Што се виртуелни картички и за што служат?

картички Картите не се хомоген производ, далеку од тоа. Постојат различни формати на пазарот за да можете да бидете претплатени од корисниците во секое време. Во сите случаи, тие се задоволни со платежно средство што служи за се соочуваат со плаќања од кој било вид. Во оваа смисла, банкарските субјекти одлучија да го прилагодат овој производ кон реалните потреби на нивните клиенти. Каде што појавата на нови технолошки елементи промовира постојано обновување. Бидејќи картичките повеќе не се како оние што беа користени пред само неколку години. Тие се развиваат и примерок од овој тренд е претставен од т.н. виртуелни картички.

Картичките станаа А. средства за плаќање целосно универзално. Веќе е реткост за лицето кое нема еден од нив, без оглед на моделот: кредитен, дебитен, виртуелен или дури и други помодерни или иновативни формати. Тие секогаш се присутни во вашиот паричник сè додека не ги заменат физичките пари. Не залудно, неговиот пристап е направен многу едноставен и со многу малку барања може да имате едно од нив во ваши раце. Иако во некои случаи ќе биде потполно неопходно да преземете провизии или трошоци за нејзино управување или одржување, во зависност од договорената картичка.

Толку многу што според последните податоци објавени од Мастеркард покажуваат дека 82% од шпанските корисници веќе имаат кредитна картичка. кредитен, дебитен или при-пејд. Овие бројки претставуваат зголемување од нешто повеќе од 8% во споредба со ситуацијата од пред една година. Во секој случај, дебитните картички се уште се претпочитан начин на плаќање со скоро 75% од преференциите. Следно следуваат кредитни картички кои сочинуваат 5% од пазарот. Додека напротив, оние деноминирани како при-пејд сè уште се малцинство меѓу шпанското население, бидејќи тие не претставуваа повеќе од 23% од глобалната побарувачка во последната година.

Најнов тренд: виртуелни картички

виртуелен Во секој случај, тренд што се зголеми во преференциите на потрошувачите е тој на виртуелните картички. Но, дали навистина знаете што се тие и од што се состојат? Бидејќи тоа во основа подразбира обновување во оваа класа на производи и до точка на постоење високо прифатен од помладите корисници кои ги користат со одредена фреквенција на штета на другите повеќе традиционални модели. Покрај тоа, кредитните институции беа во можност да одговорат на оваа посебна побарувачка и практично сите банки имаат пластика од овие карактеристики. Дали е ова ваш сопствен случај?

Бидејќи виртуелните картички не се пластика за употреба, туку напротив го одржуваат сопствениот идентитет, како што ќе видите подолу. Може да се каже дека виртуелните картички се производ за плаќање што го нема физички услови на кредитни или дебитни картички. Ова е една од нејзините главни општи карактеристики бидејќи иако имаат физичко тело, тие ги немаат истите придобивки како другите банкарски картички. Не е изненадувачки, тие се користат првенствено за да се плаќаат за купувања преку Интернет. Оттука и огромната проекција што ја имаат меѓу новите корисници.

Механизам во овие пластики

Од друга страна, погодно е да се спомене дека овие картички ќе вклучуваат број со датумот на истекување како да се работи за кредитна или дебитна картичка. Во овој аспект практично нема никакви разлики. Каде што ги има, тие се направени со други комплементарни мерки, како што е потврда на трансакција преку ПИН и во други случаи со потврда преку код добиен со СМС. Тоа е, тие имаат голема безбедност за извршување операции. Надвор од услугите што ги обезбедува ова оригинално и иновативно платежно средство.

Се разбира, еден од нивните големи придонеси лежи во фактот дека тие ви дозволуваат да одржувате поригидна контрола врз вашите лични финансии. Меѓу другите причини затоа што не се задолжувате во работењето не насочувајќи ги движењата на ратите. Од друга страна, виртуелните се многу склони кон развој на секаков вид купи онлајн. Од аквизиција на најновиот модел на мобилен телефон до резервација за годишен одмор. Тие се прилагодени на најновите трендови во потрошувачкиот сектор. Овој фактор ги прави многу корисни за сите видови корисници, се додека тие имаат активна врска со новите технологии.

