Çfarë është ROE?

Kthimi nga kapitali

ROE, Inshtë në spanjisht: Kthimi nga kapitali, që merr shkurtimin e anglishtes, "Kthimi nga kapitali " Funksionon si një nga mjetet kryesore të përdorura për analizën ekonomike të përfitimit që ka një kompani.

Çfarë është ajo?

ROE është një parametër funksioni i të cilit është të regjistrojë performancën marrë nga një aksionar me respekt te fondet që keni investuar në një shoqëri specifike. Me këtë dua të them që ROE mat nivelin i mundshëm kapacitet që kompania në fjalë ka, për të shpërblim ekonomikisht te accionistas se ata bashkëpunojnë në këtë.

Aksionarët munden analizuar Duke përdorur këtë parametër, Performanca del kapital që ata përdorën në një investim dhe, në këtë mënyrë, kontrolloj la qëndrueshmëria për të mbajtur fondet tuaja në atë partneritet ose për t'u tërhequr para se anija të fundoset.

Si mund ta llogaritni ROE?

Kthimi i kapitalit ose ROE, korrespondon drejtpërdrejt me përqindjen e marrë nga pjesëtimi i fitimi neto pas taksave ndërmjet ata fondet vetanake.

Fitimi neto pas tatimit

________________________________

Fondet vetanake

Kjo formulë mund të kuptohet edhe si a masë se si një kompani e caktuar investon një sasi të caktuar fondesh për të gjeneruar të ardhura të përshtatshme.

El ROE Ka aplikime në sektorë të shumtë, të gjitha kompanitë e mëdha e përdorin atë dhe funksionon shkëlqyeshëm për të verifikuar që ka një përfitim neto pasi keni investuar në një projekt të caktuar.

Ata munden ndikim faktorë të shumtë në kohën e llogarit në mënyrë adekuate ky fitim, por faktorët kryesorë dhe të palëvizshëm të llogaritjes tashmë ju janë treguar, përdorni ato si një parametër i pagabueshëm për të verifikuar destinacionin aktual dhe të mundshëm të investimeve tuaja në të ardhmen.

Aplikime të ndryshme të ROE

ROE

El ROE mund të aplikohet nga dos perspektiva të ndryshme, ajo e investitor, dhe atë të kompani ju do të merrni këtë të njëjtën.

ROE nga këndvështrimi i investitorit

El ROE Si një raport përfitimi, ai është bërë një nga më të përdorurit për evolucionin e duhur dhe efikas të ndërmarrjeve. Për aksionarët është më e rëndësishme që ROE të jetë e lartë sesa të ketë një fitim të lartë në terma absolutë.

Që nga viti ROE është shumë tregues i dobishëm, se si kompania në të cilën investoj është menaxhuese y gjeneruese Përfitimet me kapitalin që ka depozituar në të, pra, është një parametri shumë e rëndësishme që do të duhet të konsiderohet pa dyshim, nëse doni të bëni një investim në një periudhë afatmesme dhe afatgjatë, për të dhënë ndjekim y verifikim për investimin tuaj.

ROE nga vizioni i kompanisë

Arsyeja kryesor me të cilin menaxherët e financave të a kompani ata përdorin ROE është ajo e njihesh si jeni duke punësuar l Inversiones të partnerëve dhe si të gjenerohet më i mirë fitimet. Përveç kësaj, numrat e mirë në këtë parametër, vendosin çdo kompani në një pozicion i favorshëm para tij Tregu ndërkombëtar, pasi më shumë i lartë bëhu ROE, më i lartë Do të jetë Rentabiliteti që një kompani mund të ketë, në varësi të burimeve të veta të përdorura në financim.

Kjo do të thotë se ROE pozicionon kompaninë në një lloj renditje globale të besimit, në të cilën kompanitë me indekse më të larta ROE, merrni investitorët më të mëdhenj dhe shisni aksionet e tyre tek më i mirë çmimet nga dita në ditë, nga ana tjetër nëse ky parametër zvogëlohet, besiminvestitorët, është gjithashtu në hije, në mënyrë që aksionet e kompanive të ulin koston e tyre, dhe investitorët që kanë paguar shumë për ta, humbin para. Prandaj është e rëndësishme që ky indeks të mbahet gjithmonë lart dhe të zbatohen politika pune më të organizuara dhe miqësore me produktivitetin.

SWR përdoret gjithashtu gjerësisht për të krahasuar Rentabiliteti Midis ndërmarrjeve në të njëjtin sektor, duhet të theksohet se krahasimi midis kompanive në sektorë të ndryshëm mund të çojë në rezultate të dobëta, pasi kthimi i kapitalit ekonomik gjithmonë ndryshon në kohë dhe formë në varësi të sektorit të cilit i përkasin.

Për të kryer një analizë themelore të një kompanie, ROE është një parametër që nuk mund të injorohet, dobia e tij përfshin sektorë të shumtë dhe profesionistë, rëndësia e ROE Për momentin nuk është e diskutueshme, prania e tij është shumë e qartë, në të ardhmen e suksesshme që kanë pasur shumë kompani moderne që janë rritur në mënyrë të pabesueshme për disa vjet, raste të tilla si Facebook, YouTube, Snapchat, ndër të tjera.

Kur llogarisim ROE e një kompanie të caktuarAjo që ne vërtet po matim është aftësia e shoqërisë për të gjeneruar fitime për aksionarët e saj.

