Што е forex и како функционира?

Пазарот на девизен курс е најголем во светот

Финансискиот пазар е гигантски, сите сме слушнале барем за берзата и акциите на компаниите. Не завршува се тука. Постои мноштво пазари во рамките на целиот финансиски систем кој се движи од суровини, до акции, до деривативни производи и девизен пазар. Меѓу многу други. Што е посебно за Forex? Forex е девизниот пазар, менувачницата. Покрај тоа, она што го прави уникатен е тоа што е најголемиот пазар што постои, а со тоа и најликвидниот од сите.

Девизниот пазар (или размена), попознат како Forex, е роден со цел да ја олесни монетарната размена во сè поглобализираниот свет. Тој е децентрализиран, а најмногу служи за размена на валути. Сепак, не завршува се тука. Можностите што произлегоа од него се огромни. Можете да шпекулирате на овој пазар, освен да барате засолниште во други валути, или на пример како хеџ за размена на валути доколку имаме акции од друга земја. За да се разбере подобро, оваа статија е целосно за Forex.

Што е Forex?

Пазарот на девизен курс е најликвидниот од сите

Forex е глобален пазар за размена на валути. За возврат, тоа е со лабава маржа, најголемиот финансиски пазар во светот. Нејзиниот раст во последните години е толку голем што вкупниот обем што се движи поради меѓународните операции на стоки и услуги е многу резидуален. Да се ​​биде огромно мнозинство од нејзините операции поради финансиски производи. Всушност, неговата ликвидност е толку голема што само во 2019 година се движеле околу 6 милијарди евра дневно. Со други зборови, 76 милиони евра во секунда.

Карактеристиките кои го прават овој пазар уникатен се повеќекратни. Најзабележителни се следниве:

 • Голем обем на трансакции.
 • Екстремно течност.
 • Големиот број и разновидност на учесници на пазарот.
 • Голема географска дисперзија.
 • Пазарот е отворен 24 часа на ден, освен за викенди.
 • Големиот број на фактори кои интервенираат и го движат пазарот.

Најрелевантните вести за овој пазар обично се објавуваат во одредени термини кои се претходно закажани. Така што сите учесници имаат пристап да ги гледаат вестите во исто време. Со единствен исклучок што големите брокери можат да ги видат нарачките испратени од нивните клиенти. Ова генерира уште повеќе стратегии за да се обиде да победи на пазарот, како што се оние следени од „јаки раце“. Има многу стратегии, а оваа конкретно има за цел да ги предвиди движењата што ќе ги направат цените на валутите врз основа на обемот за кој се преговара.

Како функционира Forex?

Пазарот на девизен курс е роден со цел да ги олесни трансакциите во глобализираниот свет

На пазарот на девизен курс, валутите се тргуваат со крстови. Секој од нив е означен како ХХХ/ГГГ и се однесува на кодот ISO 4217 во кој се изразени акронимите на секоја вклучена валута. ГГГ се однесува на валутата на понудата, а ХХХ основната валута. Со други зборови, XXX го претставува износот на YYY што треба да се купи. На пример, во времето на ова пишување, EUR/USD, исто така познат како Евродолар, се тргува по 1,0732. Ова значи дека 1'0732 американски долари е еднакво на 1 евро.

Ако вредноста на понудата се зголеми, тоа значи дека се потребни повеќе долари за да се купи 1 евро. И обратно, ако се намали значи дека се потребни помалку долари за да се купи едно евро.

Монети кои постојат на пазарот

Меѓу првите 20 валути со кои се тргува, го наоѓаме следново:

 • УСД, американски долар.
 • евра, евра.
 • JPY, јапонски јен.
 • GBP, британска фунта.
 • AUD, австралиски долар.
 • CAD, канадски долар.
 • CHF, швајцарски франк
 • CNY, кинески јуани.
 • HKD, долар во Хонг Конг.
 • НЗД, Новозеландски долар.
 • SEK, шведска круна.
 • KRW, јужнокорејски вон.
 • SGD, Сингапурски долар.
 • NOK, норвешка круна.
 • MXN, мексикански пезос.
 • INR, индиска рупија.
 • RUB, руска рубља.
 • ZAR, јужноафрикански ранд.
 • ПРОБАЈ, турска лира.
 • BRL, бразилски Реал.

Да се ​​биде менувачки пазар, а неговата цена е вкрстување помеѓу пар различни валути, односно секогаш една валута придружена со друга, плуралноста на комбинации кои се изведени е уште поголема.

Како можете да тргувате на пазарот на девизен курс?

Постои низа различни производи меѓу кои учесниците можат да ги извршуваат своите операции. Целта може да биде различна, но не и видот на производот. На ист начин, може да се постигнат слични цели, но со различен производ. Сето тоа зависи од импликациите и видот на природата што учесникот ја разгледува. Меѓу најчестите производи или инструменти се следните.

Постојат различни инструменти за инвестирање на девизниот пазар

 • Девизни спот трансакции. Времето што минува во овие операции до порамнувањето на валутите е два дена. Ако порамнувањето е направено за 1 ден, тоа се нарекува T/N (том/следна).
 • Девизни форвард трансакции. Овој тип на инструмент е најкористен и претставува 70% од сите извршени трансакции. Овде тргувањето со девизи е фиксирано во договорот, но неговото порамнување се врши подоцна на датумот претходно наведен во договорот.

Онаму каде што се здобива со популарност поради леснотијата што некои брокери ја нудат да инвестираат во Forex е благодарение на деривативните производи. 4-те најрелевантни би биле следните.

 • Валутни финансиски опции. Онаму каде што купувачот има право, но не и обврска, да купи или продаде валута по идна цена веќе одредена на однапред определен датум.
 • Фјучерси на валути. Тоа е договор за размена на валути на закажан датум по однапред одредена стапка.
 • напредни фјучерси. Единствена размена на една валута за друга по курс на даден иден ден.
 • размена на валути. Тоа е договор меѓу две страни за купување и продавање на одреден број валути и за откуп и препродажба на одреден број валути по одредена стапка на однапред одреден датум.

Да се ​​земе предвид

Каматната стапка помеѓу земјите може да варира, а тоа се преведува во разликата во каматата што се плаќа или наплаќа во берзата, особено кај брокери. Разбирањето дека секоја вечер мала разлика може да се наплати или плати, може да создаде мала главоболка. За ова, и како сложена тема, ја препорачувам оваа статија што ќе ја оставам подолу во која зборувам за разликите во интересот на валутите и како да ги искористите.

што е превртување во девизен курс
Поврзана статија:
Што е размена во девизен курс?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.