Кои се финансиските деривати?

деривати Сигурно сте слушнале во повеќе од една пригода што се тоа финансиски деривати. Со примарна цел на инвестирање во овие производи до зголемување на профитабилноста во вашето лично или семејно наследство. Но, дали навистина знаете од што се состојат овие модели инвестиции? Па, финансиските деривати се производи или инструменти чија вредност се базира на цената на друго средство. Средството од кое зависи го носи името на основното средство, на пример, вредноста на иднината на златото се заснова на цената на златото. Или во случај на други финансиски средства, како што се суровини или благородни метали, меѓу некои од најрелевантните.

Во секој случај, тие се многу моќна алатка за подобрување на нивото на профитабилност на инвестициите. Но, со посебно внимание и дали е тоа ризик од работење тие се значително повисоки отколку преку другите конвенционални финансиски производи. Каде е точно дека можете да заработите многу пари, но од истата причина, исто така, оставете многу евра на патот. Ова е едно од барањата што мора да го претпоставите при работењето на финансиски деривати.

Има толку финансиски деривати колку што има средства со кои се поврзани. Поради оваа причина, тоа е производ кој е високо диверзифициран на финансиските пазари. Затоа што навистина, имате многу модели од каде да се избере отсега. Една од поделбите со кои најмногу тргуваат финансиските институции е онаа што има врска директно со видот на основната хартија од вредност. До тој степен што тоа е производ што се нуди за подобрување на ниските каматни стапки што се даваат во моментот. Но, со огромен ризик во неговото управување, како што ќе видите отсега.

Деривати: вредност на основната основа

Овој избор претставува неколку модели на инвестиции, меѓу кои се истакнува пред сè деривати на каматни стапки. Во овој случај, тоа е многу посебен дериват кој, како што е логично да се разбере, во основа зависи од каматните стапки. Деривати, како што се познати како размена на каматни стапки и дека нивната главна алатка се заснова на фактот дека се заштитувате од можни варијации или вишок изложеност на каматна стапка. Тоа е, ако сметате дека овие важни осцилации можат да се генерираат, можете да ги направите овие движења профитабилни со посебна ефикасност. Бидејќи капиталната добивка може да биде поголема отколку преку другите поконвенционални финансиски производи.

Од оваа гледна точка, каматните стапки се повеќе од променлива што се користи за поврзување на која било кредитна линија. Ако не, напротив, тоа служи за инвестирање од различни пристапи. Во секој случај, тоа е една од алтернативите кои стануваат модерни во отсуство на изводливи опции за вас добие поврат на заштедата. Сепак, тоа не е финансиски производ да се користи, оној вид што го ангажираат добар дел од малите и средни инвеститори. Наместо тоа, тоа е пософистициран профил на инвеститор.

Деривати на девизен курс

forex Се разбира, ова е уште една од најчестите деривати на финансискиот пазар. Бидејќи всушност, нејзината стратегија се заснова на искористување на варијациите во девизен курс најрелевантни. Не е изненадувачки, овие видови на деривати обично се прават опции или фјучерси на валута друга од нивната сопствена или дури со две странски валути. Од најтрадиционалните, како што се американскиот долар или еврото, до други поегзотични, како што се бразилски реали, пезоси или дури и најнеизвесните валути на Југоисточна Азија.

Една од карактеристиките на овој многу посебен финансиски дериват е тоа што ви овозможува да добиете многу големи профити. Се разбира, под интензитет поголем од оној на традиционалните финансиски производи. Иако од истата причина, мора да имате предвид дека и вие можете да оставите многу евра за патот на оваа инвестиција. Затоа, претпазливост Тоа ќе биде главниот заеднички именител на вашите настапи. Над други технички и донекаде фундаментални размислувања. Преку финансиски производ кој станува популарен кај инвеститорите во малопродажба.

Деривати во акции и стоки

злато Без сомнение една од најсофистицираните финансиски деривати што можете да ја најдете сега на финансиските пазари. Па, во овој случај станува збор за класа на деривати кои суштински зависат од средството што се разменува на берзите, на пример акции или обврзници. Сепак, често има и опции за суровини, како што се нафта или злато. Сепак, нивниот главен недостаток е тоа што тие се многу комплицирани за работа.

