5 клучеви за да земете хипотека

Во рамките на пазарот на недвижнини постои една работа што е многу сигурна, а тоа е дека отсега па натаму подигнувањето хипотека ќе поскапи за луѓето кои сакаат да купат стан. Како последица на прогресивниот, иако бавен, пораст на европскиот репер, Еурибор. Како и сè посилните услови што банките им ги наметнуваат на апликантите за овој финансиски производ. До тој степен што денес треба да платите неколку евра повеќе во месечната исплата на овие хипотеки.

Ова се однесува на хипотеки претплатени со променлива каматна стапка. Бидејќи оние што се поврзани со фиксната стапка остануваат со иста маргина на посредување. Тоа е да се каже, повисока, но непроменлива во својата резолуција и дека се наметнува врз преференциите на корисниците. До тој степен што тие добија поголем удел на пазарот во последните месеци како резултат на ова ново сценарио што го претставува пазарот на недвижнини отсега натаму.

Во секој случај, апликантите на овој многу потребен банкарски производ имаат неколку стратегии за подобрување на нивните услови во договарање хипотеки. Нема да треба многу напор за нивно извршување и наместо тоа ќе можете да заштедите по неколку евра секоја година. Надвор од комерцијалните константи што се наметнуваат од финансиските институции. Бидејќи она што е на крајот на денот е дека формализацијата на ова финансирање за купување на дом од сега не е толку барана.

Прв клуч: искористете ги понудите

И покрај малото зголемување на хипотекарни заеми, несомнено е дека банките продолжуваат со својата комерцијална стратегија за промовирање на нивните понуди и промоции на пазарот за овој основен производ за голем дел од шпанските семејства. Преку предлози кои покажуваат сè повеќе и повеќе поконкурентни шири и со кои можете да заштедите неколку евра секој месец. Под намалување на неколку десетини од процентот во споредба со првичните стапки. Така што на овој начин тие можат да ги фатат парите од конкуренцијата и да го зголемат бројот на хипотеки што ги дистрибуираат меѓу своите клиенти.

Друга стратегија што ја користат банкарските субјекти е елиминација на провизиите и трошоци при управување или одржување. Ова е веќе вообичаен тренд во последните месеци да се лансира сè поконкурентен производ и може да биде поинтересен за новите апликанти за овој финансиски производ. Не може да се заборави дека овие трошоци можат да претставуваат до 3% од бараната сума. Тоа е, многу пари се во игра за износи високи како оние што се користат преку овие финансиски производи.

Сурогат хипотекарен кредит

Поради горенаведените карактеристики кај хипотеките, решение за нивно намалување може да се генерира преку суброгацијата на овој производ. Бидејќи навистина, несомнено е дека условите на другите банки може да бидат позадоволителни во овие прецизни моменти. Но, тоа ќе биде навистина потребно пресметајте го управувањето со ова финансиско работење. И нешто многу важно, за да се потврди дека има комисија за суброгација што може да го поскапи ова хипотекарно движење до 2%.

Додека од друга страна, за да се направи оваа промена во финансирањето на домот, исто така ќе биде потребно разликата помеѓу едното и другото да се компензира во работењето. Со други зборови, новата хипотека треба да биде многу поевтина за промената навистина вреди. Никогаш за износи што не ја заслужуваат нашата доверба да го разликуваат типот на хипотека што сме ја претплатиле во кое било време од животот. Во секој случај, тоа ќе биде операција што бара многу пресметки за да се знаат парите што ќе ги заштедиме.

Одлучете се за договори со фиксна стапка

Друго од решенијата што ги нуди пазарот на недвижнини е да се свртиме кон хипотеки со фиксна стапка на штета на променливите стапки. Од различни причини, иако една од најмоќните произлегува од фактот дека секогаш ќе плаќаме иста месечна претплата. Што и да се случи со каматната стапка на финансиските пазари. Иако на почетокот можеме да платиме повисока месечна претплата на долг рок, тоа ќе биде попрофитабилно работење. Особено со оглед на можниот пораст на цената на парите во земјите од еврозоната. Покрај тоа, со предност што во секое време ќе ја знаеме исплатата со која ќе треба да се соочиме за склучување договори за овој банкарски производ.