ROE u jep aksionerëve një mjet për të analizuar përfitimin ata kanë marrë nga fondet që kanë investuar, kështu që ata do të shqyrtojnë me këtë rezultat nëse është e kujdesshme të vazhdojnë me investimin. Në mënyrë që të konsiderohet se një kompani po bën mirë, ROE duhet të tejkalojë përfitimin minimal që si aksioner kërkohet të investojë në një biznes të caktuar.

Ai gjithashtu punon për të matur efikasitetin e një shoqërie biznesi, domethënë sasinë e përfitimit që ajo ofron nga burimet e investuara. Për shembull, një kompani që ka një ROE prej 30%, pra merr 30 euro fitim të ri, për çdo 100 euro të investuara.

Përdoret për të ndjekur evolucionin e një kompanie dhe, përveç kësaj, lejon krahasime statistikore dhe tregon se si po përdoren burimet e ndërmarrjes. Sa më e lartë ROE, ajo do të rrisë drejtpërdrejt përfitimin që një kompani mund të ofrojë, prandaj, do të jetë më tërheqëse për çdo investitor.

Formula e Dupont

Donaldson Brown Kjo është arsyeja pse në 1912 ju i bëtë vetes një pyetje që ju mund t'i bëni vetes në këtë kohë: Nëse ROE e një kompanie rritet nga 8% në 12% ... pse ka ndodhur ?, sepse ata kanë rritur fitimet me 20% mbajtja konstante e vlerës neto?

ÇFAR IS ISSHT ROE

Cila është arsyeja pse Donaldson vendosi të ndajë formulën në pesë herës të ndryshëm.

Këtu janë pesë përbërësit e ROE sipas formulës Dupont

 1. [NI / EBT]: Marrëdhënia e vendosur midis fitimit neto dhe fitimit pas shtimit të taksave. Lidhet me aspektin fiskal.
 2. [EBT / EBIT]: Marrëdhënia midis fitimit para de impuestos dhe përfitimi para de intereses. Në lidhje me vëllimin që ka kompania e borxhit, si dhe interesat e paguar prej saj.
 3. [EBIT / Shitjet] isshtë përgjegjës për krijimin e marrëdhënies ndërmjet l shitje dhe rezultat de l operacionet. Vendosja e marzheve të fitimit të biznesit.
 4. [Shitjet / Pasuritë] theshtë numri i shitjeve të bëra mbulon asetet totale. Gjë që lidhet me shkallën e aktivitetit shoqëror që ka ndërmarrja. Një koncept disi më kompleks, por ka qenë kthimi i kapitalit, domethënë, ajo që investuat u rikuperua në një kohë të caktuar.
 5. [Pasuritë / Kapitali]. Ajo lidhet drejtpërdrejt me numri i herëve se kapitali i saj është i përfshirë në aktive. Shtë e lidhur me nivelin e borxhit dhe levave të ndërmarrjes.

Për ta sqaruar më tej, le të shohim një shembull hipotetik. Supozoni se Juan ka 200.000 €. Me ato 200.000 € ai blen një pronë që e jep me qira në 20.000 € pas taksave. ROE i Juan është atëherë 10%.

Juan më pas vendos të hyjë në borxh me dy shtëpi të tjera për t'i marrë me qira me të njëjtin çmim. Prandaj, ai do të jetë në borxh për 400.000 euro, mbi të cilat duhet të paguajë 5% interes. Fitimi neto do të jetë 40.0000 [60.000 të ardhura (20.000 euro për apartament me qira) më pak 20.000 euro për kamatë].

ROE i Juan ka kaluar nga 10% në 20%.

Morali i shembullit: Essentialshtë thelbësore t'i kushtohet vëmendje borxhit për të analizuar ROE.

Ne mund të përfundojmë duke thënë se ROE

Funksionon si një mjet financiar dhe parametër krahasues për sipërmarrësit dhe investitorët, ekonomia e të cilëve pasqyrohet në varësi të sasisë së ROE që këto kanë, duke rritur këtë shumë, gjithashtu rriten mundësitë që kompania të spikasë në tregun global, pasi ato pozicionohen si një kompani e besueshme, ku mund të jenë fondet e investitorëve komode dhe e sigurt, me rrezik më i ulët.

El më pak Rreziku është ai që investitorët kërkojnë gjithmonë, kështu që ROE flet për kompanitë, jo reklamat ose shitjet, nëse jo vetë projeksioni i kompanive në të ardhmen, ku parashikimet janë në ballë të ekonomisë, nëse nuk përpiqeni të parashikoni se çfarë do të ndodhë në treg, do të qëndroni një hap mbrapa nga pjesa tjetër e investitorëve dhe kompanive të azhurnuara.

Alsoshtë gjithashtu tepër e dobishme në promovimin e çmimit të aksioneve të një kompanie, nëse është ROE e një kompanie rritet, ajo gjithashtu rrit vlerën komerciale të aksioneve të saj në mënyrë proporcionale.

Undshtë padyshim një nga parametrat më funksionalë për të njohur dobinë që po keni bazuar në investimin tuaj, si dhe për të krahasuar kushtet e një kompanie me një tjetër, ose për të gjeneruar një imazh të mirë dhe besim për të tërhequr investitorë, Tani që keni mësuar përdorimet e ROE, përfitoni prej tyre për të vendosur rrjedhën e biznesit tuaj ose të drejtën e investimit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.