10 ndërmarrjet më ndotëse në botë

Kontaminimi

Organizata e pavarur jofitimprurëse Projekti i Zbulimit të Karbonit (CDP) ka përgatitur raportin Raporti Global 500 i Ndryshimit të Klimës 2013 në të cilën bën të ditur dhjetë ndërmarrjet më ndotëse në botë dhe praktikat e këqija mjedisore të secilës prej tyre. Gjithsej 403 kompani kanë marrë pjesë në raportin e këtij viti

Sipas kësaj organizate, të gjitha këto kompani janë të përkushtuara në shfrytëzimin e burimeve natyrore pa zbutur ndikimin në mënyrë efektive dhe të vazhdueshme. Ato shkaktojnë emisione të larta të karbonit dhe tregojnë mungesë vullneti për të përfshirë qëndrueshmërinë si një fokus i projeksionit dhe zhvillimit për kompaninë. Pa shkuar më tej, raporti tregon se 500 ndërmarrjet më të mëdha në botë janë përgjegjëse për pothuajse tre të katërtat e 3,6 milion tonë metrikë të emetimeve të gazeve serrë.

Dhjetë kompanitë më ndotëse që shfaqen në këtë listë janë:

 1. Wal - Mart, korporata e tretë më e madhe publike në planet që operon zinxhirë të departamenteve të zbritjeve dhe klubeve të magazinës
 2. Exxon Mobil, ndërmarrja kryesore e naftës dhe ajo me kapitalizimin më të lartë të tregut në botë për momentin
 3. Banka e Amerikës, korporata e dytë më e madhe bankare në botë
 4. Bayer, kompania kryesore në botën e sektorit të ilaçeve
 5. Shën - Gobain, një kompani franceze që prodhon materiale strukturore dhe me performancë të lartë
 6. Samsung, Kompani elektronike koreano-jugore
 7. Arcelor Mittal, kompania më e madhe në botë e çelikut
 8. Verizon, një nga operatorët kryesorë të telefonisë mobile në botë
 9. RWE, Kompani gjermane në sektorin e energjisë
 10. Karnaval, kompani lundrimi

CO2 i emetuar nga këto kompani në katër vitet e fundit është rritur me 1,65% me një total prej 2,54 milion ton. Sipas ekspertëve që kanë përgatitur këtë raport, secila prej këtyre ndërmarrjeve duhet të përmirësojë performancën e tyre në sektorin mjedisor, përveç marrjes së stimujve nga qeveritë kur kjo ndodh.

Ndër 50 kompanitë më ndotëse ne gjejmë mbi të gjitha grupet e naftës, energjisë, çimentos, metalurgjike ose minierave. Nga këta, 16 janë amerikanë, gjashtë britanikë, pesë kanadezë, pesë francezë, pesë gjermanë, dy brazilianë, dy japonezë, dy spanjollë, dy zviceranë dhe një nga Australia, Italia, Luksemburgu, Hollanda, Norvegjia, Afrika e Jugut dhe Koreja e Jugut .

Imazhi - Ndërgjegjësimi mjedisor


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.