Како ќе изгледаат деловните резултати во 2018 година?

resultados Еден од клучевите за одредување на еволуција на берзата во оваа вежба се деловните сметки презентирани од котирани компании во секој квартал. Тоа е параметар од посебна важност, така што вашите цени земете еден или друг тренд. До степен до кој многу инвеститори ја преземаат оваа единствена стратегија за влез и излез од финансиските пазари со поголеми гаранции за успех. Не е изненадувачки што зборуваме за еден од најсигурните и објективни податоци што ги обезбедуваат финансиските пазари. Затоа, не е изненадувачки што нивната целна цена често зависи од оваа проценка што компаниите треба да ја поминат четири пати годишно.

Па, деловните резултати од изминатата година беа многу позитивни. Доживувајќи раст од околу 15% во споредба со претходната година. Сепак, забележано е забавување во однос на податоците за првите два квартали од годинава. Каде деловна активност порасна над нивото од 20%. Овој дел од анализата загрижува добар дел од инвеститорите. Во смисла дека тие сметаат дека добриот дел од економскиот циклус во Шпанија е веќе намален. Beе биде многу важно да се провери какви ќе бидат деловните резултати од првите квартали на новата година за да се процени каква е реалната состојба на шпанските компании.

Друг аспект што може да има посебно влијание врз овие резултати е ефектот на т.н. Каталонски проблем. До тој степен што може да заврши да влијае на сметководството на компаниите наведени во променлив приход. Не само со оние од Каталонија, туку и со други кои имаат трговски односи со овој дел од националната територија. Во секој случај, ќе мора да очекуваме што може да се случи со овие податоци во 2018 година. Не е изненадувачки што не е исклучено да има забавување на сметките на некои од овие компании. Фактор што би влијаел на цената на акциите што значително би амортизирал како резултат на оваа промена на очекувањата.

Очекувања на резултатите во 2018 година

Во секој случај, предвидувањата за оваа нова година сугерираат дека маргините на профит ќе се умерат. Како последица на поширокиот крај на економскиот циклус што се доживува. Во оваа смисла, одделот за анализа на Банкинтер покажува дека тој сè уште е во а бикова фаза во меѓународната економија. Овој фактор треба да им помогне на акциите во целиот свет да се искачат низ целиот свет во овој период. Иако со голема веројатност е помала од онаа што ја доживеале во претходните вежби.

Резултатите од првиот квартал ќе бидат многу важни во одредувањето на еволуцијата што ќе ја преземат шпанските акции во текот на добар дел од годината. Тоа ќе биде еден од податоците за кои ќе бидат најмногу свесни малите и средни инвеститори. До точка што било отстапување од предвидувањата може да предизвика ненадејна промена во понудата на цената. Се разбира, на еден или друг начин и дека тоа ќе генерира дека во операциите можете да заработите многу пари. Но, од истата причина, исто така, оставете ви повеќе евра отколку што е потребно во подовите за финансиско тргување.

Како треба да постапувате?

купи За да ги искористите овие податоци што ќе излезат во 2018 година, нема да имате избор освен да увезете низа совети што ќе бидат многу корисни за да ги направите вашите заштеди профитабилни. Овие се едни од најрелевантните.

 • Секое подобрување на прогнозите за кое треба да искористите акумулираат позиции во избраните вредности.
 • Може да се придржувате до максима која алудира на тоа дека мора купи со гласини и продаваат со новости. Во овие сценарија ви носи голема корисност во работењето.
 • La нестабилноста Во деновите пред објавувањето на резултатите, тоа е многу високо и ќе ви помогне да можете да работите на истата трговска сесија.
 • Обично сорпрес Тие не влијаат на многу вредности на националната берза и токму во тие предлози ќе вреди да се ризикува вашиот капитал.
 • Мора да имате предвид дека овие деловни резултати се генерираат четири пати годишно. Затоа, ќе имате неколку можности за задоволително остварување на профитабилни движења.
 • Во моментов сме во а нахакано сценарио па секое негативно изненадување ќе биде сериозно казнето од финансиските пазари. Со ризици од нагло паѓање на пазарите.
 • Не обидувајте се да брзате со операциите максимално бидејќи ризикувате сериозно закачи се во вредностите што сте ги избрале во тие моменти. Дури и без да можете погодно да ги прилагодите почетните цени, исто како што сакате од самиот почеток.