Од друга страна, нема да имаме изненадувања на рата во годините што траат хипотекарни заеми. Така што на овој начин, можеме подобро управување со буџетот семејно или лично. Поради овие причини, не е чуден порастот што го имаат хипотеките со фиксна стапка во побарувачката на корисниците на банка. Една од највисоките во последниве години и која е исто така придружена со ослободување од провизии и трошоци кои произлегуваат од неговото управување или одржување. Иако на краток рок не е профитабилно работење, тоа е на среден и особено долг. Со многу важна заштеда што ќе се рефлектира во реалната состојба на нашата штедна книшка.

Намалете ги роковите

Систем кој никогаш не пропушта да плати помалку пари во овој финансиски производ се состои од склучување договори за хипотеки со најкратки можни услови. Иако месечните исплати ќе бидат побарувачки од самиот почеток, на крајот ќе платиме помалку пари за камата. Додека од друга страна, нашето ниво на задолженост ќе се намали. Меѓу другите причини затоа што долгот ќе го подмириме со поголемо исчекување. Може да се претплатите до 10, 15 или 20 години во зависност од потребите на апликантите. Да се ​​биде уште една многу валидна стратегија да се плаќаат помалку пари за ангажирање на овој модел за финансирање на дом.

Додека од друга страна, во овој момент не можеме да заборавиме дека пократок рок во хипотеката генерира други дополнителни предности. Како на пример, за побарајте друг вид кредити: за потрошувачка, поединци или за набавка на материјално добро. Или што е исто, дефинитивно ќе го ставите на чекање овој долг што трае толку многу години за да се претплатите на друг со помалку времетраење. Надвор од друга низа технички размислувања што ќе бидат предмет на други информации.

Тие не ја даваат вкупната проценка

Исто така е многу важно да се напомене дека во овој момент банките веќе не ви даваат 100% од износот на трансакцијата со недвижен имот. Но, ќе мора да се задоволите со тоа 70% или 80% од операцијата во најдобар случај. Овој фактор во пракса значи дека отсега треба да имате поголем капацитет да заштедите за да ја постигнете својата најблиска цел, а тоа не е никој друг туку да го купите оној стан што толку многу ви се допадна.

Ако не, нема да имате можност да го формализирате договорот со вашата вообичаена банка. Бидејќи јас тие ќе го одбијат барањето што ги презентирате за да ја потпишете трансакцијата со хипотека. Овие се аспекти, накратко, нема да имате избор освен да ги земете предвид отсега натаму за да склучите хипотека за заем. Без оглед на профилот што го претставувате како тужител. Или што е исто, дефинитивно ќе го ставите на чекање овој долг што трае толку многу години за да се претплатите на друг со помалку времетраење. Надвор од друга низа технички размислувања што ќе бидат предмет на други информации.

Каматна стапка на хипотеки

Бројот на хипотеки конституирани на домови е 30.716, 15,8% повеќе отколку во март 2018 година, според најновиот даден од Националниот институт за статистика (ИНЕ). Каде што е прикажано дека просечната сума е 125.341 евра, со а 3,9% зголемување. Просечниот износ на хипотеки регистрирани во матичните книги во март (од извршени јавни дела) е 146.544 евра, за 6,9% поголем од истиот месец во 2018 година.

Извештајот на ИНЕ исто така покажува дека за хипотеките составен од вкупниот број на имот во март, типот на просечната камата на почетокот е 2,58% (2,3% понизок од март 2018 година) и просечен мандат од 23 години. 60,6% од хипотеките се со променлива каматна стапка и 39,4% со фиксна стапка. Просечната каматна стапка на почетокот е 2,27% за хипотеки со променлива стапка (7,1% пониска отколку во март 2018 година) и 3,24% за хипотеки со фиксна стапка (4,1% повисока).

Додека од друга страна, кај хипотеките конституирани на домови, просечната каматна стапка е 2,62% (0,1% повисока од март 2018 година) и просечниот рок од 24 години. 58,1% од хипотеките за домаќинства се со променлива стапка и 41,9% со фиксна стапка. Хипотеките со фиксна стапка доживеаја годишно зголемување на стапката од 24,5%. Просечната каматна стапка на почетокот е 2,34% за хипотеки на куќи со подвижна стапка (со пад од 2,7%) и 3,11% за хипотеки со фиксна стапка (1,6% повисока).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.