Кои се обратните хипотеки?

обратна

Ако мислиш на тоа хипотеки Inversas е модел за финансирање на дом за употреба, ќе правите грешки од првиот момент. Ништо не е подалеку од вистината, иако има некои сличности со оваа кредитна линија. Бидејќи обратните хипотеки се различен производ што е дизајниран така што постарите луѓе можат да имаат додаток на пензијата за време на пензионирањето. Тоа е, тие ќе оствари дополнителен приход да го живеат ова ново сценарио во нивните животи. Но, овој вид на толку специјални хипотеки е нешто друго што ќе можете да го потврдите од сега.

Еден од најконтроверзните аспекти на договорниот финансиски производ е поврзан со неговиот ликвидација. Бидејќи, всушност, можете да го откажете во секое време, но под многу тешки барања. Тие поминуваат низ враќање на парите што сте ги позајмиле до моментот на откажување. Во оваа смисла, флексибилноста е една од најрелевантните вообичаени именители при вработувањето. Иако со построги услови што можат да ви наштетат во одреден момент од вашите златни години.

Преку таканаречените обратни хипотеки, финансиска институција е задолжена да ви обезбедува или исплаќа месечна и фиксна сума секоја година. Со оглед на гаранцијата дека ова материјално добро е вашиот дом. Оваа сума ќе зависи од тоа колку години имате, но пред се од карактеристиките на имотот. Во секој случај, тоа ќе послужи за од 65-та година од животот не мора да се ограничувате на јавната пензија. Затоа, тоа е многу практичен начин да ја зголемите куповната моќ во овие години од вашиот живот. Надвор од другите пристапи кон инвестициите и кои се материјализираат преку плановите за штедење, програмите за штедење или самите инвестициски фондови.

Обратни хипотеки: вашите барања

Се разбира, не сите корисници можат да го бараат овој специјален производ. Само дел од нив се во позиција да го потпишат договорот во оваа класа хипотеки. Needе треба да знаете дали ги исполнувате условите за формализирање на оваа трансакција со недвижнини. Во основа, нивните барања се ограничени на барањата што ви ги наметнуваат да ги договорите таканаречените обратни хипотеки и тоа се оние што ве изложуваме подолу.

  • Секако дека ќе мора биди постара личност, над 65 години, без оглед на приходот што го добивате од вашата домашна економија. Бидејќи сите овие луѓе можат да пристапат до овој производ, без разлика дали имаат добра пензија или ако не беа во ова сценарио.
  • Имајте попреченост поголема или еднаква на 33%  или во вашиот случај дека имате зависност. Сепак, во некои предлози од финансиски институции, тие имаат тенденција да ја елиминираат оваа клаузула во договорот, така што повеќе луѓе имаат корист.
  • И секако главната што не е никој друг туку сопственик на дом. Но, бидете многу внимателни во овој дел, бидејќи тој треба да биде главниот. Во никој случај не можете да обезбедите втор дом или како употреба за да ги поминете празниците. Тие нема да го прифатат како залог за формализирање на обратната хипотека.

Која е неговата цел?

хипотеки

Се разбира, постојат повеќе или помалку објективни причини за преземање на договори кои се обратни хипотеки. Но, едно од најмоќните е да го подобрите квалитетот на животот во златните години. Тоа е, за што можете да уживате во добра економска состојба од моментот на пензија. Ова е една од причините зошто пониските класи или пониската куповна моќ се со поголема веројатност да се одлучат за оваа алтернатива на инвестициите. Иако, исто така, мора да предвидите одредени ситуации што можат да се појават во вашиот живот и кои се оние што ќе ја одредат погодноста или не за договорување на оваа класа хипотеки.

Една од нив има врска директно со годините што ви останаа во животот. Ова е така затоа што ризикувате сериозен ризик доколку ја насочите операцијата на многу долг рок во кој може да се случи ги надминуваат договорените рокови со финансиската институција. Без во секое време да исклучите дека овој договор може да се реши со непријатностите што може да ви ги предизвика од тој момент. Од друга страна, можете исто така да заборавите дека тоа е еден вид инвестиција што ја правите по цена на вредноста на вашиот главен дом во тоа време. Сигурно може да биде многу ефикасна мерка за многу од оние над 65 години.

