Çfarë është një flluskë ekonomike?

flluskë Një nga skenarët që investitorët kanë më shumë frikë është e ashtuquajtura flluskë ekonomike. Nuk është për t'u habitur, ai është një proces që çon në të rëndësishme zhytje në tregje të ardhura të ndryshueshme. Ata nuk janë të shpeshtë, por kur ato të shfaqen nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç se të jeni larg çdo pozicioni në çantë. Ulje të çmimeve për veprimet ato janë shumë intensive dhe mund të bien në nivele minimale. Deri në pikën që ato mund të përfitojnë nga investitorët më spekulativë.

Sidoqoftë, jo të gjithë investitorët e vegjël dhe të mesëm e dinë kuptimin e tij të vërtetë. Epo, që ta keni më të qartë tani e tutje, duhet të dini se një flluskë ekonomike, e quajtur gjithashtu financiare, është një actuation bursë që ndodh kur ka një ndikim serioz në tregjet financiare. Sido që të jetë, dhe kjo është më serioze, flluskat shfaqen edhe pa pasiguri dhe pa skenarë spekulimesh. Megjithëse në rastet e fundit ato janë më komplekse për t'u zbuluar nga agjentët e ndryshëm financiarë.

Një faktor tjetër që duhet të dini tani është se ky fenomen ekonomik po bëhet më i zakonshëm me proceset e koordinimi i çmimeve. Diçka që kuptohet më mirë si në rastin specifik të të ashtuquajturës flluskë e pasurive të patundshme, kaq e ndjeshme në Spanjë vitet e fundit. Nga ana tjetër, është reflektimi që del si pasojë e një periudhe shkëlqimi ose lulëzimi ekonomik. Pas një periudhe të zgjerimit ekonomik, ajo pothuajse gjithmonë i paraprin skenarit për të cilin po flasim në këtë artikull.

Flluskë: mund të përfundojë në një çarje

Një fakt shumë interesant në lidhje me flluskën ekonomike është se ai mund të përfundojë në një përplasje financiare që mund të shkatërrojë një sasi të madhe pasurie në një vend. Siç ka ndodhur në vitet e fundit me Depresion i madh të viteve 1930 dhe flluska e pasurive të patundshme në Japoni në vitet 1990. Këta janë shembuj që shpjegojnë shumë mirë këtë lëvizje financiare që shqetëson aq shumë investitorët. Ndër arsyet e tjera sepse ata mund të humbin shumë para në veprimtaritë e tyre në tregun e aksioneve. Përtej konsideratave të tjera teknike dhe madje edhe nga këndvështrimi themelor i tregjeve financiare.

Lidhur me natyrën e tyre, ata kanë modalitete të ndryshme dhe kjo materializohet në ndarjen vijuese që ne ju tregojmë për ju: racional, i brendshëm dhe madje i quan si ngjitëse. Megjithëse këto të fundit kanë më shumë një përbërës psikologjik mbi qasjet e tjera makroekonomike. Karakterizohet sepse këtij fakti i paraprin një fazë kritike. Aty ku blerësit fillojnë të jenë të pakët, dhe disa investitorë fillojnë të shesin pozicionet e tyre në tregjet financiare. Për të përfunduar në një shpërthim të tmerrshëm ose për një term ju mund t'i njihni më mirë si përplasje, edhe pse me kujtime të këqija për investitorët.

Si të zbulojmë shpërthimin?

Kur gjenerohet e ashtuquajtura flluskë ekonomike ekzistojnë një sërë shenjash që tregojnë se ne po përballemi me këtë gjendje delikate në ekonominë e një vendi apo globalisht. Ato njihen lehtë dhe mbi të gjitha bazohet në shenjat e mëposhtme që ju ekspozojmë më poshtë në mënyrë që të keni pak më të qartë këtë lëvizje të veçantë ekonomike.

 • Rënia e përgjithësuar të tregjeve të kapitalit, me nivele që mund të jenë shumë intensive dhe që shoqërohen nga një nivel i lartë i kontraktimit. Për disa javë, vlera e aksioneve zvogëlohet ndjeshëm.
 • El konsumi ulet veçanërisht deri në pikën që mund të vërë në rrezik ekonominë e një vendi ose zone gjeografike. Përdoruesit harxhojnë më pak para për blerjen e mallrave të shërbimit, marrin më pak hipoteka dhe shpenzojnë më pak para për blerjet e tyre të rregullta. Me një promovim të kursimit mbi konsideratat e tjera.
 • Rritja e ekonomive bie në nivele që mund të konsiderohen si shumë të rrezikshme. Nuk është për t'u habitur, është shumë e zakonshme që ata janë në rritje negative për disa tremujorë apo edhe vite si në vendet në zhvillim. Shtë faktori më shkatërrues në flluskat financiare ose ekonomike.
 • El Paro rritet kur kjo situatë ekonomike ndodh, në disa vende me përqindje që mund të jetë shumë e vështirë për t'u marrë nga qeveritë. Sidomos kur ka probleme të konsideruara si strukturore, si për shembull në Spanjë. Me nivele mbi 20%, siç ndodhi në krizën e fundit ekonomike, në 2007 dhe 2008.
 • Turbullira në tregjet e valutave Shtë një tjetër emërues i përbashkët i këtyre skenarëve shumë problematikë në ekonomi. Me ndryshime midis çmimit maksimal dhe minimal në të njëjtën sesion tregtar që mund të tejkalojë nivelet prej 10% ose edhe me më shumë intensitet në lëvizjet më të theksuara të këtyre aktiveve financiare.

