Çfarë është vegla, cilat lloje ekzistojnë dhe cilat janë avantazhet e tyre

Shembuj për të mësuar se çfarë është vegla

Nëse punoni në një kompani industriale, ka mundësi që nëse ju pyesim se çfarë është vegla pune, mund të përgjigjeni lehtësisht. Por kur jo, ky term mund të jetë i vështirë për t'u kuptuar. E megjithatë, kur e takoni, duket sikur e keni njohur gjatë gjithë kohës, edhe pse jo me atë fjalë.

Sot do të përqendrohemi në veglat e punës. Do të dini se çfarë është, llojet që ekzistojnë dhe informacione të tjera që duhet të merrni parasysh. Le ta bejme?

Çfarë është vegla

mjetet

Nëse shkojmë në RAE (Akademia Mbretërore Spanjolle), na tregon se mjetet janë:

"Set i mjeteve të nevojshme për një industri ose punë".

Me fjale te tjera, Po flasim për mjete që janë të dobishme sepse mbështesin ose lejojnë të kryhet një aktivitet më i mirë (më produktive, të sigurt, të shpejtë, efikas, etj.) në kompani.

Edhe pse është normale të përdoret ky term në kompanitë industriale, e vërteta është se mund të ekstrapolohet në shumë biznese të tjera.

Dhe jo, vegla pune nuk është në të vërtetë makineri. Është një nga gabimet më të zakonshme kur mendohet për këtë term. Dhe të dy janë të ndryshëm.

Dallimi midis makinerive dhe veglave

Meqenëse ne duam që ju të kuptoni mirë se çfarë janë mjetet, ne do të bëjmë një paragraf të vogël në mënyrë që të shihni dallimet që ekzistojnë ndërmjet makinerive dhe veglave. Të dyja bashkëjetojnë në të njëjtën kohë në kompani, por janë subjekte të ndryshme.

Për të filluar me të, Duhet të dini se makineria do të jetë gjithmonë më e rëndë dhe më e madhe se mjetet. Ju duhet ta shihni këtë si një mjet që përdoret për të punuar minimalisht, domethënë nuk është vërtet thelbësor, por lejon që puna të jetë më e mirë.

Një tjetër ndryshim midis makinerive dhe veglave është se kjo e fundit normalisht ato përbëhen vetëm nga një mekanizëm, ose thënë ndryshe, i shërbejnë vetëm një gjëje. Makineri në shumicën e rasteve ka mekanizma të shumtë që e lejojnë atë të prodhojë në mënyra të ndryshme.

Përveç kësaj, dhe si një ndryshim i madh, është fakti që një makinë është e pavarur; E ndizni dhe funksionon vetvetiu. Por në rastin e veglave Është e nevojshme ndërhyrja e një personi që të funksionojë.

Me gjithë këtë të qartë, tani do ta shihni veglat si diçka ndryshe. Por çfarë mund të jetë? Në fakt, gjëra të thjeshta: një kaçavidë, një stapler, një kapëse. Janë gjëra themelore dhe po, e marrin atë term.

Në fakt, në të gjitha kompanitë ka, vetëm ata shpesh nuk i quajnë mjete të tilla si të tilla. Por në nivelin e kontabilitetit Po, ata futen në këto seksione dhe madje edhe përsa i përket shpenzimeve (sidomos kur ato duhet të ndërrohen herë pas here), ai i referohet atyre si shpenzime për vegla pune.

Llojet e veglave

Një shembull për të ditur se çfarë është vegla

Dallimi i llojeve të ndryshme të mjeteve nuk është i lehtë pasi ato kanë klasifikime të ndryshme. Për shembull, në nivelin e kontabilitetit, Thuhet se ka dy grupe të mëdha, ato të rinovimit të shpejtë, sepse mbarojnë shpejt, si kapëse, fletore, stilolapsa... dhe duhen ndërruar; dhe rinovim i ngadalshëm, ku janë mjete që zgjasin shumë.

