Кредити за инвестиции и избегнување страшно работење на берза

заеми Една од работите што сакате да ја избегнете по секоја цена е лошото тргување. Тие ќе направат да изгубите пари, па дури и да ве замолат да го напуштите комплицираниот свет на инвестирање. До точка е важно да се избегнат овие сценарија не се сакаше дека понекогаш нема да имате друг избор освен да аплицирате за класа заеми до имаат ликвидност. Особено кога вашите операции не се развиваат како што првично сакавте и мора да се соочите со трошоците особено брзо. На пример, исполнување на вашите даночни обврски, плаќање за патување за одмор или купување најсовремена информациска опрема.

Во повеќе од една прилика ќе откриете дека ви требаат пари, но не можете да ги продавате своите акции на финансиските пазари. Како последица на фактот дека неговата сегашна цена е далеку од куповната цена. Тоа е многу несакана ситуација што може да ве покани да побарате заем што ги исполнува овие потреби. Секако не преку личен кредит каде што тоа е овозможено со каматна стапка што може достигне 10%. На кои мора да се додадат можните провизии и трошоци за управување што може да ги вклучува. Не е изненадувачки, можете да го направите овој финансиски производ поскап до 3%.

За да се реши овој проблем претставен од некои мали и средни инвеститори, дизајнирани се таканаречени инвестициски заеми. Тие имаат многу специфични функции кои можат да бидат многу корисни во одреден момент од вашиот финансиски живот. Се разбира, тоа не е меко финансирање, односно без камата. Но, со голем дел од понудата се пласира подобри услови за договор. Иако е точно дека нивната понуда не е многу обемна од финансиските институции.

Непродавани заеми

Од ова општо сценарио, постојат многу видови кредит во овие формати. Едно од најрелевантните е да ги авансирате парите за да не мора да ги продавате своите акции. Тие обично доделуваат помеѓу 5.000 и 20.000 евра што можете да ги распределите за оваа намена. Со каматна стапка што може да падне на 6% во зависност од понудата што ја избирате отсега. Од друга страна, ќе имате рок на отплата што може да достигне десет години. Иако за што станува збор е дека капиталните добивки што можете да ги добиете на пазарите на капитал ги надминуваат каматите што ќе се однесуваат на вас за договор со овие финансиски производи.

Тоа е кредитна линија што треба да ја користите само во најопасните моменти на вашето работење на берза. Не како нормална норма во вашите настапи. Бидејќи тие ќе имаат реални трошоци, вие нема да имате друг избор освен да ги почитувате. Едно од сценаријата во кое е потребно ова финансирање е кога сте биле потопени во надолна спирала на берзата. И нема да имате друго решение освен да почекате некое време да ги продадете акциите. Ако е можно откако ќе го вратите првичното ниво на цена.

Ликвидност во инвестициски фондови

позадини Друг формат овозможен од пазарите се оние кои се насочени кон инвестициски фондови. Во оваа пригода, овој вид заем е наменет за акционери на инвестициски фондови кои сакаат финансирање за различни намени (реновирање на станови, купување автомобили, инвестиции на берзи ...) и не сакаат да се одречат од даночните предности што им ги дава стажот како носител на фондовите. Постојат многу малку кредитни линии подготвени според овие карактеристики. Но, како и да е, може да ве извлече од малку повеќе проблеми ако заземете позиции во оваа класа на производи за инвестиции.

Еден од неговите најрелевантни придонеси се заснова на фактот дека ќе ги одржувате инвестициите во фондовите во секое време, но со значителна разлика и тоа е дека ќе имате вкупна ликвидност за да покриете низа трошоци. Неговата флексибилност ќе биде уште еден од заедничките именители од тогаш грант до 60.000 XNUMX евра во рок на отплата од 8 години. Тоа ќе биде многу корисен начин да ги зачувате вашите инвестиции во фондовите во кое било сценарио што е неповолно за вашите интереси. Кога дополнително, тие ќе применат поконкурентна каматна стапка отколку кај потрошувачки или лични заеми. Не е изненадувачки, тоа е нивната единствена цел и можете да побарате само да обезбедат позиции во овој финансиски производ толку популарен меѓу малите и средни инвеститори.

Како да се избегне лошата продажба на берзата?