Efektet e këtyre lëvizjeve

veprimet Nuk ka dyshim se flluska ekonomike mund të ketë efekte të dëmshme në shoqëri në përgjithësi. Kjo kryesisht për faktin se ngritje anormale dhe e zgjatur Çmimi i aksioneve të caktuara ose pasurive të patundshme shkakton një spirale spekulimesh që përfundojnë duke shkatërruar ekonominë. Flluska ekonomike nuk ka një kohëzgjatje fikse. Nëse jo, përkundrazi, mund të zgjasë nga disa muaj (megjithëse ky skenar nuk është i shpeshtë) deri në shumë vite dhe të shkatërrojë ekonominë ndërkombëtare ose të paktën disa kombe në planet.

Nga ana tjetër, është shumë e zakonshme që kur flasim për këtë lëvizje karakteristike ekonomike duket se i referohemi drejtpërdrejt krizës ose flluskës së pasurive të patundshme. Por ndalimi është se ato nuk duhet domosdoshmërisht të përkojnë, larg saj. Megjithëse ato përkojnë në origjinën e saj pasi ajo ka konstanta shumë të përcaktuara mirë që mund të analizohen nga analistët financiarë me prestigjin më të madh në tregje. Nuk është për t'u habitur, origjina e flluskave financiare zakonisht është spekulim. Spekulimi konsiston në blerjen e një aktivi ose produkti me qëllimin kryesor shitjen e tij më vonë me një çmim më të lartë.

Ligji i kërkesës dhe ofertës

ofroj Në çdo rast, ekzistojnë një sërë sinjalesh që mund t'ju japin një mjet në interpretimin e tij. Si në rastin specifik që flluskat financiare janë një fenomen ekonomik që konsiston në një mospërputhje të fortë midis ofertës dhe kërkesës. Kur kjo ndodh, ajo po gjeneron një ndikim shumë të rëndësishëm në ekonominë e një vendi ose në një shkallë globale, siç po ndodh vitet e fundit me krizat ekonomike. Ato nuk prekin një vend specifik, por përkundrazi zona shumë të mëdha ekonomike, si për shembull mund të jetë në zonën e euros.

Një aspekt tjetër që duhet të merret parasysh që tani e tutje bazohet në faktin se, në një farë mase, lëvizje të tilla të mprehta në ekonomitë ndërkombëtare mund të parashikohen. Meqenëse në fakt, është një rritje e fortë e çmimit, e cila mund të duket si një ngritje tipike e një flluske financiare, nuk do të korrespondojë domosdoshmërisht me një flluskë. Nga kjo qasje, kjo sjell një sërë problemesh për një diagnoza e saktë se çfarë është një flluskë e këtyre karakteristikave. Përtej shenjave të tij më themelore dhe që mund të ngatërrohen me lëvizjet e tjera financiare të gravitetit të veçantë, por që nuk bëhen një flluskë financiare ose ekonomike

Trendet e tregut

rruga mur Në çdo rast, duhet të dini që tani e tutje që bursat tregojnë prirje që korrespondojnë me flluska financiare. Sipas Dow, krijuesi i indeksit New York Dow-Jones, tregu i aksioneve shfaq tre prirje: prirja kryesore, prirja dytësore dhe prirja terciare. Inshtë në këtë të fundit ku mund të ndodhë flluska për të cilën po flasim. Nuk është për t'u habitur, ajo karakterizohet mbi të gjitha sepse në trendi terciar korrespondon me luhatjet e çmimeve të prodhuara gjatë së njëjtës seancë në tregun e aksioneve.

Nga ana tjetër, duhet të theksohet gjithashtu në këtë drejtim se fakti që një treg financiar është i mbivlerësuar dhe shitjet imponohen me forcë të veçantë është një tjetër nga shenjat me të cilat mund të mblidhen ose zbulohen ky lloj flluskash. Aty ku ka rënie të mëdha dhe panik midis investitorëve, deri në pikën që ata do të shesin pozicionet e tyre në tregjet e kapitalit edhe me koston e humbjes së një shume parash në investimet e tyre.

Arsye të tjera për pamjen e saj

Sidoqoftë, ka burime të tjera analize që shpjegojnë këtë fakt të rëndësishëm ose ngjarje ekonomike. Si për shembull, është një analiza iracionale, bazuar vetëm në fitimet e marra në të kaluarën e afërt të aktivit. Pa marrë asnjëherë në konsideratë pjesën e analizës themelore të aktiveve financiare. Dhe kjo mund të çojë në efekte të padëshiruara nga ana e investitorëve të vegjël dhe të mesëm. Përtej konsideratave të tjera teknike dhe madje edhe nga këndvështrimi themelor.

Kur është gjithashtu e mundur që në tregjet e mbivlerësuara, dhe me një mjedis optimizmi të jashtëzakonshëm, mund të çojë në mendimin e investitorëve se këto situata nuk do të ndryshojnë për një kohë të gjatë. Deri në krijimin e skenarëve që nuk janë aspak të favorshëm për veprimet e investitorëve të vegjël dhe të mesëm. Ku kanë më shumë për të humbur sesa për të fituar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.