Bazuar në produktivitetin tuaj, atëherë do të keni: standarde, sepse janë fleksibël dhe nuk prodhojnë shumë; dedikuar, sepse janë të specializuar në një proces specifik; ose fleksibël, që kombinojnë më të mirat nga dy të mëparshmet.

Nëse e ndajmë sipas aplikimit që kanë këto mjete, Mund të gjeni përdorim për ruajtje, përpunim, automatizim administrativ ose zyre, montim... Ju duhet ta shihni atë si grupe ku në çdo punë ose detyrë përdoren objekte të caktuara për të kryer punën.

Në fakt, ka shumë mënyra për të grupuar mjetet e instalimeve bazuar në aspekte të ndryshme. Por nuk ka dyshim se të gjitha kanë si karakteristikë kryesore që duhet të përdoren nga një person.

Nga se përbëhet vegla?

mjete

Me siguri kur të shkoni në punë do të shikoni disa objekte që keni në dorë dhe që ju ndihmojnë të përmirësoni produktivitetin tuaj. Tani ju do të dini termin e biznesit që ata marrin por nga çfarë përbëhen zakonisht?

Materialet më të zakonshme për këto mjete janë:

 • Alumini. Sepse është i lirë dhe është i lehtë për të punuar me të.
 • Silikoni. Edhe pse është e vështirë për t'u kontrolluar, e vërteta është se pesha e ulët dhe përshtatshmëria e tij e lejojnë atë të bëjë gjëra që materialet e tjera nuk munden.
 • Qeramika. Përdoret gjerësisht kur punët kërkojnë temperatura të larta. Në këtë rast ato janë shumë rezistente por, në të njëjtën kohë, janë të brishta.
 • Çeliku. Ndoshta është më i përdoruri nga të gjithë.
 • Nikel. Është një nga materialet më të shtrenjta, por edhe ai që ofron më shumë përparësi.
 • Invar. Ashtu si ai i mëparshmi është mjaft i kushtueshëm dhe gjithashtu ka problemin se është i rëndë.

Çfarë avantazhesh ofron vegla?

Së fundi, ne nuk duam ta lëmë temën pa i kuptuar ju 100% përfitimet që ofrojnë këto mjete.

Për të filluar me të, ndihmojnë në uljen e kostove të prodhimit. Dhe këtë e bëjnë sepse e lehtësojnë punën dhe e bëjnë punëtorin më efektiv në kryerjen e detyrave që i janë besuar. Për shembull, nuk është njësoj që një person të vidhosë një nga një vidhat e një rrote sesa të ketë një mjet që e bën atë në të njëjtën kohë duke e vendosur nga ai punëtor.

Një avantazh tjetër është zvogëloni kohën e prodhimit. Për shembull, imagjinoni që një punëtori i duhen 5 minuta për të mbushur një kavanoz. Por, duke përdorur një mjet, në vend të pesë, duhen 2. Kjo ju bën më produktivë sepse kërkon më pak kohë për të kryer detyrën tuaj dhe për të prodhuar produktin përfundimtar.

Duke folur për atë produkt përfundimtar, duhet të dini gjithashtu se ai bëhet më i përsosur. Nuk do të themi se është 100%, por fakti i të paturit të një mjeti ju lejon t'i jepni një përfundim më profesional sesa nëse do të ishte 100% manual.

Dhe në fund Nuk duhet harruar se punëtorët mund ta kryejnë punën e tyre më të sigurt, përveçse të shpejtë, sepse kanë një mjet me të cilin mund të kryejnë detyrën dhe të kenë siguri, si dhe t'ua ofrojnë blerësve.

Tani ju e dini se çfarë janë mjetet dhe gjithashtu keni qenë në gjendje të mësoni informacione të tjera rreth këtyre mjeteve dhe gjithçka që ato kontribuojnë për kompanitë dhe punëtorët. Ju ka mbetur ndonjë dyshim? Më pas na lini në komente.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.