На некој начин, тие се многу слични на она што опции или фјучерси. Со многу малку разлики во однос на неговата структура и механиката да работиме со нив. Во секој случај, тие се многу пософистицирани производи од останатите и затоа не се наменети за сите профили на мали и средни инвеститори. До тој степен што тие прават да изгубите многу пари во работењето отсега натаму. Во секој случај, тоа е стратегија што ја имате во моментот да работите со суровини или дури и благородни метали, како најрелевантни финансиски средства во моментот.

Кои се штетите?

Тргувањето со финансиски средства не е погодно за целата публика. Но, само за неколку привилегирани, не затоа што тие се многу ексклузивни модели за инвестиции. Но, бидејќи главниот проблем што го наметнуваат е нивното комплицирано разбирање. Не е изненадувачки, можеби дури и не знаете како да работите со овие специјални финансиски средства. Може да ви создаде повеќе од еден проблем при отворање позиции. Како последица на ова, многу е погодно што отсега ќе земете предвид некои од неговите најрелевантни карактеристики, како што се оние што ве изложуваме подолу.

  • Тоа е многу специфичен финансиски производ кој бара претходно познавање на финансиските пазари каде што работите. Не обидувајте се да присилувате операции бидејќи тоа ќе има несакани ефекти за вашите интереси како мал и среден инвеститор.
  • Се разбира, тоа има многу малку врска со купување и продажба на акции на берзата. Ова е една од главните причини зошто мора да ги вклучите во иста категорија во инвестиции. Мислите дека тие се модели со многу разлики и до тој степен што тие се разминуваат во нивните пристапи. До тој степен што тие можеби не се најсоодветни модели за инвестиции за вашите карактеристики како инвеститор.
  • Не постои единствен дериват, туку напротив, можете да изберете помеѓу различни деривати што можат да се прилагодат на вашиот профил како корисник. Од инвестицијата во благородни метали како злато и сребро да бараат профитабилност во промените на главните валути на светот. Практично немате ограничувања за пребарување содржина од овие карактеристики што толку малку ги истражуваат големите инвеститори.
  • Ако нешто што ги дефинира овие многу посебни финансиски производи е несомнено ниво на потпора кои имаат. До тој степен што тие можат да направат да заработите повеќе пари отколку во другите опции за инвестирање. Но, сè додека знаете како да работите со нив, зошто ако не, ризиците што треба да се договорат се многу големи. Не залудно, треба да се запрашате дали вреди да ги вработувате отсега.

Предности на финансиските деривати

предност Од друга страна, овие модели на инвестиции ви носат придобивки што им недостасуваат на другите финансиски производи. Во оваа смисла, една од најценетите лежи во фактот дека тој отвора нови врати кон светот на инвестициите. Исто како што не си замислувал од почеток. Меѓу кои, исто така, се издвојува фактот дека можете тргува со кое било финансиско средство. Како вистинска алтернатива на неповолно сценарио на пазарите на капитал.

Исто така е многу извонредно што финансиските деривати можат да додадат вредност на инвестициите. Сè додека вашите финансиски придонеси не се многу големи. Но, преку комплементарни операции до традиционалните. Ако работите под овие параметри, нема сомнение дека тие можат да бидат многу профитабилни операции за вашите лични интереси. Затоа што ќе имате дури и модели незамисливи пред неколку години. Како на пример, во случаите на произлезени од емисиите на СО2, инфлација или која било друга.

Не е изненадувачки што се соочувате со многу флексибилен финансиски производ, кој може да се прилагоди на многу сценарија и од разновидна природа. Тоа е, можете да тргувате со дериват во секое време. Така што на овој начин, имате повеќе опции од сега да ги направите операциите профитабилни. Иако не е препорачливо овој производ да го поврзувате како да е инвестиција во заеднички приход. Затоа што тогаш би направиле сериозна грешка што ќе ви наштети во вашата желба да ги подобрите личните или семејните средства. Тоа е уште еден од факторите што мора да ги земете предвид за да ги отворите или вратите позициите во избраните финансиски средства. Над други повеќе технички размислувања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.