Стратегии за искористување на податоците

податоци Во секој случај, можете да искористите објавување на резултатите од наведените деловни линии до операции за зајакнување на пазарите на акции. Со многу јасна цел, да ги направите профитабилни сите ваши движења на берзата. Со големи можности да можете да го подобрите салдото на вашата тековна сметка од овие движења. Преку следниве активности што ве изложуваме подолу.

Една од целите на оваа стратегија е да се биде во одлична позиција да генерираат големи капитални добивки од оваа чудна стратегија. Beе биде период од неколку недели кога ќе мора да акумулирате акции и да ги продавате по цени повисоки од до сега цитираните.

Може да се искористи моментот на објавување на деловните резултати вратете позиции. Иако овие се многу поволни, бидејќи може да се генерираат сериозни корекции за да се обиде да го прилагоди законот на понуда и побарувачка. Не е важно да пропуштите дополнителни зголемувања што може да се појават во вредностите.

Специјализираните медиуми обично даваат необична претстава за тоа како ќе бидат овие резултати. Можете да го искористите овој факт за да преземете една или друга мерка на финансиските пазари. Beе биде многу корисни информации што може да ви користи за да ги направите вашите операции на берза профитабилни. И на овој начин да се избегнат непотребните ризици при заземање позиции во избраните хартии од вредност.

Сето тоа е некои резултати под очекувањата креираното треба да се користи за поништување на позициите што е можно побрзо Не залудно, ризикувате сериозно дека можете да оставите многу евра на патот. Нема да имате друго решение освен да го избегнете ова сценарио толку несакано од малите и средни инвеститори.

Што да правам со позитивни резултати?

valores Ако на крајот се случи ова сценарио, не треба да се плашите премногу да отворите позиции во капиталот. Не залудно, тоа е напредок на а краткорочен и среднорочен тренд на пораст. Со повеќе опции за да добиете придобивки без прекумерни напори од ваша страна. Барем до новиот датум кога ќе бидат објавени резултатите од следниот квартал. Haveе имате доволно време да излезете од овие движења на пазарите на капитал. Како што се случи со некои од најрелевантните вредности на селективниот индекс на шпанската берза. На пример, со Ferrovial или Inditex како претставници на оваа стратегија за инвестиции.

Од друга страна, можете исто така да почекате овие податоци да излезат на виделина и да имате поголема безбедност во секоја од операциите. Вистина е дека ќе пропуштите дел од потенцијал наопаку, но ќе вреди да не се ризикува прекумерно пред ненадејна промена на цената. Нешто што без сомнение може да ви се случи без да ја користите оваа единствена стратегија. Сигурно ќе ве натера да заработите пари на крајот на годината. Во една или повеќе операции извршени во овој период.

Некои предности на неговата примена

Со сета сигурност дека размислувате кои се придобивките што можете да ги добиете од оваа стратегија отсега. Па, ќе биде многу практично да земете предвид кои се некои од овие придонеси што можат да ви помогнат да заработите повеќе пари од овие прецизни моменти. Забележете затоа што можеби ќе ви треба во одреден момент или во друг момент.

 1. Тој е еден од најефикасните системи за заштити ги своите инвестиции. Меѓу другите причини затоа што тие ќе спречат ненадејни движења надолу. Барем за неколку недели, каде што ова влијание врз цената на акцијата ќе стапи на сила.
 2. Може да биде чекор за вредностите да се движат во нагорен тренд на одредена конзистентност за да се користат најдобрите стратегии за инвестиции. Со минимална маргина на грешка што ќе ви помогне да ги постигнете целите што се следат од кој било период на престој.
 3. Можете да ги повторите овие операции колку пати сакате дека оваа функција на податоците што се повторуваат во многу хартии од вредност кои се наведени во шпанските акции. Надвор од техничкиот аспект што овие финансиски средства го претставуваат во конкретниот момент на нивното објавување.
 4. На истиот ден од објавувањето, А. голема нестабилност во цени и дека може да биде многу интересна ситуација за вас да тргувате. Односно, работете преку купување и продажба во иста трговска сесија.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.