Што се случи со Кина

кризата во Кина

Многу области во светот се потресоа пред неколку дена затоа што Берзи во Шангај или Шенжен паднаа за 7% што предизвика големи загуби да се претрпат на другите пазари низ целиот свет.

Загубата што е искусена на светските пазари се должи на фактот дека Кина е еден од главните потрошувачи Во повеќето земји.

Зошто берзите во Кина одеднаш паднаа?

Еден од проблемите Главни причини зошто паднаа берзите во Кина Тоа се должи на фактот дека веќе петта година по ред активноста на компаниите и фабриките опаѓаше, така што економијата не можеше да издржи подолго. Од декември минатата година, започна да се забележува забележителен пад од 48.2. Експертите на берзата јасно ставија до знаење дека има стапка на откуп под 50%, ова покажува дека пазарот дава негативни резултати.

25 години, кинескиот пазар управуваше со големи политики на ниски цени И ова е нешто што може да се види на милиони кинески страници за продажба. За многу земји, ова е наречено нефер политика, бидејќи многу земји не можат да се натпреваруваат со овие цени.

Единствената година во која кинеската земја го доживеа својот најдобар момент беше 2008 година. Во тоа време, растот на продажбата беше скоро 10% и започна големо економско забавување.

Пад на берзата на 7 јануари

што е со Кина

La Пад на берзата што се случи на 7 јануари Тоа беше фрапантно за сите и започна да буди аларми во земјите. Причината е едноставна, бидејќи Кина е голем потрошувач на други земји во светот, ќе имаме предвид дека ако Кина нема пари да инвестира и да го купи обемот што го купува, економијата на тие земји исто така би била многу погодена.

Има толку многу пари што Кина ги троши надвор од својата земја

Несомнено, повеќето кинески фабрики ги купуваат своите производи во земјата, ова претставува 22.6 во однос на БДП; зборуваме за повеќе од 10 трилиони долари; сепак, набавките што ги прават надвор од земјата се 18 милијарди евра. Повеќето работи што ги купуваат надвор од земјата се храна и стоки.

Главните земји од кои Кина купува се Јужна Кореја, Јапонија и САД.

Тоа би бил тежок удар за Латинска Америка

Латинска Америка продава голем број производи на КинаЗначи, ако економијата се намали, многу земји од Латинска Америка би биле во неволја.

Бразил и Чиле Тие се двете земји кои и даваат најголем број продажби на Кина, па дури и експертите велат дека не би било чудно и за двете земји да бидат во своевидна рецесија доколку Кина престане да купува суровини од двете земји.

Мексико е една од главните земји што продава на Кина и се наоѓа на 33-то место на списокот на земји кои и продаваат на Кина во големи количини.

Најголемиот потрошувач на енергија

Од друга страна, Кина е една од земјите што се смета за најголема земја што троши енергија во светот. Во исто време, тоа е земја што увезува многу нафта, што го натера да стане земја на исто ниво со САД во купувањето нафта. Минатата година увезуваше 7.2 милиони барели нафта… на ден.

Што велат овие загуби

На 7 јануари берзите паѓаат во Кина

Повеќето од земјите се разбудија од веста за проблемите во Кина и тие беа многу зачудени бидејќи овие загуби зборуваат за лоши индикатори за земјата. Брзо, експертите излегоа и рекоа дека повеќето од фабриките во Кина и пошироката економија ќе останат такви во текот на целата година. Се цени дека настаните што се случија на 7ми се само почеток на сето ова и дека кинеската економија не поминува низ својот најдобар момент.

Голема девалвација минатата година

Во текот на изминатата година, во средината на октомври валутата на Кина претрпе голема девалвација, јуанот беше девалвиран за 4.6% и целта беше да се направи поевтин извозот, така што економијата ќе се забрза и на овој начин, кинеската економија ќе порасне за 7% годишно; сепак, како последица ја имаше оваа девалвација.

