Ibex 35 влегува во мечка фаза

ibex Дали е добро време да влезете во Ibex 35? Ова е периодично прашање на добар дел од малите и средни инвеститори во моментот. Па, одговорот не може да биде понегативен бидејќи селективниот индекс на шпанската берза влезе во мечка фаза што не охрабрува да се заземаат позиции од сега па натаму. Но, има и голем број на котирани компании кои влегоа во ситуација на промена на циклусот. До тој степен што не е паметно да се позиционираат во нивните постапки. Со латентен ризик додека се појавуваат нови сигнали кои ве покануваат да извршите операции на финансиските пазари. Ова е приближно панорамата претставена од националните акции денес.

Секако Не е најдобро сценарио за влез на пазарите. Не може да се заборави дека Ibex 35 во последниве недели премногу го влоши својот технички изглед. Една од причините за претставување во оваа нова ситуација е затоа што индексот се врати во мечка фаза. А. лоши вести, накратко, за оние луѓе кои сакаа да внесат акции за крајот на годината. И покрај фактот дека ова е традиционално нахакан период и каде заштедите може да се направат профитабилни со поголема безбедност отколку во другите периоди од годината. Но, се чини дека оваа година ќе биде поинаква како што предупредуваат некои од најрелевантните технички индикатори.

Техничките индикатори за шпанските акции се влошија во последните денови. До достигнување на едно од најниските нивоа во последните години. Не е изненадувачки, коефициентите на берзата многу јасно покажуваат дека опаѓачкиот тренд веќе е факт во моментот. И во однос на среден и долг рок. Каде што само трговските операции можат да бидат профитабилни за подобрување на статусот на вашите сметки за проверка. Многу е поразумно да се формализира продажбата отколку да не е спротивното работење. И ова е сценарио на кое ќе мора да се навикнете во текот на следните неколку состаноци. Горе-долу ова е рендгенско зрачење што го претставува Ibex 35.

Кобер 35 под надолна спирала

Иако малку по малку, шпанските акции губи пареа кога остануваат само неколку недели до крајот на оваа година. Од друга страна, тоа беше позитивно за интересите на малите и средни инвеститори. Каде што Ibex 35 има преценето околу 10%, за сметка на она што може да се случи во месец декември. Иако тоа нема да влијае на основниот тренд на оваа трговска година. Сепак, последниот биланс на 2018 година ќе ве остави со многу горчлив вкус, па дури може да има и негативни резултати во билансот на успех. Нешто што изненади повеќе од еден инвеститор, како што може да биде во вашиот случај.

Сега за сега нема да должите многу позитивни работи во Ibex 35. Ако не спротивното, дека може да изгубите пари на неочекуван начин како резултат на оваа неочекувана промена на трендот на домашните финансиски пазари. Особено, низа акции што можеби се повеќе склони во овој момент да претрпат значителни намалувања на цените. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека селективниот индекс на акции остана малку повеќе од 5% во ноември. Во еден од најлошите месеци од оваа година.

Негативен тренд во одредени вредности

bbvaВо секој случај, вистина е дека однесувањето на некои акции е полошо од другите. Во оваа група се групирани оние од значајниот банкарски сектор кои никогаш не биле во склад во овие месеци од годината што треба да заврши. Многу особено на една од големите банки како на пр BBVA. Бидејќи и покрај развојот на скок во моментот, нејзините изгледи не се многу позитивни на краток рок. Не е изненадувачки, влошувањето на нивната состојба е извонредно во последните месеци. Со слабост што брка добар дел од малите и средни инвеститори. Каде што продажбата преовладува над купувањето.

Друга од хартиите од вредност што ги претставува овие исти карактеристики е цикличниот Ацеринокс. Таа е една од компаниите Ibex 35 која занаети засновани врз економскиот циклус Во која се наоѓа. Токму поради оваа причина, флуктуациите во нејзината цена се повпечатливи. Со голема разлика помеѓу нејзините максимални и минимални цени. И дека во моментот поминува низ ситуација на огромна слабост како резултат на својата техничка состојба. До точка на презентирање на индикатори кои укажуваат на неговиот надолен тренд на краток рок. Не е изненадувачки што цената на нејзините акции не престанува да опаѓа од мај. Да се ​​биде една од вредностите што најмногу амортизирала од овој период. Дури и во споредба со компаниите во вашата индустрија.

