Çfarë është diversifikimi? Amazon diversifikon dhe shpërndan ushqim në shtëpi.

Kamion i freskët Amazon

Kur shkruaj një artikull të ri të lajmeve nuk më pëlqen të mbetet një artikull thjesht informues, por preferoj të shpjegoj, të paktën gjerësisht, ato konceptet ekonomike ose kompani që citohen në mënyrë që në këtë mënyrë të vendosim veten në kontekst dhe të kuptojmë më mirë lajmet.

Në këtë rast, koncepti që hyn në lojë është ai i diversifikimi i biznesit:

Çfarë është diversifikimi?

Epo, të gjitha kompanitë kërkojnë dhe hetojnë se si të marrin avantazhe konkurruese, Një avantazh konkurrues është një karakteristikë që kompania duhet të zhvillojë për të forcuar një pozicion të favorshëm në lidhje me konkurrencën e saj dhe në këtë mënyrë, rritje përfitimet e saj.

Për këtë, kompania duhet të gjurmojë çfarë strategjish do të vazhdojë në sferën konkurruese, funksionale dhe të korporatave. Ne do të flasim për dy të parat në artikujt e ardhshëm.

Strategjia e korporatave, prandaj është ai që kupton vendimet e ndërmarrjes në të cilat bizneset competir dhe në cilët sektorë do të ndalojë së konkurruari, domethënë, qëllimi i tij i veprimit.

Kur kompanitë duhet të marrin vendime në lidhje me strategjinë e korporatave, ato duhet t'i marrin ato në përputhje me to 3D: vertikale, gjeografike dhe horizontale, në mënyrë të barabartë, ne do të flasim për dy të parat në të ardhmen.

Sipas dimensioni horizontal, ndërmarrja duhet të vendosë se në cilët sektorë do të konkurrojë, domethënë nëse merr vendimin për diversifikim.

Pasi të kemi hartuar konceptin tonë, mund të themi që diversifikimi i biznesit konsiston në zgjerimin e portofolin e biznesit të një kompanie që ofron produkte të reja ose që hyn në tregje të reja.

Brenda këtij diversifikimi, ato dallohen dy lloje të ndryshme:

  • Diversifikimi i ngjashëm: Kur ka ndonjë lidhje ose lidhje midis sektorit të vjetër dhe sektorit të ri. Për shembull, kur kompania e mollëve, e përkushtuar ndaj inovacionit teknologjik, vendosi të diversifikojë dhe t'i hapet botës së telefonave celularë në vitin 2007 (gjithashtu një sektor i teknologjisë).
  • Diversifikimi pa lidhje:   Kur nuk ka më shumë marrëdhënie midis bizneseve sesa një marrëdhënie financiare, domethënë origjina e burimeve. Për shembull, kompania TATA që është e përkushtuar për sektorë të tillë të ndryshëm, të tilla si kultivimi i çajit ose prodhimi i automobilave. Siç mund ta shohim, ata nuk kanë asnjë lidhje me njëri-tjetrin.

Cili është rasti specifik i Amazon?

Rasti i Amazon është një rast i vështirë për të klasifikuar pasi nëse, nga njëra anë, ka të bëjë me tregtinë në internet, një sektor në të cilin është i specializuar, nga ana tjetër, produkti që ata ofrojnë janë ushqim, një sektor në të cilin deri më tani nuk ishin të pranishëm, për mendimin tim, më mirë mund të flitej për një diversifikim nuk ka lidhje.

Diversifikimi që Amazon materializon në dy shërbime të ndryshme, por plotësuese për klientët e saj:

Çanta të freskëta Amazon

  • Amazon i fresket, një shërbim i shpërndarjes së ushqimit, i cili lejon klientët të porosisin blerjen e tyre dhe ta marrin atë në më pak se 24 orë. Një shërbim që mund të shijohet në Seattle që nga viti 2013 por nuk ka arritur në Evropë deri në shtator të këtij viti, konkretisht Gjermania dhe Austria.

Ueb lokal i Amazon

  •  Amazon Lokale, një lloj VET E HANI, domethënë një platformë në internet në të cilën "pajtohen" restorantet, në këtë rast dhe për momentin, nga Seattle dhe që i vë ata në kontakt me klientët që duan që t'u dërgojnë atyre ushqim të gatuar tashmë ne shtepi. Duke vepruar Amazon si një ndërmjetës i thjeshtë që i vë klientët në kontakt me restorantet dhe në varësi të çmimit, si dhe dërgesës së këtyre të fundit.

Ndoshta së shpejti do të shohim këto shërbime që vijnë nga gjigandi i shitjeve në vendi yne, edhe pse deri atëherë shpresoj se ata tashmë i kanë të tyret selitë tatimore në Spanjë, dhe për këtë arsye nuk bëjnë një konkurrenca e pandershme kundër atyre ndërmarrjeve që janë në përputhje me legjislacionin.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.