Од друга страна, главниот економист на Ситигруп рече дека тоа не е само кинеската економија, туку светот воопшто е во многу деликатен момент и може да имате сериозни проблеми ако не бидете внимателни со промените на валутата.

Тој јасно стави до знаење дека она што се случува во Кина не е карактеристично само за оваа земја и дека се очекува да се случи и во други латиноамерикански економии. Некои земји во Азија исто така ќе бидат сериозно погодени Но, по оваа година, условите во многу земји кои моментално се во криза ќе почнат да се подобруваат.

Властите знаат со месеци

кинеската торба

Веќе неколку месеци, властите се обидоа да останат смирени во Кина и да бидат смирени во сите делови на земјата, бидејќи многу фабрики започнаа да паничат.

Причината е што а пад на цената (кои веќе беа ниски) што им даваше малку доверба на компаниите низ целата земја. Падот на цените се случи во јуни минатата година и оттогаш тие не беа во можност да се опорават.

Во овој момент и за да ги смири компаниите, кинеската влада дојде да помогне со мултимилионски износ за компаниите, додека валутата на земјата се стабилизира.

Неколку Мерено од регулаторната комисија на берзата.

Кој навистина победи или губи со сето ова

По 7-ми ден, повеќето кеси почнаа да се стабилизираат, па дури и Шангајската берза започна да опаѓа но во средината на денот повторно се стабилизираа.

Црниот понеделник, како што веќе почнаа да го нарекуваат овој ден во Кина, стана светска вест. На цена на нафтата се случи во секунди да ја има најниската цена во последните 6 години (и дека беше ниска во текот на претходните години) Златото, металот претрпе пад од 0.6%, што го направи тоа за прв пат, секого Тој ќе му го донесе својот рацете во исто време со главата.

Овој ефект на опаѓање беше толку голем што за неколку часа помина во Европа и оттаму скокна целата планета.

Дури и да е така, и покрај моментот на напнатост што се живееше и многуте предвидувања што беа направени за оваа година, Кинескиот пазар е сè уште втора светска сила и се чини дека ништо нема да го симне од тронот од таму. Економските експерти рекоа дека веќе се очекувало дека во текот на првата половина од годинава, Кинеската економија ќе се намали затоа што премногу работи се движеа во однос на валутата; некои од нив не биле многу етички и од експертите беше познато дека тоа ќе се случи.

Не толку лошите црни понеделници

Што се случува со кинеската берза

Се чини дека црните понеделници носат негативна конотација, бидејќи во најголемите глобални загуби секогаш им се давало тоа име, сепак, експертите потсетија дека сите црни понеделници се проследени со големи придобивки за земјата и многу брзо закрепнување.

За Кина и нејзиниот народ, фактот дека владата е свесна и вети дека нема да ја остави земјата да тоне правејќи големи инјекции на пари кога тоа е потребно е за кинезите и за останатите економии кои зависат од Кина кислороден вентил многу важно.

Всушност, земјите што ќе бидат оштетени се најразвиени, во овој случај, мнозинството се во Европа. Lowerе се забележи помала побарувачка на потрошувачите и пониско европско производство и извоз.

Конечно и како што веќе рековме, Латинска Америка би изгубила голем купувач на суровини, Ова може да доведе до спирала на ниски цени што може да го засени производството или да предизвика криза во некои земји. Ставовите во овој случај се поставени во Перу и Чиле.

Во краток преглед

Иако вестите од Кина и затворањето на нејзината берза се нешто што го исплаши целиот свет, експертите рекоа дека тоа е само уште еден потег од Кина Не се покажа како што се надеваа. Во многу точки, кинеските акции веќе се очекуваа да опаѓаат, но не се очекуваше да бидат на тоа ниво.
Многу земји велат дека во реалноста, ова не е ништо повеќе од а нефер практика така што земјите влегуваат во криза и некако го принудуваат светот да влезе во девалвација.

Причината е што бидејќи нивната валута е многу ниска, тие можат брзо да се опорават од тоа, оставајќи многу земји повредени на патот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.