10 kompanitë që kontrollojnë konsumin ditor global

Unilever

Sa shume markat e kompanive të ndryshme ne përdorim në ditën tonë për ditë? Konsumi është referenca kryesore në ekonominë botërore dhe kur bëjmë blerjen ne zgjedhim ato që na pëlqejnë më shumë, ato që kemi përdorur përgjithmonë ose më të lirat në treg. E vërteta dhe gjëja më kurioze është se pavarësisht zgjedhjes midis njërës dhe markave të tjera, shumë prej tyre mund t'i përkasin të njëjtës kompani që i ka thithur ato.

Pa shkuar më tej, dhjetë kompanitë që detajojmë më poshtë shpërndajnë dhe prodhojnë më shumë sesa dy mijë produkte të konsumit ditor në dhjetëra vende të botës dhe faturën më shumë se një miliard dollarë në ditë me këto shitje. Produkte që prishen shpejt, tekstile, higjienë, ushqim, etj ... madje edhe shumë prej markave të famshme të supermarketeve prodhohen në të vërtetë nga disa prej këtyre kompanive të mëdha.

Dhjetë kompanitë që kontrollojnë konsumin ditor global janë si më poshtë:

 1. Unilever: Ndërmarrja shumëkombëshe Britanike-Hollandeze që ka më shumë se 400 marka duke përfshirë Frigo, Maizena, Signal, Williams, Timotei, Hellman's, Flora, Ax, Mimosín, Ligeresa, Rexona ose Tulipán ndër të tjera.
 2. KoksEdhe pse mendojmë se Coca-Cola është thjesht një markë, kjo kompani shet më shumë se 450 në të gjithë botën. Në vitin 2012 ishte marka më e vlefshme në botë, e tejkaluar vetëm këtë vit nga mollë.
 3. PepsiCo: Kompania shumëkombëshe e pijeve dhe rostiçerisë amerikane e krijuar në 1890. Ajo aktualisht ka 22 marka, megjithëse shpërndan produkte në bashkëpunim me kompani të tjera.
 4. Mars- Prodhuesi global i ushqimit, ushqimit të kafshëve shtëpiake dhe produkteve të tjera ushqimore. Disa nga markat më të famshme të saj janë Royal Canin, Whiskas, Pedigree, M & M's ose Milky Way.
 5. Johnson & Johnson- Kompania amerikane prodhuese e pajisjeve mjekësore, farmaceutike, produkteve të kujdesit personal, parfumeve dhe produkteve për fëmijë. Ka më shumë se njëqind marka dhe shet në më shumë se 175 vende.
 6. Procter & Gamble: kompani shumëkombëshe e mallrave të konsumit me një prani në më shumë se 160 vende dhe me më shumë se 300 marka. Ndër markat e saj më të njohura janë Gillette, Duracell, Ariel ose Tampax ndër të tjera.
 7. Kraft: Kompania Amerikane që prodhon ushqime të konsumit dhe ka më shumë se 150 marka. Disa prej tyre janë Trident, Milka, Fontaneda, Oscar Mayer, Lu, Oreo, Filadelfia, Halls, Mikado, Príncipe ose El Caserío.
 8. Nestlé: me seli në Zvicër, është kompania më e madhe agro-ushqimore në botë. Ka 31 marka nën të cilat shpërndan 146 produkte.
 9. Mills Përgjithshëm: Korporata amerikane në lidhje me produktet ushqimore. Ka më shumë se njëqind marka, ndër të cilat janë Yoplait, Haagen-Dazs, Chex, Cheerios dhe Old El Paso ndër të tjera.
 10. Kellogg-së: Kompania shumëkombëshe agro-ushqimore amerikane që ka më shumë se 65 marka.

Më shumë informacion - Apple, markë më e vlefshme në botë

Imazhi - Alimentari i konvergjencës


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Harry Bede dijo

  konsumizmi lëviz botën