АЦС и Сименс, двете најсилни акции на Ibex 35

acs Постојат два национални акции кои одат многу подобро од другите понуди на акции. Ова се две котирани компании од важност на ACS и Siemens Gamesa. До тој степен што тие се конституирани во моментот како најнахакани вредности на моментот и над некои со a силна капитализација. Не е изненадувачки, тие се она што го имале најдолго патување помеѓу нивните годишни падови и цената по која во моментов тргуваат. Но, исто така, нивните изгледи се многу позитивни, засновани на мислењата на некои од највлијателните аналитичари на пазарите на акции.

Во секој случај, тие се две вредности што мора да се земат предвид за да се вклучат во струјата инвестициско портфолио со нетрпение ги очекувам следните неколку недели, а можеби дури и години. Особено, ако се земе предвид дека повеќе од половина од хартиите од вредност наведени во шпанскиот селективен индекс ги одбележаа своите годишни минимум во овие месеци. Истовремено со враќањето кон нестабилноста на пазарите на капитал. Ова е една од причините зошто треба да одржувате интерес за ACS и Siemens Gamesa да извршите некоја друга операција на берзата пред да заминете на одмор. Бидејќи може да имате позитивно изненадување со нивните позиции околу вас.

Во секој случај, и Сименс Имеса и АЦС поведоа во првата половина на овој тежок семестар за берзата. До степен до кој ова движење е формализирано, тие се двоцифрени скокови. Нешто што им се допаѓа на малите и средни инвеститори кои сакаат да одат на победнички коњ, како што коментираат во нивниот посебен сленг на берзата. Надвор од тоа, отсега натаму тие можат да развијат непарен курс во формирањето на нивните цени. Не треба да се плашиме, но е нешто нормално, па дури и здраво да се напаѓаат нови нивоа во неговата цена.

ACS во непобедлива позиција

абертис Секако, се чини дека оваа година е онаа на Флорентино Перез, и на која тој им се придружи на неговите неодамнешни корпоративни движења кои му дадоа поголема сила на вредноста на градбата. Нема сомнение дека 2018 година е година на ACS во однос на еволуцијата на нејзините цени на финансиските пазари. Во овој момент тој е на пат конечно да ја надмине комплицираната бариера што ја имаше пред само неколку месеци во 36 евра по акција. Се чини дека е прашање на време кога ќе ја постигне оваа цел што ја посакуваат малите и средни инвеститори. Иако ако сакате да ги внесете нивните позиции, можеби е веќе малку доцна заштедите да се направат профитабилни со голем интензитет.

Од оваа општа перспектива, една од стратегиите што треба да се преземе во следните неколку дена е да се заземат позиции во АЦС во моментот кога тоа лесно ги надминува следните нивоа што има како отпорници. Иако потенцијалот за ревалоризација не е толку голем како што е достапен пред само неколку недели. И сето тоа како последица на движењата нагоре што ги разви на последните сесии на берзата. Во секој случај, несомнено е дека тоа е една од вредностите што отсега ќе треба да бидат во портфолиото. Над некои од најрелевантните сини чипови на националните акции.

Во портфолиото на многу брокери

Ако нивните активности се карактеризираат со нешто во овој момент, тоа е затоа што една од најпрепорачаните вредности од различните финансиски посредници. И државјани и надвор од нашите граници и ова е нешто што треба да внесе голема самодоверба ако вашата намера е да отворите позиции во ова финансиско средство на берзата. Надвор од други технички, а можеби дури и фундаментални размислувања. Од друга страна, не можете да заборавите дека во овој момент ACS е побезбеден берзански предлог од другите на националниот континуиран пазар. Основно затоа што е во А. тренд на пораст и над сите сомнежи. И затоа можете да го искористите овој исклучителен момент кога се наведени нивните акции.

Една од новостите што влијаеше најмногу на нејзината цена да ја достигне оваа состојба е во основа фактот дека се прошири и во други сектори. Што се однесува до примерот на автопатите преку неговиот неодамнешен корпоративен договор до заземаат позиции во Абертис. Фактор што несомнено помогна да се искачат позициите по својата цена во последните неколку недели. Бидејќи меѓу другите причини доведе до тоа јасно да се наметне набавка на продажба. Со новиот влез на добар дел од малите и средни инвеститори.

