Çfarë ndodhi me Kinën

kriza në Kinë

Shumë zona të botës u tronditën disa ditë më parë sepse Shanghai ose Shenzhen Stock Exchange ato ranë 7% që shkaktoi një sasi të madhe humbjesh të pësuan në tregjet e tjera në botë.

Humbja që është përjetuar në tregjet botërore është për shkak të faktit se Kina është një nga konsumatorët kryesorë Në shumicën e vendeve.

Pse tregjet e aksioneve të Kinës ranë papritur?

Një nga problemet arsyet kryesore pse tregjet e aksioneve të Kinës ranë Kjo për faktin se për të pestin vit radhazi aktiviteti i ndërmarrjeve dhe fabrikave kishte rënë, kështu që ekonomia nuk mund ta duronte më. Që nga dhjetori i vitit të kaluar, një rënie e dukshme prej 48.2 filloi të vërehej. Ekspertët e tregut të aksioneve e kanë bërë të qartë se ka një normë blerjeje më të vogël se 50%, kjo tregon se tregu po jep rezultate negative.

Për 25 vjet, tregu kinez ka menaxhuar politika të mëdha me çmime të ulëta Dhe kjo është diçka që mund të shihet në miliona faqe kineze të shitjeve. Për shumë vende, kjo është quajtur politikë e padrejtë, pasi që shumë vende nuk mund të konkurrojnë me ato çmime.

Viti i vetëm në të cilin vendi kinez ka pasur momentin më të mirë ishte 2008. Në atë kohë, rritja e shitjeve ishte gati 10% dhe filloi një ngadalësim i madh ekonomik.

Rënia e tregut të aksioneve më 7 janar

po kina

La Rrëzimi i bursës që ndodhi më 7 janar Ishte mbresëlënëse për të gjithë dhe filloi të ngrinte alarme në vende. Arsyeja është e thjeshtë, pasi që Kina është një konsumator i madh i vendeve të tjera në botë, ne do të marrim parasysh që nëse Kina nuk ka para për të investuar dhe për të blerë vëllimin që blen, ekonomia e atyre vendeve do të ndikohej gjithashtu shumë.

Ka kaq shumë para që Kina i shpenzon jashtë vendit të saj

Pa dyshim, shumica e fabrikave kineze blejnë produktet e tyre brenda vendit, kjo përfaqëson 22.6 në lidhje me PBB-në; po flasim për më shumë se 10 trilion dollarë; megjithatë, blerjet që ata bëjnë jashtë vendit janë 18 miliardë euro. Shumica e gjërave që ata blejnë jashtë vendit janë ushqime dhe mallra.

Vendet kryesore nga të cilat Kina blen janë Koreja e Jugut, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara.

Do të ishte një goditje e rëndë për Amerikën Latine

Amerika Latine shet një numër të madh të produkteve në KinëPra, nëse ekonomia bie, shumë vende të Amerikës Latine do të ishin në telashe.

Brazili dhe Kili Ata janë dy vendet që i japin numrin më të lartë të shitjeve Kinës dhe madje ekspertët kanë thënë se nuk do të ishte e çuditshme që të dy vendet të ishin në një lloj recesioni nëse Kina pushon së bleri lëndë të parë nga të dy vendet.

Meksika është një nga vendet kryesore që i shet Kinës dhe është në vendin e 33-të në listën e vendeve që i shesin Kinës në sasi të mëdha.

Konsumatori më i madh i energjisë

Nga ana tjetër, Kina është një nga vendet që konsiderohet vendi më i madh që konsumon energji në botë. Në të njëjtën kohë, është një vend që importon shumë naftë, gjë që e ka bërë atë të bëhet një vend i barabartë me Shtetet e Bashkuara në blerjen e naftës. Vitin e kaluar ai importoi 7.2 milion fuçi naftë… në ditë.

Çfarë thonë këto humbje

7 janar tregjet e aksioneve bien në Kinë

vendet u zgjuan nga lajmet për problemet në Kinë dhe ata ishin shumë të befasuar pasi që këto humbje flasin për tregues të këqij për vendin. Shpejt, ekspertët kanë dhënë mendimin e tyre dhe kanë thënë se shumica e fabrikave të Kinës dhe ekonomia në përgjithësi do të mbetet e tillë gjatë gjithë vitit. Apprecshtë vlerësuar që ngjarjet që ndodhën më 7 janë vetëm fillimi i gjithë kësaj dhe se ekonomia kineze nuk po kalon momentin e saj më të mirë.

Një zhvlerësim i madh vitin e kaluar

Gjatë vitit të kaluar, në mes të tetorit monedha e Kina pësoi një zhvlerësim të madh, juani u zhvlerësua me 4.6% dhe qëllimi ishte që të bëheshin eksportet më të lira në mënyrë që ekonomia të përshpejtohet dhe në këtë mënyrë, ekonomia kineze do të rritet me 7% në vit; megjithatë, si pasojë ai pati këtë zhvlerësim.