Предности на овој начин на плаќање

предност Еден од аспектите што треба да ги разгледате отсега, се придобивките што може да ги создаде пластика од овие карактеристики. Исто така, тие се многубројни и разновидни по природа, како што ќе видите од сега па натаму. Бидејќи тие претставуваат уште една од најрелевантните разлики во однос на тоа кои се потрадиционалните банкарски картички. Ова се некои од најзначајните предности што ги нуди овој финансиски производ.

 • Неговата голема флексибилност: затоа што вие одлучувате за количините на ликвидност што мора да и ги обезбедите на вашата виртуелна пластика. На овој начин, салдото или салдото на вашите лични сметки не можат да се менуваат. Во оваа смисла, таа има голема сличност со дебитните картички.
 • Безбедност на плаќање: тоа вклучува систем што ве штити од одредени несакани ситуации, како што се нивно губење или кражба. Со карактеристика на виртуелноста што се дава на овој вид картички.
 • Многу прифатливи трошоци: Не можете да заборавите дека овие пластики се најевтини на пазарот. Не залудно, тие се бесплатни и нема да имате трошоци за нивно управување со одржување. За разлика од кредитните или дебитните картички за кои е потребна фиксна исплата секоја година.
 • Многу лесен пристап: од друга страна, нема да имате многу пречки да ги претплатите во следните неколку дена. Само вашата желба да го имате во вашето портфолио ќе биде неопходна, без да мора да придонесувате со платен список или редовни приходи. Можете да ги официјализирате на многу едноставен и поедноставен начин.

Недостатоци на вашето вработување

Напротив, виртуелните картички, и како би можело да биде поинаку, повлекуваат низа штети во нивната употреба и дека треба да знаете за нив. Така што на овој начин, можете да процените дали вработувањето е разумно или не од овие моменти. Затоа што нема да имате друг избор освен да ги претпоставите следниве сценарија што ве изложуваме подолу.

 • Ваши лични ограничувања: овој вид уникатни картички важат само за купување преку Интернет. Ако тоа не се вашите намери, секако дека нема да имате многу придобивки со нив.
 • Dependе зависи од надополнувањата: нема да имате стабилен биланс за да купувате. Ако не, напротив, тоа ќе зависи од полнењата што можете да ги правите во секое време. Во оваа смисла, тоа може да биде слично на тоа што се картичките за претходно вчитување. Каде сте вие ​​кои одлучувате за средствата што треба да ги има оваа картичка.
 • Не можете да го користите на банкомати: картичките со овие карактеристики не ви дозволуваат да подигнете готовина од автоматски уреди. Дури никаков вид пребарувања од банкоматите достапни за кредитните институции.

Банките нудат

банки Договорувањето на виртуелни картички е директно поврзано со односот на корисникот со финансиската институција. Според оваа општа основа, кредитните институции одлучија да ги вклучат во вообичаеното понуда на финансиски производи. Во оваа смисла, Банко Сантандер, Банкија, ББВА, Ла Каикса или Банко Сабадел размислуваат за модел на овие карактеристики. Тие се многу лесни за вработување и се насочени кон многу добро дефиниран кориснички профил. Млада личност, тесно поврзана со новите трендови на потрошувачка и многу навикнати на новите средства за технологија се едни од најрелевантните.

Ако вработите некој од овие модели, треба да мислите дека тоа нема да ве чини ниту евро. Само надополнувања што сакате да ги направите за да се соочите со набавките со кои треба да се соочите. Од друга страна, не можете да го заборавите тоа процеси на вработување тие обично се многу брзи и слични на оние на традиционалната банкарска картичка. До тој степен што виртуелните картички можете да ги надополнувате со вашите кредитни или дебитни картички. Неговата употреба е сосема поинаква и затоа може да ја имате секоја од овие картички.

Виртуелни картички на пазарот

Еден од примерите што го разјаснуваат ова побарувачка на корисникот е претставен со т.н. Сајбер картичка Ла Каикса која се продава со следниве карактеристики: тоа е виртуелна картичка која не вклучува котизација и трошоци од 1% за направените надополнувања. Во целосна хармонија со производите дизајнирани од други финансиски субјекти.

Конечно, друг аспект што треба да го процените е дека оваа класа на банкарски производи мора да има еден вид на врска со финансиската институција. На пример, поврзана со банкарска сметка од истата. И покрај сè, тие исто така се развиваат преку деловни установи. Како стратегија за градење лојалност на клиентите многу поефикасно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.