një mijë e një arsye të tjera. Por a e dini se cilat janë avantazhet dhe disavantazhet e vonesës së daljes në pension?

Më poshtë duam të jemi objektivë dhe t'ju bëjmë të ditur se cilat janë të mirat dhe të këqijat e shtyrjes së moshës së pensionit, sepse edhe pse mund të duket një ide e mirë, ndonjëherë nuk është.

Përparësitë e vonesës së daljes në pension

Zoti

Ka shumë arsye pse njerëzit, edhe kur mbushin moshën e pensionit, vendosin të vazhdojnë punën. Ndonjëherë mund të jetë për shkak se e pëlqejnë shumë punën e tyre, saqë nuk duan ta lënë atë "brenda natës", ndërsa të tjerët kërkojnë një rritje të pensionit, ose thjesht duan të vazhdojnë, sepse në të kundërt nuk do të kishin çfarë të bënin.

Sido që të jetë dhe cilado qoftë arsyeja, ka disa avantazhe për të vonuar daljen në pension. Ata janë mes tyre:

bonus pensioni

Për çdo vit ka punuar përtej moshës së pensionit do të keni një përmirësim në pensionin tuaj. Është e qartë se nuk është shumë e madhe, por ndonjëherë ia vlen.

Në përgjithësi, përmirësimi është midis 2 dhe 4% në vit se ai mbetet aktiv dhe do të zbatohet gjithmonë në bazën rregullatore.

Megjithatë, ajo që jo shumë e dinë është se nuk mjafton për të arritur moshën e pensionit dhe kaq. Por Ju duhet të plotësoni disa kërkesa për të arritur këtë përmirësim. Cilin? Në vijim:

  • Keni të paktën 25 vjet kontribute kur mbushni moshën e pensionit. Me këtë, nëse vazhdoni të punoni, do të merrnit 2% më shumë në vit në punësim aktiv.
  • Nëse keni punuar nga 25 deri në 37 vjet, pra përmirësimi është 2,75%.
  • Në rast se ka më shumë se 37 vjet kontribute, përmirësimi do të jetë 4%.

Rritja e periudhës së kontributit

Një tjetër avantazh ka të bëjë me plotësimin e pensionit në masën 100%. Domethënë, nëse duke qëndruar edhe disa vite të tjera ju lejon të keni 100% të pensionit në momentin e daljes në pension, do t'ia vlejë shumë.

Kjo është një nga arsyet pse disa zgjasin pak më gjatë.

Ruajtja e fuqisë blerëse

Sepse, me daljen në pension, fuqia blerëse zvogëlohet në mënyrë të pashmangshme por, në këtë rast, duke qëndruar aktiv ju mund të vazhdoni ta ruani dhe në të njëjtën kohë t'i afroheni atij pushteti me rritjen e pensioneve.

Për t'u ndjerë i dobishëm

Kjo është e zakonshme në shumë njerëz. Dhe është se, kur të vijë pensioni, nëse ata kanë "punuar gjithë jetën e tyre", ata ndihen të padobishëm, dhe është e zakonshme që ata të bien në depresion ose të humbasin formën e tyre fizike duke lëvizur shumë më pak. Prandaj, në këtë rast, do të kishte një përmirësim të shëndetit fizik dhe emocional.

Për atë rekomandohet të kërkoni një hobi me afrimin e moshës së pensionit, pasi në këtë mënyrë mund të ndiheni të dobishëm dhe të inkurajuar për të bërë gjëra që ju pëlqejnë dhe të keni më shumë kohë për t'iu kushtuar atyre.

Disavantazhet e vonesës së daljes në pension

Njeriu në pension

Siç mund ta shihni, ka shumë përparësi për të vonuar daljen në pension. Por jo gjithçka është 100% mirë. Ekziston edhe një anë e errët për të vazhduar punën pas arritjes së moshës së pensionit.

Nuk do të mund të gëzoni pensionin

Imagjinoni që të dilni në pension në vend të moshës zyrtare të daljes në pension prej 75 vjetësh. Në atë moshë, ka shumë më tepër shanse për të vuajtur nga sëmundjet dhe problemet fizike për shkak të konsumimit të trupit. Kjo nënkupton që nuk do të mund ta gëzoni plotësisht pensionin tuaj, qoftë për shkak se keni konsumim, sepse ka sëmundje etj.

Me fjale te tjera, vitet që vazhdoni të punoni për "një të ardhme më të mirë" bëhen vetëm një "e ardhme afatshkurtër" dhe mund të mos jeni në gjendje të shijoni frytet e përpjekjeve tuaja sepse nuk do t'ju mbetet shumë.

Ka një shumë maksimale

Çfarë do të më thoni nëse ju them se edhe nëse vazhdoni të punoni për 20 vjet, nuk do të fitoni më shumë se një kapak? Nëse kjo është në 3000 euro pensionSa vite të tjera të punosh, duke menduar ta përmirësosh, nuk do ta arrish sepse shuma maksimale është e kufizuar.

Me fjale te tjera, Nuk ka rëndësi sa vite vazhdon të punosh nëse e ke arritur kufirin në një moshë të caktuar vendosur.

Problemet e rinovimit të punës

Nëse një person vazhdon të punojë përtej moshës së pensionit e vetmja gjë që arrihet me këtë është se të rinjtë nuk mund të kenë qasje në atë pozicion pasi është i zënë dhe kompania nuk do të kishte nevojë për një zëvendësim. Është e vërtetë që vazhdojnë të citojnë dhe të kontribuojnë në sistem, por të rinjtë e kanë më të vështirë aksesin në tregun e punës dhe janë ata që do të ruajnë pensionet e të moshuarve në të ardhmen. Nëse nuk kanë punë, nuk kontribuojnë dhe, për rrjedhojë, pensionet do të ishin në rrezik.

probleme për të punuar

Në këtë rast nuk i referohemi problemeve shëndetësore, por faktit që njerëzit e moshuar kanë shumë më tepër vështirësi për të gjetur një punë për shkak të pengesave që vendosen në një moshë të caktuar (normalisht pas 55 vjetësh).

Me kaq shumë të mirat dhe të këqijat për të vonuar daljen në pension, cili është më mirë?

Dy njerëz që mendojnë për Avantazhet dhe disavantazhet e vonesës së daljes në pension

Në fakt nuk ka një përgjigje të qartë në këtë drejtim. Nuk mund t'ju themi nëse është më mirë ta vononi apo jo sepse do të varet, në një masë të madhe, nga situata juaj personale.

Në internet mund të gjeni kalkulatorë që ju ofrojnë një shifër të përafërt nëse një person del në pension në moshën zyrtare ose nëse ky status zgjatet më gjatë. Kjo mund t'ju japë një ide se çfarë mund të fitoni.

Megjithatë, Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh llojin e punës që bëni dhe konsumimin që mund të nënkuptojë se trupi është ende aktiv.

Rekomandimi ynë është që, nëse jeni në këtë situatë, vendosni përfitimet në një kolonë dhe të metat në një tjetër. Peshojini ato dhe zgjidhni më të përshtatshmet për ju.

A dini më shumë avantazhe dhe disavantazhe të vonesës së daljes në pension?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.