Nga ana tjetër, kryekonomisti i Citigroup ka thënë se nuk është vetëm ekonomia kineze, por bota në përgjithësi është në një moment shumë delikat dhe mund të keni probleme serioze nëse nuk jeni të kujdesshëm me ndryshimet e monedhës.

Ajo e ka bërë të qartë se ajo që po ndodh në Kinë nuk është unike për vendin dhe se pritet të ndodhë në ekonomitë e tjera të Amerikës Latine. Disa vende në Azi gjithashtu do të preken rëndë Por pas këtij viti, kushtet në shumë vende që janë aktualisht në krizë do të fillojnë të përmirësohen.

Autoritetet e kanë ditur prej muajsh

çanta kineze

Për disa muaj tani, autoritetet janë përpjekur të mbajnë qetësi në Kinë dhe të mbajnë qetësi në të gjitha pjesët e vendit, pasi shumë fabrika filluan të kapnin panik.

Arsyeja është se a rënie çmimi (të cilat tashmë ishin të ulta) gjë që u dha pak besim kompanive në të gjithë vendin. Rënia e çmimeve ndodhi në qershor të vitit të kaluar dhe që nga ajo kohë ata nuk kanë qenë në gjendje të rikuperohen.

Në këtë pikë dhe për të qetësuar kompanitë, qeveria kineze erdhi për të ndihmuar me një shumë multimilionë dollarë për kompanitë ndërsa monedha e vendit stabilizohet.

Disa Matur nga komisioni rregullator i bursës.

Kush fiton ose humbet vërtet me gjithë këtë

Pas ditës së 7-të, shumica e çantave filluan të stabilizohen dhe madje edhe ato Tregu i aksioneve të Shangait filloi të bjerë por në mes të ditës ata përsëri u stabilizuan.

E hëna e Zezë, siç ata tashmë kanë filluar ta quajnë këtë ditë në Kinë, është bërë lajm botëror. çmimi i naftës ndodhi në sekonda për të pasur çmimin më të ulët të 6 viteve të fundit (dhe atë që ka qenë e ulët gjatë viteve të mëparshme) Ari, metali gjithashtu pësoi një rënie prej 0.6%, gjë që bëri që për herë të parë, të gjithë Ai do t'i sjellë duart në kokë në të njëjtën kohë.

Ky efekt i rënies ishte aq i madh sa për disa orë ai kaloi në Evropë dhe nga atje i gjithë planeti u hodh.

Edhe kështu, përkundër momentit të tensionit që është jetuar dhe parashikimeve të shumta që janë bërë për këtë vit, Tregu kinez është ende fuqia e dytë botërore dhe duket se asgjë nuk do ta rrëzojë nga froni nga atje. Ekspertët ekonomikë kanë thënë se tashmë pritej që gjatë gjysmës së parë të vitit, Ekonomia e Kinës do të ulet sepse shumë gjëra kanë lëvizur në drejtim të monedhës; disa prej tyre nuk kanë qenë shumë etike dhe dihej nga ekspertët se do të ndodhte.

Të hënat e zeza jo aq të këqija

Çfarë ndodh me tregun kinez të aksioneve

Duket se të hënat e zeza mbajnë një konotacion negativ, pasi që në humbjet më të mëdha globale u është dhënë gjithmonë ai emër, megjithatë, ekspertët kanë kujtuar se të gjitha të hënat e zeza pasohen nga fitime të mëdha për vendin dhe rikuperime shumë të shpejta.

Për Kinën dhe njerëzit e saj, fakti që qeveria është e vetëdijshme dhe se ka premtuar se nuk do ta lejojë vendin të fundoset duke bërë injeksione të mëdha parash kur është e nevojshme është për kinezët dhe kombet e tjera. ekonomitë që varen nga Kina një valvul oksigjeni shume e rendesishme.

Në të vërtetë, vendet që do të dëmtohen janë vendet më të zhvilluara, në këtë rast, shumica janë në Evropë. Do të vërehet kërkesa e ulët e konsumatorit dhe prodhimi dhe eksporti më i ulët evropian.

Më në fund dhe siç e kemi thënë tashmë, Amerika Latine do të humbiste një blerës të madh të lëndëve të para, Kjo mund të çojë në një spirale çmimesh të ulëta që mund të lënë në hije prodhimin ose të shkaktojnë një krizë në disa vende. Pikëpamjet në këtë rast janë vendosur në Peru dhe Kili.

Me pak fjalë

Edhe pse lajmet nga Kina dhe mbyllja e tregut të saj të aksioneve janë diçka që ka trembur të gjithë botën, ekspertët kanë thënë se është vetëm një lëvizje tjetër nga Kina Nuk doli aq mirë sa shpresonin. Në shumë pika, rezervat kineze pritej të binin por nuk pritej të ishin në atë nivel.
Shumë vende thonë se në realitet, kjo nuk është asgjë më shumë se a praktikë e padrejtë në mënyrë që vendet të hyjnë në krizë dhe disi ta detyrojnë botën të hyjë në një zhvlerësim.

Arsyeja është se meqenëse monedha e tyre është shumë e ulët, ata mund të shërohen shpejt nga kjo, duke lënë të plagosur shumë vende gjatë rrugës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.