Секако, една од најлошите ситуации е кога треба продадете ги своите позиции на берза за секој инцидент во вашиот личен живот. За ова служи овој посебен вид заем. Така, можете да продолжите со своите позиции на финансиските пазари и истовремено да ја имате потребната ликвидност за да се соочите со вашите најитни трошоци. Во секој случај, ќе мора да проверите дали каматните стапки што ги бараат овие производи ви компензираат за работењето. Бидејќи може да се случи да мора да платите повеќе пари за да се одлучите за оваа специјална стратегија.

Во оваа смисла, видовите што ги применуваат овие заеми за вас се движат во опсег 7% и до 10%. На сето ова мора да ги додадете можните провизии и трошоци за управување што ги вклучуваат овие добро дефинирани кредитни линии. Beе биде време да го земете калкулаторот и да потврдите дека вашиот економски напор нема да биде помал од можната добивка на капитал што ќе генерира движења што ќе ги направите на кој било од финансиските пазари каде што сте отвориле позиции во тој прецизен момент. Бидејќи не секогаш ќе биде профитабилна операција за вашите интереси. До степен до кој може да варира во зависност од операцијата што сте ја извршиле. Каде што не секогаш ќе ги имате истите потреби, како што е логично да се разбере.

Кога да се договорат овие кредити?

dinero Секогаш ќе има некои сценарија повеќе од други каде што ќе биде потребно да се склучи ова специфично финансирање. Нема да имате друг избор освен да побарате совет за ликвидност за да не извршите лошо работење на берзата (или во други финансиски производи? Како на пример, во следниве ситуации што ве изложуваме подолу.

 • Кога мислите дека вредноста каде што сте отвориле позиции има: нахакан рок со одреден интензитет и во тоа не за долго време може да ја постигнете посакуваната цел. Но, со сериозниот проблем што нема да имате пари, или барем многу малку, на вашата сметка.
 • Во моментите да чекаме ситуации на брзање на финансиските пазари. Но, за какви било околности треба да се соочите со низа трошоци што се непосредни и не бараат чекање.
 • До времето а Промена на трендот во портфолиото за хартии од вредност, но домашната економија не ви дозволува да продолжите со отворени позиции многу подолго од посакуваното. Со ризик од продажба на вашите акции со големи загуби.
 • En корпоративни движења кои наведуваат дека вредноста на акциите вртоглаво ќе се зголеми во следните денови или недели. Во оваа смисла, не можете да ги пропуштите деловните можности што ви се појавуваат. Треба да се запомни дека тие не се појавуваат секој ден и препорачливо е да ги искористите овие исклучителни ситуации.
 • Но, особено кога сте губење на многу пари во акции и сметајте дека на краток и среден рок сè може да се промени. Нема да биде прашање да ви оставиме многу евра на патот. И во оваа смисла, одобрувањето на заем може да реши некој друг проблем.

Ризици од извршување на овие операции

ризици Во секој случај, мора да покажете одредена претпазливост кога барате заем за овие карактеристики. Затоа што можете да ги влошите финансиските можности на нивоа што не можете ни да ги асимилирате. Затоа, бидете многу внимателни, бидејќи не можете да заборавите дека на крајот ќе мора да го вратите авансот на пари и соодветните интереси, па дури и провизии доколку е потребно. Не е изненадувачки, главната опасност од формализирање на ова барање е вашата ниво на задолженост може значително да се искачи. Со проблеми за да можете да го постигнете крајот на месецот во најдобри можни услови.

Од друга страна, буџетот за годината исто така може да ве погреши, затоа што од тој момент нема да имате избор освен да преземете повеќе трошоци. Ова е кога треба да се запрашате дали навистина вреди побарајте од вашата банка инвестициски заем. Одговорот лежи во вашата способност да се справите со оваа многу специјална операција. Каде што ќе биде многу важно да се процени кои се капиталните добивки што може да ги генерирате во секоја од засегнатите операции или чувствителни на доделување кредитна линија за оваа намена. Не во сите случаи, одговорот ќе биде ист, далеку од тоа, како што можете да замислите.

Отсега натаму, само вие самите ќе треба да размислите за оваа инвестициска потреба. Така што на овој начин, вие донесувате најдобра одлука за одбрана на вашите интереси. Дека тие нема секогаш да се совпаѓаат во сите профили на мали и средни инвеститори. Со сосема поинаков третман од сега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.