Сименс Имеса во нагорен тренд

игри Сименс Имеса е несомнено една од најжешките акции во моментов. Иако оваа ситуација не е ништо ново, ако не, напротив, тоа се случуваше со години по години со постојани зголемувања. Нешто што секако изненадува некои од најпознатите финансиски аналитичари. Секогаш под многу беспрекорен нагорен тренд во сите услови и тоа охрабрува заземање позиции и покрај тоа што има многу висока цена по последните поскапувања што ги доживеа на последните трговски сесии.

Во моментов, акциите на „Сименс гемаса“ тие тргуваат по 13.80 евра. Но, со неговите погледи поставени на 15 евра, што е неговиот главен отпор на среден и долг рок. Со препорака за купување се додека не надминува некоја друга поддршка од посебна важност. До тој степен што неговиот технички аспект покажува многу задоволително сценарио за нивните интереси. Со јачина на нивните позиции што ја имаат малку вредности на референтниот индекс на шпанската берза во моментот.

Дали е доцна за отворање позиции?

Сепак, постојат и многу основани мислења кои проценуваат дека денес е доцна да се заземат позиции во „Сименс игри“. Причините за кои алудираат се однесуваат на фактот дека нема многу привлечни цени сакаат да ги купуваат своите акции. Со одредена опасност за да можете да изгубите пари во работењето на берзата. Ризик што е присутен може да исплаши добар дел од малите и средни инвеститори. Особено оние со поодбранбен рез кои се обидуваат да избегаат од хартии од вредност со поголеми ризици на пазарите на капитал.

Од ова општо сценарио, некои од најважните аналитичари на берзата сметаат дека Сименс Имеса е интересна вредност, но дека е силно казнет и во овој прецизен момент тоа е сценариото во кое инвеститорите треба да размислат дали е тоа вистинската пригода да размисли за тоа и да види ако чекаме корекција да ја внесете вредноста. До тој степен што тие потврдуваат дека одличната можност била под 10 евра по акција, каде казната веќе се покажа како преголема. Гледаме дека има судир на културите во спојувањето со Сименс.

Други проценки за работа

моќ Се разбира, уште еден од најнегативните аспекти за оваа вредност толку често за добар дел од инвеститорите. Особено од просечен присутен на 40 сесии сè уште го имаме над цената на „Siemens Gamesa“. Тоа е фактор што претпоставува лош симптом за вредноста и над другите технички размислувања и можеби дури и фундаментален. Затоа, претпазливоста е правило што треба да ги води сите операции на финансиските пазари. Затоа што е точно дека има и многу пари што можат да се изгубат при некои нејзини движења.

Од оваа анализа на Сименс Имеса мора да се разјасни дека постои област каде се купуваат позиции со затворање над 12 евра тие можат да се материјализираат без прекумерни проблеми. Од друга страна, ќе биде многу важно да ги заштитите вашите позиции секогаш да ја поставувате загубата на стоп, бидејќи никој нема апсолутна вистина за тоа каде може да оди вашата позиција во текот на следните денови или дури недели. Во случај сценариото да не е како што се очекуваше отсега. Не заборавајте ако од сега не сакате да имате проблеми.

Следете ги најрелевантните нивоа

Додека од друга страна, не можете да потцените дека акциите на Siemens Gamesa се скоро на многу важни нивоа за гледање. Иако ќе биде потребно да се покаже дали на крајот тие се способни да ги надминат тие нивоа и да направат затворање над 15 евра по акција. Така што на овој начин се развиваат набавки со поголема безбедност Тоа досега.

Многу е претпазливо што претпоставувате дека цената на оваа котирана компанија поминала за краток временски период од 9 евра на околу 14, каде што е позиционирана во вредност во моментот. Затоа што е многу точно дека корекциите што може да ги развие можат да бидат многу насилни и секако не оние што ги сакаат пазарите на акции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.