Работа на овие хипотеки

dinero

Друг аспект што треба да го процените од сега е како функционираат обратните хипотеки. Бидејќи понекогаш не е лесно да се разбере овој многу посебен процес поради посебните карактеристики на овој финансиски производ. Бидејќи всушност, првиот фактор што треба да се земе предвид во обратните хипотеки произлегува од фактот дека вашите наследници ќе бидат одговорни за го отплати долгот со субјектот задолжен за пласман на овој производ во прецизниот момент на смртта. Од оваа гледна точка, тоа може да стане товар за вашите деца.

El даночен третман Тоа е уште еден од аспектите што тие треба да ги проценат во случај да ви одговара или не. Во оваа смисла, тој е поповолен од другите традиционални финансиски производи поради фактот што приходот што го имате преку овие хипотеки нема да мора да биде деклариран во следниот биланс на успех. Само неколку подоцна, каде што ќе треба да платите 1,44% и 3,80% од приходот, во зависност од возрасните групи во кои сте опфатени. Како ќе ги проверите даночните поволности, ќе зависи од тоа колку години имате во овој сложен даночен процес.

Предности на овој план за инвестиции

Од друга страна, од сега нема да имате друг избор освен да процените кои се некои од нивните најрелевантни придонеси. Beе биде пооригинален начин да се знае од што се состои овој иновативен производ. Тие се од различна природа и ќе мора да медитирате само ако одговара на вашиот профил на штедач што го сакате за златните години од вашиот живот. А меѓу кои се и следниве придобивки што ве изложуваме подолу.

Тоа е фиксен комплемент што ќе ги имате за старост. Особено ако вашата пензија не е навистина конкурентна или можеби собирате не-придонесувачка пензија. Тоа е да се каже, во тон до 400 евра секој месец. Од оваа перспектива, подигнувањето обратна хипотека може да ве извлече од брзање по 65-та година од животот.

Може да се конституира како како план за пензионирање за да можете многу подобро да уживате во овие години. Без оглед на придонесната пензија што ја собиравте. Не е изненадувачки што една од неговите најрелевантни вредности е што од овој момент ќе имате приход со кој претходно не сте очекувале. Ова може да направи да се соочите со животот со поголем оптимизам и да не се прилагодувате многу на вашиот личен или семеен буџет.

Се разбира, тоа може да ви помогне да бидете во позиција да соберат најмал приход. Сепак, тоа не е вечен приход, но може да истече во зависност од условите за договор. Поради оваа причина, многу е важно да ги анализирате фините отпечатоци на договорот и да избегнете какво било друго изненадување што овој производ може да го донесе од издавачките финансиски субјекти.

Не можете да заборавите дека тоа е производ во јасна експанзија и затоа нема да ве чини многу да откриете непарен модел прилагоден на вашите особености како пензионирана личност. Во оваа смисла, нема да имате друг избор освен да процените дали ви е конечно погодно да се одлучите за оваа стратегија за прецизниот момент кога ќе одите во пензија.

Дали е тоа производ за инвестиции?

инвестиции

Во секој случај, треба да се има предвид една јасна работа. Тоа не е никој друг, туку обратната хипотека не е производ за инвестирање. Во никој случај не треба да го претпоставувате ова сценарио. За ова, присутни се и други финансиски производи, како на пр заеднички фондови, планови за штедење или пензиска програма. Каде што можете да ги направите заштедите профитабилни од вашите финансиски придонеси. Од многу достапни износи од 1.000 евра. Во некои од овие модели, износите ќе бидат имобилизирани до моментот на пензија.

Додека обратните хипотеки, напротив, не се наведени на финансиските пазари. Имено, нема да имате никаква ревалоризација во наследството, но тоа е од дистрибутивна природа. Каде што ќе добивате фиксна исплата секој месец што може да ви помогне да ја надополните пензијата од годината кога ќе се пензионирате. На правичен начин бидејќи овие приходи ќе зависат од недвижниот имот што го придонесувате.

Иако пред сè, тоа е алтернатива што треба да го подобрите квалитетот на животот во тие важни години од вашиот живот. Како опција за традиционалните пензиски планови, иако тие започнуваат од значително различни пристапи. До тој степен што можете да изберете кој модел е најдобар за вас во тие моменти. Надвор од профилот што го претставувате како заштеда.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.