Промена на трендот на берзата

На сето ова мора да се додаде и фактот дека промената во трендот на националниот селективен индекс се оформува со извонредна сигурност. Нешто што може многу да наштети на низа предлози на берзата кои досега беа веќе во деликатна позиција. Бидејќи во пракса претпоставува дека нивното однесување може да биде уште полошо од сега па натаму. Прекршувајќи некои поддржувања од посебна важност за формирање на нивните цени. Со многу значителен потенцијал за амортизација и тоа може да ги загрози вашите позиции во капиталот. Во оваа смисла, најдобрата одлука што можете да ја донесете сега е да излезете од финансиските пазари додека не се стабилизираат.

Шпанската берза минува низ многу деликатен момент што го прави попотребно од кога било да преземете низа превентивни мерки за зачувување на заштедите. И покрај тоа што се нурнати во период што обично е многу корисен за интересите на малите и средни инвеститори. Од ова општо сценарио, нема да имате друг избор освен да бидете повеќе селективно во моментот на поставување на вашето следно портфолио за инвестиции. Не е изненадувачки, секогаш ќе имате некои вредности со подобри перформанси од другите. Дури и дека тие можат да имаат ревалоризации во понудата на нивните цени.

Темни облаци во изгледите за 2018 година

2018 Друг аспект што треба да го земете во предвид од сега па натаму е таа вежба 2018 година нема да биде лесна за акциите, ниту национално ниту меѓународно. Не многу помалку. Од ова сценарио, се зголемува бројот на овластени гласови што укажуваат дека може да се развие важен тренд на продажба. До тој степен што се генерираат значителни падови на овие финансиски пазари. Како прво, ова е едно од сценаријата што треба да ги предвидите за какво било управување со вашите лични финансии. Бидејќи не е залудно што може да изгубите многу пари во вакви негативни сценарија. Се разбира, по многу години подигнување на берзата и дека тоа ќе ви донесе повеќе од една економска корист до сега.

Ова сценарио на кое посочуваат некои финансиски аналитичари може да предизвика стрмни капки низ сите берзански индекси. И во оваа смисла, Ibex 35 не може да биде помал, дури и со можност падовите да бидат уште по вертикални како резултат на ситуацијата генерирана од Каталонија. Иако од позитивна гледна точка, ќе имате предност што секогаш ќе се појавуваат нови деловни можности. Не мора од капитал, туку од други алтернативни пазари. Како на пример, онаа на суровини или прецизни метали. Двајцата со добро однесување во најкомплицираните моменти за берзата.

Упатства за акција на берзата

упатства Ако не сакате да направите некое друго негативно изненадување, ќе мора да увезете низа активности што ќе бидат од голема корист за одбрана на вашите интереси. Еден од нив престојува во скратете го должината на престојот за да се избегнат многу непријатни ситуации. Од друга страна, треба да се фокусирате на вредностите што одат против плимата и осеката. Тоа е, тие имаат подобро однесување од останатите. Како и прилагодување на цените за влез и излез на финансиските пазари каде што работите постојано. Каде, ќе биде попотребно од кога било да се анализираат нивоата на потпорите и отпорот што тие го имаат за формализирање или враќање на операциите пред кој било сигнал што го означуваат овие економски параметри.

Исто така, ќе биде многу корисно за вас да бидете подготвени отворете се на нови пазари на цитат. Дури и преку географски области со кои не сте работеле досега. Може да биде еден од клучевите за подобрување на вашите резултати во неповолно опкружување. Без напуштање на традиционалните банкарски производи во секое време. Како на пример, депозити на определено време или сметки со висок принос. Така што на овој начин, од сега ќе имате фиксен принос секоја година. Иако нема да биде многу висока, со каматна стапка што веројатно не надминува 2%. Но, тоа барем ќе обезбеди сигурност во билансот на успех во текот на 2018 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.